לכל שאלה יש תשובה – שאלות נפוצות של אנשי עסקים בסין

לכל שאלה יש תשובה – שאלות נפוצות של אנשי עסקים בסין

ש: אילו אופציות עומדות בפניי כשאני פותח חברה חדשה בסין?

ת: משקיעים זרים יכולים להקים ישויות חוקיות בסין. הישויות החוקיות הללו כוללות מפעל בבעלות זרה מוחלטת (Wholly Foreign Owned Enterprise- WFOE), מיזם משותף על בסיס חלוקת הון (Equity Joint Venture – EJV), מיזם משותף קואופרטיבי (Co-operative Joint Venture-CJV), וחברות מניות משותפות (Joint Stock Companies). בהתאם לסוג התעשייה, החברות הנ"ל רשאיות לבצע את הייצור והמכירות בסין. המכירות מורשות להתבצע בתוך רשת המכירות שלהם. בתיאום עם מדיניות הממשל והקטלוג להשקעות זרות, תעשיות מסוימות אינן פתוחות למפעלים בבעלות זרה מוחלטת. כמה מהרגולציות הנוגעות לישויות זרות משתנות על בסיס מיקום גיאוגרפי, כשחלק מהאזורים בסין הנם תחת מדיניות הממשלה לעידוד התעשייה.

ש: אילו אופציות עומדות בפניי כשאני פותח בסין משרד של החברה הבינ"ל הקיימת שלי?

ת: משקיעים זרים עם חברות בינ"ל קיימות רשאים לפעול בשוק הסיני דרך ישויות שאינן בעלות מעמד משפטי עצמאי, הכוללות משרדי נציגויות (Representative Office-RO) וסניפים, כמו גם מיזמים משותפים קואופרטיביים מסוימים. משרדי נציגויות לרוב מוקמים בכדי לבצע פעולות תקשורת בשם חברת האם שמעבר לים. חוקי מס מיוחדים חלים על משרדי הנציגויות. עוד סוג של אמצעי השקעה חדש יחסית הוא מיזם שותפות.

ההחלטה מהי צורת ההשקעה המתאימה ביותר בסין מושפעת ישירות מפקטורים כמו המאפיינים והמטרות של חברת המשקיע, מגבלות רגולטוריות קיימות וצפויות, שיקולי מס, הסכום שהושקע וכו'. לכן, רוב המשקיעים נוטים להיעזר במשרד עו"ד או יועץ מנוסה בתחום התעשייה הספציפי לפני ביצוע כל החלטה שהיא.

ש: כיצד עליי להתכונן לפגישה עסקית בסין?

ת: התרבות העסקית הסינית שונה במהותה מזו הישראלית. הנה כמה עצות שעשויות לסייע לך בהכנות לפגישה עסקית בסין ולפגישה עצמה:

 • אל תצפה לתשובות ברורות וישירות מעמיתיך הסינים. היה מוכן לעמוד על העקרונות החשובים לך ולהתפשר על עקרונות שאינם קריטיים.
 • הסינים נוטים להגיע לפגישות עסקיות עם יותר נציגים ממה שנחוץ. ייתכן ותרגיש נוח יותר לעשות כן בעצמך. וודא שאתה מבין מיהם מקבלי ההחלטות, אך הקדש תשומת לב לאנשים שיועדו לטיפול בך.
 • החלפת מנחות היא מנהג בסין. המנחות לא חייבות להיות יקרות בשלבים הראשוניים, אך צריכות להיות סמליות ועטופות כיאות. הימנע מעטים אדומים ומשעוני יד/ קיר.
 • דאג לתרגם את חומרי המצגת שלך לסינית מפושטת. נסה לשמור על פשטות, השתמש באמצעים גרפיים ובסיסמאות קליטות.
 • התכונן להציג את הפרזנטציה באנגלית פשוטה. הרגש חופשי לחזור על הרעיונות העיקריים שלך.
 • דאג לכך שבפגישה יהיה נוכח מתורגמן והרגש חופשי להציע מתורגמן מקצועי מטעמך (רצוי ממוצא סיני). הכן את המתורגמן שלך מראש ושלח לו את החומר של הפרזנטציה בשתי השפות וכן ערוך עמו שיחת הכנה שבה תציין את מטרותיך לפגישה.
 • מסור את כרטיס הביקור שלך בשלב ההיכרות. החזק אותו בשני ידיים, והקפד על כך שהצד עם הכיתוב הסיני יהיה מלמעלה.
 • המונחים "לתת פנים (gei mianzi- 给面子)" ו "לאבד פנים (diu mianzi- 丢面子)" נמצאים בשימוש נרחב בסין, ומצביאים על חשיבות הכבוד העצמי בסין. כבוד כזה יכול להינתן ע"י מתן מחמאות, הענקת מתנות יקרות או סמליות וכו'. הימנע מלהעלות את הקול ומלהביע את כעסך דרך שפת גופך והבעות פניך, במיוחד שלא בפומבי.
 • פתח את הפגישה בשיחת נימוסין שבה תציין את הדברים המשותפים לשני הצדדים ואת הערכתך הרבה לסין. למשל, ציין שגם היהודים וגם הסינים ידועים בשל כישוריהם העסקיים, קרל מרקס היה יהודי, דוד בן-גוריון הדגיש את חשיבותה של סין כבר בשנות ה-50, סין סיפקה למאות-אלפי יהודים שברחו מאירופה בזמן מלחמת העולם השנייה מקלט בשנגחאי, וכן הלאה.
 • מקובל לבלות את הערב עם עמיתיך הסיניים. ארוחת ערב, שתייה וקריוקי נמנים על הפעילויות החברתיות המקובלות ביותר.
  ש: כיצד אוכל להרחיב את מעגל הקשרים העסקיים שלי בסין?

ת: מאחר ומעגלים פוליטיים, עסקיים, אקדמיים ומקצועיים בסין מקושרים זה לזה באמצעות "גוואנשי" (קשרים או יחסים), הכרת האנשים הנכונים בזמן הנכון היא חיונית לקידום המטרות האישיות. הכרת אנשי המפתח בתעשייה הספציפית שלך היא כלי מצוין להרחבת הקשרים העסקיים שלך. לארגוניים התעשייתיים בסין השפעה נרחבת על השוק המקומי ולרוב יש להם קשרים עם השלטונות. אירועים ותערוכות בינלאומיים יכולים לסייע לחשיפתך לשוק. אירועים אלה כוללים לרוב התכנסות וארוחת ערב, ומהווים מקום טוב למפגש עם מקבלי החלטות, שותפים פוטנציאליים ומתחרים עסקיים. שיווק ופרסום אונליין צוברים תאוצה בסין- שקול לתרגם את האתר שלך לסינית ולגרום לכך שיציינו את העסק שלך בפורטלים ופורומים תעשייתיים רלוונטיים.

מה גובה המס בסין? האם זרים רשאים להעסיק עובדים סיניים? איזו תמיכה ממשלתית אני עשוי לקבל אם אכנס לשותפות עם סינים? תשובות לשאלות אלו ואחרות תוכלו למצוא באתר לשכת המסחר הישראלית בבייג'ינג.

Posted in סין - עסקים
עשינו מהפכה - כאן יכולה להיות המודעה שלך
אם לא תפרסם - איך יבואו

  צור קשר

  יש לכם משהו להגיד לנו? כיתבו לנו ונשמח לשמוע.