יש 1.3 מיליארד סינים… (היו עוד 400 מיליון אילולא מדיניות הילד האחד) – צוות TAO

תינוק סיני

הידעת? סין היא המדינה היחידה בעולם שמגבילה את הילודה של אזרחיה!

החוק בסין, הקובע כי לכל זוג הורים נשואים יהיה רק ילד אחד, נחקק לפני כ 30 שנה. המטרה במדיניות הילד האחד הייתה להקל על סין מבחינת אספקת מזון, השכלה, מגורים ופרנסה לכל מיליארד (נקודה שלוש) אזרחיה. במדינה כמו ישראל – מדינה יהודית המעודדת ילודה ופריון, לפעמים קשה לאנשים לעכל חוק שכזה, אך עלינו להבין שחוק זה הציל את סין מפיצוץ אוכלוסין ומרעב, אפשר לאזרחי סין לחיות טוב יותר ומנע זיהום סביבתי רב!

למרות הביקורת שספג, לאחר שלושים שנות קיום, ניתן להכתיר אותו כהצלחה. סין ניצלה מריבוי טבעי מסוכן, אך להצלחה נוספו תופעות מעניינות אחרות…

מה קרה כעבור דור אחד?

התבטלו מושגים כמו אחים, ותוך שני דורות נעלמו גם בני הדודים (!!) לכל ארבעה סבים יש נכד אחד לו הם חיכו מאז ילדו את ילדם האחד. ילדים אלו מקבלים חינוך טוב, חוגים, תשומת לב והמון אהבה. הם נקראים "קיסרים קטנים", והם הרבה פחות חמודים וקטנים ממה שניתן היה לצפות. הם שמנמנים ומפונקים ולא יודעים מה שכל מי שגדל עם אחים יודע: להתחלק, להתפשר, להפסיד.

בנוסף – להגבלת הילודה בסין יש השפעות ישירות על כוח העבודה הזול וה"בלתי מוגבל" של סין (פחות ילדים שנולדו בשנות השמונים משמע פחות עובדים כיום). כמו כן, תוך 30 שנה הגיעה סין למצב בו אוכלוסייתה מזדקנת, יוצאת ממעגל העבודה ונופלת על כתפיהם של הילדים המועטים שנולדו מאז התקנות לצמצום הילודה.

מנסה למצוא שידוך בסין? בהצלחה…

חוק הילד האחד הביא להעדפה ברורה של זכרים. העדפת הבנים הביאה לחוסר איזון באוכלוסיה – כיום אחוז הגברים גבוה משמעותית מאחוז הנשים. גברים רבים מתקשים למצוא שידוך, ואילו הנשים, בעיקר באזורים עירוניים, חשות מאוד מחוזרות בגלל היתרון שבחסרונן המספרי. נשים צעירות בוחרות את בני זוגן עם זכוכית מגדלת, ויכולות למיין ולפסול מחזר על-פי מעמדו החברתי ומצב חשבון הבנק.

לכל כלל יש יוצא מן הכלל –

בעיות חברתיות אלה העלו ספקות בנוגע לכדאיות חוק הילד האחד. קולות רבים בסין קוראים לאפשר שני ילדים לשני הורים. כבר היום, במקרים בהם נולדת תינוקת בת, מתיר החוק ללדת עוד ילד. בנוסף, ישנן הקלות נוספות באזורים הכפריים והקלות לזוגות ששני בני הזוג הם ילדים יחידים. לאחר שלושים שנות הגבלת ילודה – תרבות הילודה בסין ממש השתנתה מן היסוד, ולדעת מומחים, ההקלות בחוק לא יביאו את סין לפיצוץ אוכלוסין.

אז איך ניתן לסכם, ומה אנו יכולים ללמוד מכל העניין?

הגבלת הילודה בסין היא נושא מורכב, לו חסרונות ויתרונות. זרים אשר מגיעים לסין, טוב יעשו אם ימנעו מביקורת על מדיניות זו. גם לאחר קריאת כתבה זו רצוי שלא להניח כי אתם בקיאים בנושא, ובטח שלא להשמיע דעות ביקורתיות באוזני קולגות סינים. בסין, המערבי תמיד ייתפס כזר, והתמונה שתוצג בפניו תהיה מחמיאה ולא שלמה. קבלו את התמונה הזו בהבנה, גלו עניין במה שמעניין אתכם, אך אל תביכו את הצד השני ואל תבקרו באוזניו את מדיניות המפלגה הסינית, בעבר או בהווה.

גם אם אנו נרתעים מדריסת רגלו של השלטון בחיי הפרט, יכולתה של סין לשנות את מצבה הדמוגרפי מעוררת פליאה והערכה. אי אפשר להתעלם מהשוני בין ישראל – מדינה יהודית ודמוקרטית, לבין סין – מדינה קומוניסטית ואתאיסטית (ברובה), מה שמאפשר לה לבצע מהלכים שלא היו מתקבלים פה לעולם…

בהצלחה ביישום הטיפים

Posted in סין - מאמרים
עשינו מהפכה - כאן יכולה להיות המודעה שלך
אם לא תפרסם - איך יבואו

    צור קשר

    יש לכם משהו להגיד לנו? כיתבו לנו ונשמח לשמוע.