בייג'ין (בייגינג) Beijing

בירת סין היא כיום עיר מודרנית מעוררת הפתעה ומבוכה למבקר בה בפעם הראשונה. היא לא אישית. מקום שבו צצים חדשות לבקרים בתי קומות, שיכונים אינסופיים וזהים, בנייני משרדים ומלונות, וביניהם רשת ענֵפה של שדרות רחבות, כבישים מהירים, מעקפים, גשרים עיליים, למעלה מ – 100, וכבישי טבעת. אי־סדר סגנוני חדש, שבו נבלעים גושים בודדים של ארכיטקטורה סובייטית (כמו מלון "הידידות" העצום), שיכונים מדכאים וחסרי אופי, גנים מפוארים, וה"הוּטוֹנג", שכונות המגורים הישנות על בתיהן הנמוכים, גגות הרעפים האפורים והחצרות הסגורות. במרכזה הכיכר הגדולה בעולם, ו"העיר האסורה". זהו שריד למה שהייתה פעם עיר יפהפייה, הרמוניה מופתית של תכנון ואי־סדר, של פאר וצניעות.

קיסרי המינג בנו אותה במאה ה־15 לפי תבנית מדויקת, שעקרונותיה נקבעו מאות שנים קודם לכן בשִי-אָן. שריג של רחובות על מערכת הצירים צפון־דרום, ומזרח־מערב, שבמרכזו המלבן של חצר הקיסר, מסביבו מגורי הפקידים ונותני השירותים לארמון, מצפון "העיר הטטרית" (שבה ישבו משפחות בני המאנצ'ו), ומדרום לציר האופקי המרכזי העיר הסינית. את החיבור של מושב הקיסר עם היקום סימנו ארבעת המקדשים הקיסריים החשובים: מקדש השמים בדרום (היחיד שנותר שלם), מקדש האדמה בצפון, מקדש השמש במזרח, ומקדש הירח במערב. מערכת של חומות, חפירים ושערים הִפרידה וקישרה בין החלקים השונים.

היו"ר מאו, שמחק בעקביות את שרידי העבר והפך את מרכז העיר למגרש מסדרים, לא ויתר בכל זאת על הסמליות הקוסמולוגית. על הקמת המשטר החדש הוא הכריז מעל השער של העיר האסורה, כשפניו דרומה, כדרך הקיסרים. גם את המאוזוליאום שלו בנו יורשיו בדיוק על הציר צפון דרום.

בייג'ינג איבדה את הפאר הקיסרי שלה, וגם את החן הצנוע של קו רקיע נמוך וגלִי, שכונות של בתים נמוכים, מקדשים ופגודות, שווקים ציוריים, גבעות מיוערות וגנים ציבוריים, ששום בניין גבוה או גדול מדי לא פגם בפסיפס הנאה שלהם. אבל איים של מה שהיה – הגנים הגדולים, המקדשים ששוקמו (אם כי לא תמיד בהצלחה), וההוטונגים שלא נהרסו עדיין, ויש כבר תנועה לשימורם – נותרו עדיין, והולכי רגל סבלניים יכולים עדיין לגלות אותם.

ההצטרפות לחברת השפע אין פירושה רק בניה מטורפת, מחשבים נישאים, טלפונים סלולאריים ופקקי תנועה. היא באה לביטוי גם בשחזור נמרץ של מקדשים, למשל, תחייה של בתי תה כמקום לפגישות, או עניין מחודש במטבח הקיסרי.

בייג'ין (בייגינג) Beijing
בייג'ין (בייגינג) Beijing