מעוניין לכתוב בפורטל סין
טיול לסין בהתאמה אישית
קורס לימוד סינית

מקדש השמים, טְיֶן טָאן

(התיאור המלא נמצא במדריך למטייל בסין)

כל התמונות צולמו על ידי יגאל צור 

 

 

מבנה יפהפה ומרשים זה בדרום העיר (קצת מזרחה לציר המרכזי) הוא מקום הפולחן הקיסרי החשוב ביותר: כאן, פעמיים בשנה, קיימו בן־השמים ופמלייתו את הטקסים המכוננים את העולם והקיסרות. 

הקיסר יונגלה החל את בניית מקדש השמים ב־1406, והיא נמשכה 14 שנים. התכנון ביטא את התפישה המסורתית, שהאדמה מרובעת והשמים עגולים. (מאותה סיבה היו המנדרינים לובשים כיפות עגולות וסנדלים מרובעים, ובמטבע העגולה היה חור מרובע. מצפון למקדש הלאמה יש פארק בשם די טאן, במקום שבו עמד מקדש האדמה, המקבילה הארצית למקדש השמים, והמזבח שלו היה כמובן מרובע). 

 

מקומו של המקדש נקבע בדרום העיר, משום שהשמים הם יאנג (העיקרון הזכרי) ובדרום (שהוא בסימן הכוח הפועל של האש), היאנג נמצא בשיאו. 

החומה החיצונית (1.7 ק"מ ממזרח למערב ו־1.6 ק"מ מצפון לדרום!) מרובעת בחלקה הדרומי וחצי־מעגלית בצפון. המבנים עגולים, הרעפים כחולים והמשטחים הם שיש לבן. הספרה 9 עומדת ביסוד המבנה, שכן מבין מספרי הפרט (יאנג), 9 הוא הגבוה ביותר (בספר התמורות 9 הוא סימן היאנג המתחלף), ולכן הוא המספר של הקיסר. 

 

התיאור של שלושת המבנים החשובים ניתן מדרום לצפון. 

מזבח התל העגול

(הואן־צְ'יוֹ־טאן) בנוי בשלושה מפלסים עגולים סביב ציר משותף (כל שלושת המבנים בנויים בדומה, כך שסיכום שלושתם הוא 9). הקוטר התחתון 21 ג'אנג (יחידת אורך השווה בערך ל־3 מטרים), האמצעי 15, והעליון 9. לכל המספרים במקדש (מספר המדרגות, מספר המעגלים ומספר האבנים המשובצות בכל מעגל וכו') יש משמעות סמלית לפי "ספר התמורות". האבן המרכזית נחשבה למרכז היקום. 

 

אולם כיפת השמים הקיסרית

(הואנג־צ'יונג־יו') מוקף בחומה עגולה פתוחה לדרום. שימש למעשה כמחסן ללוחות־האבות ששימשו בטקס. הלוחות החשובים של הקיסרים הוחזקו בבניין העגול ולוחות של רוחות פחות חשובות במבנים הצדדיים. 

גובה האולם 19.5 מטר וקוטרו 15.6 מטר. נבנה לראשונה ב־1530 ושופץ ב־1752 וזה שומר על יופי העיטור המקורי (את הצבעים מרעננים מדי פעם). 

לפני האולם שלושת אבני ההד: הראשונה מחזירה הד אחד, השנייה מחזירה פעמיים הד והשלישית שלוש פעמים. את האולם מקיפה חומת לבנים עגולה שצִדה הפנימי נקרא הקיר של הקול החוזר. הקול מתגלגל לאורך הקיר, ואפשר לשמוע גם את מי שלוחש אל הקיר במרחק, מעבר לחומת ברושים עתיקים. 

אל האולם הבא מוביל משטח מוגבה, המתרומם במתינות כלפי צפון, משטח זה עשוי לוחות שיש קמורים ואורכו 360 מטר.

 

אולם התפילה לשנת־ברכה

(צ'י־ניאן־דיין), המבנה הצפוני הוא דוגמה יפה ביותר לאדריכלות העץ הסינית. הוא נבנה ב־1420, שופץ ב־1751 ונבנה מחדש ב־1889 לאחר שנשרף בפגיעת ברק. מספרים שנדל טיפס עד לעיגול המוזהב, שבקצה גג המבנה, ובגלל חוצפתו פגע בו ברק. 30 פקידים שנמצאו אשמים במחדל הזה הוצאו להורג, הבנייה חודשה ונמשכה ארבע שנים. בסין לא היו די עצים גדולים לעמודים המרכזיים, כך שאת בולי העץ המתאימים הביאו ב־1890 מאורגון שבארה"ב.

 

האולם ניצב על מרפסת תלת מפלסית, ששמונה גרמי מדרגות מובילים אליה. כל מפלס מתוחם על־ידי גדר אבן מגולפת. בין גרמי המדרגות לוחות שיש המגולפים כרגיל בדרקונים, פניקסים ועננים. גובה האולם 38 מטר וקוטר התקרה 30 מטר. למבנה שלושה גגות הבנויים זה מעל זה, לסמל את השילוש הקונפוציאני שמים, אדמה ואדם. למבנה 28 עמודי תמיכה, המחוברים מעשה נגר, ללא מסמרים. ארבעת המרכזיים מסמלים את עונות השנה (19.2 מטר גובהם). שאר 24 העמודים מסמלים את 12 הירחים ואת 12 אשמורות היממה. למעשה אין למבנה קירות אלא רק דלתות מסגרת, שאת כולן אפשר היה לפתוח (היום פותחים רק אחת). במרכז האולם אבן עגולה "אבן הדרקון והפניקס", אם כי קשה לזהות את דמויות החיות. על כיסאות המלכוּת היו מניחים את לוחות האבות, שהביאו לכאן מאולם כיפת השמים הקיסרית (מה שמוצג שם כיום אלה העתקים, וגם לא ברור שזה אמנם היה הסידור). 

בחצר התחתונה יש אולם קטן, שבו תצוגה של כלי נגינה עתיקים ובובות של תזמורת קיסרית. בין הכלים אבני־נגינה ופעמוני ברונזה.

 

 

 

בדרך אל השער המזרחי יש חלק מקוּרה, וכל החלק הזה של הגן הוא מקום חביב על שחקני שח־סיני, קלפים, אופרה של חובבים, וריקודי זוגות. בין העצים אפשר לראות כל היום, ובעיקר בבוקר, מתעמלים בצ'י גונג, טאי צ'י וכו'.

 

 


לשאר הקטעים הנבחרים מתוך הספר "סין – מדריך למטייל" - לחץ כאן


 

יגאל צור שירת בצה"ל במהלך מלחמת יום הכיפורים. מלחמה זו שימשה רקע לכמה מסיפוריו הקצרים בקובץ הראשון שפרסם, "עם תום המונסון", ב - 1989. למד תיאטרון בלונדון ופריס, קולנוע בבית צבי, ספרות כללית ופילוסופיה סינית באוניברסיטת תל אביב. הציג שתי תערוכות צילום בנושא סין וטיבט: ב - 1994 "בסימן העגור הצהוב", בסינמטק תל אביב. "נשים באסיה", במוזיאון ארץ ישראל, ב - 1996.

 

ב - 1999 כתב את התסריט לסרטו של דניאל וקסמן, "מנליק - נסיך יהודי שחור". הסרט זכה בפרס הראשון בקטגורית דרמות דוקומנטריות בפסטיבל סרטים בירושלים.

 

ב - 2003 שימש שליח ערוץ 10 לעיראק בזמן מלחמת עיראק, ביים וצילם סרט על מסעו בשם "42 יום בדרך לעיראק".

עד 2005 הגיש את סדרת הכתבות "שליחות קטלנית". בנוסף צילם לערוץ את הסדרות: "כיצד חציתי את אירופה" ב - 2005, ו "מסביב לעולם ב- 80$" ב - 2006.

 

ב - 2011 הוציא לאור ספר מתח קצבי וישראלי להפליא שמתרחש בבנגקוק ובמרכזו חוקר פרטי בשם דותן נאור - "צרות בגן עדן" (בהוצאת כנרת, זמורה-ביתן).

    

מיקרוקוסמוס שוקק דמויות כחול לבן. מערבולת מסחררת של אלימות, תשוקה ורוחניות.

ב – 2012 יצא לאור ספר מתח שממשיך את עלילות דותן נאור במזרח.

 

ספריו:

 • 1989 - "עם תום המונסון" הוצאת מעריב
 • 1991 - "מדריך למטייל בהודו" - הוצאת מעריב
 • 1993 - "מעיין פרחי השקד" - הוצאת עם עובד/ הספרייה לעם
 • 1994 - "מדריך למטייל בסין" - הוצאת עם עובד
 • 1996 - "רומן עם סין" - הוצאת אריה ניר - מודן
 • 1998 - "שזיף שחור" - הוצאת הקיבוץ המאוחד
 • 1998 - "טאנטרה של אהבה: אהבה וארוטיקה במזרח הרחוק" - הוצאת אריה ניר - מודן
 • 2005 - "72 הערים היפות" - כרטא
 • 2007 - "מדריך תרבותי לסין: מקומות, הקשרים, סיפורים" עם עובד (בשיתוף עם דן דאור)
 • 2009 - "מדריך למטייל בהודו: מקומות, הקשרים, סיפורים" עם עובד (בשיתוף עם דן דאור)
 • 2011 - "צרות בגן עדן" מותחן אפל הוצאת כנרת זמורה ביתן

להזמנת המדריך למטייל בסין במחיר מיוחד של 70 ₪ כולל משלוח נא לפנות לרותי בעם עובד במייל:

ruti@am-oved.co.il

 

להזמנת ספרו החדש של יגאל צור "צרות בגן עדן" (הוצאת כנרת – זמורה) במחיר מיוחד של 50 ₪ כולל משלוח

או בנושאי ייעוץ לטיולים והדרכת קבוצות ניתן לפנות ישירות ליגאל צור במייל:

yigalzur@bezeqint.net

 

עבור לתוכן העמוד