טיול לסין בהתאמה אישית
מעוניין לכתוב בפורטל סין
קורס לימוד סינית

שי־אן ("השלום המערבי") Xi'an

 

שי-אן, היתה בתקופת הטאנג העיר הגדולה והחשובה ביותר בעולם הישן (היא נקראה אז צ'אנג- אן, "השלום הנצחי") היעד הסופי של דרכי המשי, בירה של קיסרות מפוארת, ומרכז של תרבות חומרית ואמנותית, עשירה ומורכבת. אבל ההיסטוריה של המקום מתחילה אלפי שנים קודם לכן.

 

כמו הנילוס במצרים, הגנגס בהודו, הפרת והחידקל בעיראק, גם הנהר הצהוב של סין היה מרכז מיושב מהקדומים בעולם.

באזור התגלו שרידי אדם לאן־טיין, שחי בתקופה הפליאוליתית לפני כ־800 מאות אלף שנה, האדם־הקוף הזקוף הראשון, שמצאו עד כה באסיה הצפונית.

 

ב־1978 נתגלתה באזור דאלי, סמוך לשי־אן, גולגולת אדם הדומה לאדם הניאדרטלי, מלפני כ־200 אלף שנה. יחד אִתה נתגלו שרידי מאובנים של חיות כבת יענה, בונה וקרפיון, שהעידו, שבאותה תקופה היה האזור חם ולח יותר. מן התקופה הניאוליתית (האלף ה־6 עד ה־5 לפנה"ס), שבה נוצרו קומונות שבטיות במעבר מחיי נוודים אל התיישבות קבע וחקלאות, נתגלו בסביבה עשרות יישובים.

 

האתר הידוע ביותר הוא כפר הבאנפו. תרבות אחרת מאותה תקופה, לונגשאן, ידועה בקַדרות השחורה שלה.

 

בשנות השבעים של המאה העשרים, אחרי גילוי חיילי החרס של קיסר צ'ין, הפכה שי־אן לבירת תיירות.

שיאן - רקע הסטורי

ההיסטוריה של שי-אן, שכיום הפכה לבירת תיירות מתחילה לפני אלפי שנים. בתקופת הטאנג הייתה שיאן העיר הגדולה והחשובה ביותר בעולם הישן, היעד הסופי של דרכי המשי, בירה של קיסרות מפוארת, ומרכז של תרבות חומרית ואמנותית, עשירה ומורכבת.
שיאן - רקע הסטורי

פגודת אווז הבר הגדולה

הפגודה היא המבנה היפה ביותר שנותר בעיר כיום וזו נמצאת בתחומי מקדש דא-שיין "מקדש הרצון הטוב הגדול", ארבעה ק"מ מדרום לחומה.
פגודת אווז הבר הגדולה

פגודת אווז הבר הקטנה

המבנה האלגנטי נמצא כשני ק"מ מדרום לחומת העיר שיאן. לפגודה שמונה קומות (43 מטר), ונבנתה בסוף המאה ה־7 כספרייה לכתבים שהביא אי־ג'ינג, עולה הרגל הראשון, שעשה את המסע מסין להודו בים.
פגודת אווז הבר הקטנה

מגדל הפעמון

מגדל הפעמון מ־1582 נמצא בהצטלבות שני רחובות גדולים, שמחברים את שערי העיר. מבנה עץ בן שתי קומות עומד על משטח לבנים מרובע, שגובהו 5.8 מטרים. הפעמון המקורי לא קיים עוד.
מגדל הפעמון

מגדל התוף

מבנה גדול ומרשים, אם כי קשה לראות אותו כראוי, כיוון שהוא נבלע בין המבנים שמסביבו. הוא נמצא כשני בלוקים מערבה למגדל הפעמון, ומתחתיו מעבר אל הרובע המוסלמי והמסגד הגדול.
מגדל התוף

המסגד המוסלמי הגדול

המסגד היפה ידוע גם כדונְג דָא סְה (המקדש המזרחי הגדול) הוא מסגד פעיל ומרכז תרבות לאוכלוסייה המוסלמית הגדולה שבעיר (למעלה מ־50,000). שילוב יפה של גן סיני וערבסקות.
המסגד המוסלמי הגדול

חומת העיר City Wall

החומה הנוכחית, היפה והשלֵמה ביותר בסין היא מהמינג, והיא מוקפת בחפיר. ליד כל פתח היה מגדל שמירה, ומגדל הקשתים היה בנוי על החומה עצמה.
חומת העיר City Wall

המאוזוליאום של הקיסר הראשון, צ'ין לינג

כ־30 ק"מ מזרחית לשי־אן נמצא המאוזוליאום האדיר, שהקים לעצמו הקיסר הראשון של שושלת צ'ין צ'ין שה־הואנג־די. צבא החרס המדהים התגלה במקרה, ונמצא בסמוך לפירמידה של הקבר.
המאוזוליאום של הקיסר הראשון, צ'ין לינג

אולם מרכבות הברונזה

שתי מרכבות אלו, אחת בגודל חצי מרכבה אמיתית והשנייה רבע, נמצאו שמוּרוֹת היטב סמוך לפירמידת הקבר, ושוחזרו בתהליך המתואר על קירות האולם.
אולם מרכבות הברונזה
עבור לתוכן העמוד