טיול לסין בהתאמה אישית
מעוניין לכתוב בפורטל סין
קורס לימוד סינית

אתרי תיירות בשנחאי

(התיאור המלא נמצא במדריך למטייל בסין)

כל התמונות צולמו על ידי יגאל צור 

  

קל להתמצא במרכז העיר למרות גודלה המדהים (6340 קמ"ר); אתריה העיקריים,  דרך נאנג'ינג, גן יו' והבאזאר, נמצאים בטווח הליכה זה מזה, ומה"באנד" המספק את אחת ההנאות הפשוטות ביותר של העיר – לצאת לטיול ערב ולראות את שלל האורות של פודונג ממול, את המבנים הגדולים מהצד האחד, ואת הספינות המוארות מהצד השני. אפשר גם לצאת לשייט קצר בין הגשרים או אפילו עד לשפך שלו אל היאנגצה האימתני שדומה לים הפתוח.

 

גן יו – Yuyuan: נווה של שקט יחסי בעיר הצפופה  גן יו' המצועצע למדי, אך נאה, כולל בתוכו את כל מרכיבי הגן הפרטי הקלאסי: שבילים מתפתלים ומזוגזגים, בריכות וסלעים, כוכים קרירים, עצי ערבה משתפלים ופאוויליונים, שמהם אפשר לצפות במראה הגינה, המשתנה עם אור היום. בבניית הגן החל ב־1537 פקיד מִמְשל בשם פאן יו'ן־דואן, והיא נמשכה 18 שנה. הוא משתרע על שטח של 20 דונם ובין חלקיו השונים מפריד קיר לבן, שבחלקו העליון מתפתל דרקון ארוך ומרשים. מסופר שהקיסר כעס על כי בגן מצויים תשעה דרקונים, שהם סמל הקיסר, אולם הפקיד תירץ בתשובתו, שאלה דרקונים אפרוריים, שלהם שלוש אצבעות בלבד בכפות רגליהם ולא חמש.  

 

  

באולם הראשון אחרי הכניסה, אולם שלוש השיבולים, מגולפות הדלתות בציורי מינֵי־דגנים כסימן לשפע. האולם השני צופה אל בּרֵכה קטנה. ברקע מִסלעה גדולה שנבנתה מ־2,000 טונות של סלעים צהובים, שהודבקו בדבק אורז. הביתן שבראש המסלעה היה בעבר הנקודה הגבוהה ביותר בשנחאי. בביתן שלאחריו, הנקרא "לצפות בדגים", (ר' ארמון הקיץ  בייג'ינג). 

לפני הכניסה לגן הפנימי עומד סלע קרסטי גדול, סלע "האיחד הנדיר", שנתגלה בתקופת סונג. הקיסר הווי דזונג חובב המוזרויות שלח שליחים לדרום לחפש מציאות לגנו. סערה שקמה בנהר הטביעה את הספינה שנשאה את הסלע. מאות שנים לאחר מכן שָׁלָה פאן את הסלע והציב אותו בגן. זהו סלע צר־מותניים ומחורר כגבינה שוויצרית, מה שעונה על תביעות האסתטיקנים הסיניים: רזה, שקוף, מקומט ומחורר. 

 

עם ירידת כוחה של המשפחה סבל הגן מהזנחה, אבל באמצע המאה ה־18 קמה קבוצה של אנשי־מעלה מקומיים, שהחזירה לגן את יופיו הקודם. באולם "מבשר האביב" מוצגים שרידים מפרק בעברה העקוב מדם של שנחאי - השתלטות "חברת החרבות הקטנות" על הרובע הסיני. באולם הזה, הם נכנעו לבסוף. 

בחלקו האחורי של הגן נמצא גן קטן יותר, המוביל אל בית אופרה יפה במיוחד. שבו  אוסף יפה של אבנים בתוך קעריות מים, מה שידוע בשם "אבני טיפות הגשם". 

 

בית התה הוּ־שין־טינג "פאוויליון לב האגם" Tea house Huxinting: ממול הגן, בלב העיר הסינית, ניצב בתוך ברֵכה בית תֵה אלגנטי, שגשר זיג־זג בעל תשע פניות מוביל אליו. זהו ביתן מחומש נאה, שגגותיו מתעקלים וקירותיו צבועים לאקה חומה. מקום זה הוא בין המקומות הבודדים בסין, המעורר נוסטלגיה לבתי התה של סין הקיסרית. אפשר לשתות בו סוגי תה שונים, ירוק ושחור, ולאכול ביצי שליו מבושלות בתה, דוֹפ'וּ ("טופו", גבינת סויה), ותמרים מתוקים־חריפים. 

חלונות הקומה השנייה של בית־התה הם נקודת תצפית מעניינת על הבאזאר הסובב את צ'נג־הואנג מיאו, מקדש אל העיר, ולפניו על גדר ניצבים פסלי החיות של לוח השנה הסיני. הבאזאר עובר כיום שינויים רבים. וכמו במקומות רבים אחרים כיום בניינים חדשים נבנים בסגנון ישן. עדיין מצויים שם בתי מרקחת מסורתיים, חנויות תה, ומסעדות דים־סאם.

  

 

 

ה"באנד" Bund: מאז הושלמה הטיילת על שפת ההואנג־פו אפשר שוב ליהנות ממראה המבנים ב"באנד" (מִלה הינדית־אנגלית שפירושה גדה), שפת הנהר המפורסמת של שנחאי, שלא נשתנתה מאז הקמתה. סגנון המבנים מושפע מארצות חוץ, כמו מגדל השעון, הכיפה והעמודים. ראשיתו של הבאנד במה שהיה ידוע כגשר גארדן (כיום ואי באי-דו), שילוב של טיילת ורחוב עסקים. הבניינים של אז שינו את יעודיהם ורק שניים מהם, מלון הה־פינג

(Peace) ובניין המכס, שמעליו מתנשא מגדל השעון הגבוה, שמרו על יעודם המקורי. ליד ערוץ סוג'ו  הבניין הראשון שימש את הקונסוליה הבריטית, והבניין האפור הגדול מעבר לערוץ  משמש עד היום  את הקונסוליה הרוסית. לכיוון דרום עוברים את מה שהיו משרדי "גלן ליין", בית ג'ארדין מטאסון (ר' הונג־קונג), הבנק של אינדו־צ'יינה ובנק יוקוהאמה. 

החלק הצפוני של המלון הה-פינג היה בעבר מלון פאלאס והחלק הדרומי היה בית סאסון (Sassoon ששון), שהכיל גם את הדירה הפרטית של סאסון בקומה העליונה, ואת מלון קאתאי, פנינת האירוח בשנחאי. הבית הושלם ב־1930 על ידי אליס ויקטור סאסון, נכדו של אליאס סאסון, מייסד הפירמה בשם זה. כדאי להכנס למלון כדי לראות את הבר ההיסטורי.  

מדרום לדרך נאנג'ינג עמדו משרדי נורת' צ'יינה דיילי ניוז, בנק צ'ארטרד, הקלאב של שנחאי (כיום מלון דונג-פ'נג) ובנק הונג־קונג ושנחאי (כיום בית העירייה ובית המפלגה).  

 

 

  


לשאר הקטעים הנבחרים מתוך הספר "סין – מדריך למטייל" - לחץ כאן


 

יגאל צור שירת בצה"ל במהלך מלחמת יום הכיפורים. מלחמה זו שימשה רקע לכמה מסיפוריו הקצרים בקובץ הראשון שפרסם, "עם תום המונסון", ב - 1989. למד תיאטרון בלונדון ופריס, קולנוע בבית צבי, ספרות כללית ופילוסופיה סינית באוניברסיטת תל אביב. הציג שתי תערוכות צילום בנושא סין וטיבט: ב - 1994 "בסימן העגור הצהוב", בסינמטק תל אביב. "נשים באסיה", במוזיאון ארץ ישראל, ב - 1996.

 

ב - 1999 כתב את התסריט לסרטו של דניאל וקסמן, "מנליק - נסיך יהודי שחור". הסרט זכה בפרס הראשון בקטגורית דרמות דוקומנטריות בפסטיבל סרטים בירושלים.

 

ב - 2003 שימש שליח ערוץ 10 לעיראק בזמן מלחמת עיראק, ביים וצילם סרט על מסעו בשם "42 יום בדרך לעיראק".

עד 2005 הגיש את סדרת הכתבות "שליחות קטלנית". בנוסף צילם לערוץ את הסדרות: "כיצד חציתי את אירופה" ב - 2005, ו "מסביב לעולם ב- 80$" ב - 2006.

 

ב - 2011 הוציא לאור ספר מתח קצבי וישראלי להפליא שמתרחש בבנגקוק ובמרכזו חוקר פרטי בשם דותן נאור - "צרות בגן עדן" (בהוצאת כנרת, זמורה-ביתן).

    

מיקרוקוסמוס שוקק דמויות כחול לבן. מערבולת מסחררת של אלימות, תשוקה ורוחניות.

ב – 2012 יצא לאור ספר מתח שממשיך את עלילות דותן נאור במזרח.

 

ספריו:

 • 1989 - "עם תום המונסון" הוצאת מעריב
 • 1991 - "מדריך למטייל בהודו" - הוצאת מעריב
 • 1993 - "מעיין פרחי השקד" - הוצאת עם עובד/ הספרייה לעם
 • 1994 - "מדריך למטייל בסין" - הוצאת עם עובד
 • 1996 - "רומן עם סין" - הוצאת אריה ניר - מודן
 • 1998 - "שזיף שחור" - הוצאת הקיבוץ המאוחד
 • 1998 - "טאנטרה של אהבה: אהבה וארוטיקה במזרח הרחוק" - הוצאת אריה ניר - מודן
 • 2005 - "72 הערים היפות" - כרטא
 • 2007 - "מדריך תרבותי לסין: מקומות, הקשרים, סיפורים" עם עובד (בשיתוף עם דן דאור)
 • 2009 - "מדריך למטייל בהודו: מקומות, הקשרים, סיפורים" עם עובד (בשיתוף עם דן דאור)
 • 2011 - "צרות בגן עדן" מותחן אפל הוצאת כנרת זמורה ביתן

להזמנת המדריך למטייל בסין במחיר מיוחד של 70 ₪ כולל משלוח נא לפנות לרותי בעם עובד במייל:

ruti@am-oved.co.il

 

להזמנת ספרו החדש של יגאל צור "צרות בגן עדן" (הוצאת כנרת – זמורה) במחיר מיוחד של 50 ₪ כולל משלוח

או בנושאי ייעוץ לטיולים והדרכת קבוצות ניתן לפנות ישירות ליגאל צור במייל:

yigalzur@bezeqint.net

עבור לתוכן העמוד