סטודנט ישראלי בבייג'ין, יומן מסע (חלק א')

הקבלה למשלחת

לאחר שנתיים וחצי של לימודים על תרבויות מזרח אסיה ולימוד השפה הסינית באוניברסיטת תל-אביב, הגיע לאוזניי שבאגודת הסטודנטים ישנם ראיונות למשלחות סטודנטים, במסגרת תכנית השבוע הבינלאומי הנערך בכל פעם במדינה אחרת בעולם. הפעם המשלחת הייתה לבייג'ין, סין. בהתלהבות ובהתרגשות רבה הלכתי ומילאתי את טפסי הבקשה להצטרפות למשלחת, מחכה בקוצר רוח לראיון ה"גורלי", שיקבע אם בפעם הראשונה בחיי אני אסע לארץ העצומה והמופלאה שנקראת סין.

לאחר שבוע וחצי של המתנה, הוזמנתי לבסוף לראיון הנחשק. לפני שנכנסתי לראיון, אמרתי לעצמי שלא משנה אם אני אתקבל או לא, העיקר להביע ולומר מה אני מרגיש כלפי הנסיעה האפשרית לסין וכמה כבוד אני רוחש לתרבות ולמסורת הסינית. בעודי נכנס לחדר מחלקת קשרי חוץ באגודת הסטודנטים, נהייתי פקעת עצבים. כשהתחילה המראיינת לשאול מה אני חושב על נסיעה לסין ומדוע על המחלקה לבחור דווקא בי, אמרתי את מה שהרגשתי באותו רגע. סיפרתי על כך שמגיל צעיר נמשכתי לתרבות, לשפה, לאוכל, לאתרים המפורסמים, לארכיטקטורה, לגודלה של הארץ, למוסיקה המיוחדת וכד'. המשכתי לספר עד כמה אני מתרגש מהמחשבה שאני יכול לנסוע לשם וניסיתי לתת למראיינת את ההרגשה שאני לא אאכזב- אותה, את מחלקת קשרי החוץ, את האגודה, את האוניברסיטה ואת ישראל. אני אהיה השגריר הטוב ביותר שרק אוכל להיות.

לאחר שבוע בערך, של המתנה דרוכה, צלצל הסלולארי שלי בעודי צועד ברחוב. זו הייתה המראיינת. היא בישרה לי שהיא והצוות התרשמו מהדחף העז שלי לנסוע לסין ושהן חושבות שזה מגיע לי. באותו רגע הכל נעצר- הזמן, תנועת המכוניות, האנשים ברחוב. אמרתי לעצמי באותו רגע: "יש! סין, הנה אני בא!".

ההכנות, ההמראה מישראל והנחיתה בסין

שבוע לפני ההמראה וההכנות היו בעיצומן. דאגתי שלא אפספס משהו – בגדים חמים, גרביים, חולצה תרמית ומה לא. היה זה סוף חודש דצמבר וראיתי שבבייג'ין סביב ה-0 מעלות צלזיוס. באמת שלא רציתי לקפוא. כבר ארגנתי לעצמי בקשה לויזה לסין למשך חודש ועכשיו חיכיתי לתשובה מהשגרירות.

יחד איתי נבחרה עוד סטודנטית שלמדה איתי סינית במשך שנתיים. נפגשנו שנינו להכין את המצגת שאנו אמורים להראות בסין מול סטודנטים מכל העולם שישתתפו במשלחת. ניסינו להכין את המצגת על ישראל ולציין בה את כל המקומות הכי יפים ואטרקטיביים שישנם, כמו נופי הגליל, ים המלח, אילת, העיר העתיקה בירושלים, הכנרת ועוד. הלכנו גם באזור תל-אביב לקנות מתנות קטנות עבור חברי המשלחת הסינים שיארחו אותנו כאות הכרת תודה. נושא המתנות בסין חשוב מאין כמוהו. זה מראה שחשבנו על האדם ומקדישים לו תשומת לב אישית. כמובן שיש לזכור, כי למארגן המשלחת הסינית המארחת אותנו בסין נקנה מתנה קצת יותר יקרה מהמתנה שנקנה לסטודנטים המארחים אותנו. זו שאלה של היררכיה וכבוד. בכל אופן, דבר נוסף היה קניית חטיפים ישראלים ואלכוהול תוצרת ישראל. זה היה עבור הארוחה הבינלאומית שבה היינו אמורים להשתתף עם יתר חברי המשלחת.

לאחר שבוע, הייתי בשדה התעופה נתב"ג עם כרטיס טיסה שיעדו בייג'ין, סין. הייתי מתוח מאוד. חשבתי כבר על הרגע שבו אגיע לטרמינל בבייג'ין ואתחיל את המסע. עליתי למטוס אל על שאמור לטוס לבייג'ין במשך 9 שעות בלבד. אמרתי לעצמי שמשך זמן הטיסה ממש קצר ביחס לטיסה לארה"ב. נרגעתי.

במטוס התיישבתי ליד אדם נחמד שהחלפתי איתו מעט מילים בשעה הראשונה לטיסה. סיפרתי לו שאני טס במסגרת משלחת סטודנטים לשבוע בינלאומי בסין. הוא סיפר לי על עצמו והזכיר בין היתר שהוא טס לשם בתדירויות גבוהות מאחר ומשפחתו שם, עקב רילוקיישן. הוא גם למד סינית אבל זה היה לפני 15 שנה ועכשיו הוא די שולט בה. הוא אמר שחייבים ללמוד להסתדר בסין ואז יש את הנכונות לדבר ולתרגל כמה שיותר את השפה. הוא סיפר לי גם על האזורים בבייג'ין – אזור האוניברסיטאות, אזור מועדוני הלילה, על הרכבת התחתית המחודשת עקב המשחקים האולימפיים. התחלתי לפתח ציפיות וידעתי שלא אתאכזב. אחרי זה הוא הלך לנמנם ואני לא הצלחתי להירדם. למרות שאומרים שאם יודעים הרבה פרטים על הלא נודע- זה מרגיע איכשהו, אותי דווקא הדבר מתח עוד יותר. לא הצלחתי להירדם ובמשך 8 שעות בערך ראיתי סרטי קולנוע שהקרינו במטוס, אחד אחרי השני.

חצי שעה לפני הנחיתה בבייג'ין, הדיילות הגישו לנו טופס כניסה כזה שצריך למלא עם פרטים שגרתיים. לאחר שמילאתי את הטופס שתיתי עוד כוס מים בכדי להירגע ונשענתי אחורה על המושב. המטוס התחיל בתהליך הנחיתה ומהחלון ראיתי רכסי הרים מושלגים חלקית. כבר קיבלתי מושג על הגיאוגרפיה הסינית. רוב הטיסה הייתה בזמן הלילה, כך שהצלחתי לראות נוף מהחלון רק בשעה האחרונה של הטיסה לפני הנחיתה.

המטוס נחת בנמל התעופה בבייג'ין. מהחלון ראיתי שיש עוד שלג שמכסה חלקים מהקרקע. האיש שישב לידי ושאיתו דיברתי מקודם אמר שהייתה סופת שלגים רצינית לפני שבוע וכנראה זה עוד השאריות ממנה. ירדתי מן המטוס עם שאר הנוסעים לתוך שרוול הליכה. הרגשתי כבר את הקור של ה-0 מעלות די טוב. בזמן ההליכה למקום קבלת המזוודות, הבטתי סביב כדי לתפוס את הרגעים הראשונים שלי בסין. דרך חלונות הזכוכית הענקיים, ראיתי את מגדל הפיקוח הסיני. גודלו היה לפחות פי 2 אם לא 3 ממגדל הפיקוד בנתב"ג. כבר התחלתי להבין את סדרי הגודל של המבנים שבהם אתקל בסין.

יצאתי לאולם מקבלי הפנים בטרמינל 3 החדש. שם הייתה אמורה לקבל אותי אחת מאחראי המשלחת. לא ראיתי אותה אז שלחתי לה SMS. היא אמרה שהיא באה עם עוד מישהי ושהיא מתעכבת ברכבת התחתית. היא ביקשה ממני לחכות איפה שאני ושעוד 10 דקות היא תהיה שם. בעודי מחכה, התבוננתי מסביבי וראיתי כמות עצומה של אנשים, חולפים על פניי או מחכים יחד עם משפחותיהם לקראת קרובים שמגיעים מטיסות מקומיות. עוד ראיתי, שמסביבי ישנם כל מיני פסלים סיניים מדהימים, כמו פסל דרקון סיני ענק או פסל גדול אחר עם תבליטים סיניים, מוקף בערוגת פרחים. התרשמתי מאוד מהכניסה לתרבות הסינית כבר בשדה התעופה. כמו שחשבתי, התרבות נוכחת בכל מקום בסין. אחרי 10 דקות בדיוק היא הגיעה. הלכנו לתחנת הרכבת התחתית שהייתה בתוך נמל התעופה ונסענו לכיוון בית המלון. התרשמתי מאוד מהרכבת התחתית המחודשת בבייג'ין. חלקים רבים מהתשתית ומתחנות הרכבת התחתית שופצו והורחבו לקראת האולימפיאדה ב-2008. אמרתי לעצמי שהרכבת התחתית נראית יותר טוב מזו שבפריז ובלונדון.

שדה תעופה בייג'ינג
טרמינל 3 בבייג'ינג
פסל סיני ענק
פסלים סיניים מדהימים בשדה התעופה

 

יומיים לפני

כאשר הגעתי למלון, היו אלה יומיים לפני שתכנית השבוע הבינלאומי החלה. למזלי, עוד סטודנט מאסטוניה הגיע גם הוא יומיים לפני התחלת התכנית ולכן יכולנו להסתובב יחד. הלכנו שנינו עם 2 סטודנטים סינים ששמחו ללוות אותנו ולהכיר לנו כל מקום שרק נרצה לבקר בו. כבר מרגע זה ראיתי את הרצון של הסינים לעזור בכל דרך שהיא, כדי שביקורנו בסין יהיה טוב ומהנה יותר. הכנסת האורחים בהחלט הייתה נעימה ביותר.

הלכנו ארבעתנו לאכול משהו במסעדה סינית אותנטית. הגישו שם בעיקר אוכל חריף וכל מיני מאכלים שנראים לא רגילים לאדם המערבי. ניסיתי כל הארוחה לדבר קצת סינית עם הסטודנטים. בכלל, עצם זה שלמדתי שנתיים סינית ואת תרבות סין, עזר לי באופן משמעותי להבין את הסימניות שעל שלטי המסעדות, בתי המלון והחנויות. בנוסף, יכולתי להבין קצת את הדיבורים שהסטודנטים דיברו ביניהם. הם צחקו על זה ביניהם שאני מבין את השפה. הרגשתי טוב. הרגשתי בבית.

ביום השני הלכנו ארבעתנו לשוק מיוחד שנקרא שוק המשי. שוק המשי הוא באמת חוויה בלתי נשכחת. זהו שוק מקורה בתוך בניין של כמה קומות שבכל קומה ישנם דוכנים רבים של סוחרים המציעים את מרכולתם, לרוב בתחום הטקסטיל (כפי שמשתמע מהשם של השוק…). גם מוצרים אחרים היו שם, כמו אביזרי הלבשה שונים, מוצרי חשמל – אבל זה לא תפס את הנפח העיקרי. לב השוק היה אזור סוחרי הביגוד שמוכנים ל"עוט עליך" בכל שנייה בכדי שתקנה מוצר שלהם. ברגע שאתה עובר במסדרון של אחד משביל הדוכנים שבבניין, המוכרים ישר רואים שאתה מערבי ומנסים להסב את תשומת לבך באנגלית. כאשר ראיתי משהו שרציתי, נכנסתי לתוך אזור אחד הדוכנים והסתכלתי על הבגדים. שאלתי את המוכרת כמה הדבר עולה. עכשיו, למי שבפעם הראשונה בסין בשווקים ורוצה לקנות משהו, צריך לדעת שכאשר שואלים כמה עולה פריט כלשהו, זה סימן לזה שאתה בעצם רוצה להתחיל תהליך כלשהו שבסופו אתה כנראה תקנה את המוצר. לצורך כך המוכר קודם כל מוציא את המחשבון שלו (דבר שגרתי בקניית מוצרים בסין) ולאחר-מכן מתחיל בהצעות מחיר הזויות (יקרות מאוד לפריט כלשהו, מתוך ידיעה שאני הולך להוריד את המחיר).

כניסה לשוק המשי
הכניסה לשוק המשי
דוכנים
דוכנים בשוק המשי
כלי חרסינה
כלי חרסינה בשוק המשי

 

תהליך המקח בסין די נפוץ והוא בהתאם למוטיב ההרמוניה (עקרון הין-והיאנג בפילוסופיית הדאו הסינית), בו שני הצדדים מתאזנים לכדי השגת הרמוניה. לכן, המוכרת ההיא בעצם ציפתה שאוריד מאוד את המחיר כדי שבסוף נגיע לאיזון הרמוני ופשרה– מחיר שטוב לי וטוב לה. לכן, כאשר קונים מוצרים בסין, כדאי להבין את דבר זה שהוא חלק מהתרבות של סין ומהלך הרוח היומיומי.

רחוב ראשי
רחוב ראשי בבייג'ינג
רכבת תחתית
רכבת התחתית בבייג'ינג

 

Tagged שחר דויטשPosted in סין - מאמרים
עשינו מהפכה - כאן יכולה להיות המודעה שלך
אם לא תפרסם - איך יבואו

    צור קשר

    יש לכם משהו להגיד לנו? כיתבו לנו ונשמח לשמוע.