עסקים והתערבות המדינה בסין

עסקים בסין

עולם העסקים בסין מקיים עם הממשל המדיני מערכת יחסים ייחודית שלא קיימת בשום מקום אחר בעולם.

בזמן שבמדינות ליברליות מניחה המדינה את עולם העסקים לאנשי העסקים, ובמדינות טוטליטריות היא מתערבת בכל עניין ודבר, בסין קיימת דרך האמצע שאחראית לחלק גדול מההצלחות הכלכליות שלה: לאנשי העסקים ניתן חופש מלא ועידוד כל עוד הם פועלים בתוך המתווה שבנוה להם המדינה.

הממשל המרכזי בסין מתווה יעדים ומשנה אותם עם ההתפתחות, הוא מקצה מימון ואשראי נדיבים לאלה שפועלים לעבר המטרות שהוא הציב, הוא מציב סנקציות בפני מי שפועלים בדרך שאינה עולה עם כך בקנה אחד, ויש עוד. לממשל ריכוזי במדינה כמו סין יש כלים רבים לכוון את המרץ והיוזמה של אנשי העסקים לכיוונים בהם הוא בחר.

חשוב להכיר את העבר, את ההיסטוריה של סין, זה נושא חשוב ומרתק, ואתם מוזמנים להכיר את ההרצאות העשרה המחכות לכם בתחום זה. .בואו נביט איך זה התנהל עד כה ומתוך כך נראה מה צפוי לקרות בהמשך, כי מי שמכיר את העבר מקבל כלים לצפות את העתיד, ומי שצופה התפתחויות כלכליות בונה לעצמו הזדמנויות.

סין יצאה מקומוניזם לכלכלת שוק בסוף שנות ה-70 ובשלב הראשון היא הציבה את היעד של לספק את צרכי האוכלוסייה העצומה שלה, לספק לכל סיני את "קערת הברזל של אורז" המגיעה לו, ואת זה היא השיגה על ידי עידוד היוזמה הפרטית בתחום מוצרי הצריכה הבסיסיים כמו יצור חקלאי ותעשייתי ומסחר. השלב הבא היה להפוך לכוח כלכלי עולמי ולהביא לארץ שגשוג כלכלי. השלב הזה כבר הושג לפני זמן רב, זאת הסטורה: סין היא פס היצור של העולם. על גבי ההישג הזה סין החלה לחתור למעמד של מעצמה והיום היא כבר חותרת למעמד של מעצמת-על. חשוב להבין מה היעד הבא של הממשל הסיני, כי הוא עומד לעודד זאת בכל הכלים שיש לו, ומי שישתלב בכך יוכל להפיק מכך ערך מוסף כלכלי.

סין שואפת להפוך למעצמה מובילה בעולם, כפי שהיא הייתה בעבר עד לפני מספר מאות שנים, בדרך לשם היא מגדירה כמה אמצעים שהיא תעודד:

– מעבר מיצור המוני ליצור איכותי

– הגעה לסיפוק עצמי של כל צרכיה הכלכליים

– העלאת רמת החיים במגזר הכפרי

היצור האיכותי הכרחי למי שרוצה למצב את עצמה כמעצמה לאורך זמן, להתחרות בעמק הסיליקון של ארה"ב ותעשיית המכוניות של גרמניה, ולא עם יצרני המגבות והצעצועים של קולומביה והפיליפינים.

הסיפוק הכלכלי העצמי הוא הכרחי למי שכמעצמה שואפת שלא לאפשר לכוחות אחרים להפעיל עליה לחצים ומגבלות.

רמת החיים הכפרית נחוצה לסין על מנת לשמור על יציבות חברתית, למתן את ההגירה מהכפר אל העיר, ולמנוע אי שקט והתקוממויות.

בדרך אל כל אלה היא זקוקה לחדשנות שתאפשר לה להיות בחזית ההתקדמות והפיתוח, סין גם זקוקה לטכנולוגיות חקלאיות מתקדמות למען המגזר הכפרי, וכן טכנולוגיות ושיתופי פעולה בתחום התעשיות עתירות הידע.

כל אלה מונחים כעת על השולחן, ושלא תגידו שלא אמרתי לכם. מי שמחפש הזדמנויות בסין מוזמן להיכנס אל מה שמשרת את המגמות הללו, הוא צפוי למצוא לכך ביקוש רב ולקבל סיוע נדיב ועידוד של הממשל.

Tagged טל רשףPosted in סין - מאמרים
עשינו מהפכה - כאן יכולה להיות המודעה שלך
אם לא תפרסם - איך יבואו

    צור קשר

    יש לכם משהו להגיד לנו? כיתבו לנו ונשמח לשמוע.