ישראלי בעולם העסקים הסיני

בימים הראשונים של ספטמבר עומד להיפתח יריד התוכנה השנתי של ננג'ינג.

מעניין להציץ בתמונות שנמצאות בתחתית עמוד הכניסה, הן מבטאות את מה שהמארגנים מעוניינים להבליט: רואים בהן ביתנים של חברות סיניות, הדמויות המארגנות המרכזיות, וישנה גם תמונה אחת המציגה את שורת דגלי המדינות המשתתפות, ומה שמעניין הוא שהדגל הראשון המתנפנף באותה שורה הוא דגל ישראל. בעלי עיניים חדות יוכלו לזהות בעקבותיו דגלים שנדחקו לעומק הפריים: גרמניה, קנדה ועוד.

יריד

דברים כאלה אינם מקריים, תמונה שכזאת אמורה לשרת את התדמית שמארגני היריד רוצים להציג ואם הם בחרו לשים בחזית את ישראל זה אומר משהו, זה מלמד אותנו משהו על תדמיתה של ישראל בסין.

במדינות רבות בעולם ישראל מהווה מדינה מעוררת מחלוקת, כאשר שגריר ישראל בארה"ב בא לשאת דברים באוניברסיטה הוא עומד לעתים קרובות מול מפגינים כעוסים, בשוודיה מוצגים מייצגים אנטי ישראליים בתערוכת אמנות, ובפאריז הפגנות של מוסלמים ושל אנטי ישראלים חוסמות את כיכר הבסטיליה. איש לא יחשוב אפילו להציב את דגל ישראל בחזית התדמיתית של תערוכה בינלאומית הנפתחת שם, סביר יותר להניח שיציבו את הדגל במסדרון צדדי שבו לא ימשוך תשומת לב, וגם יציבו לידו שני שוטרים ליתר בטחון.

בסין הדברים שונים.

לא צריך להתבלבל, מאות מיליוני אנשים בסין עדיין לא יודעים דבר וחצי דבר אודות ישראל, אבל בקרב אלה שמכירים אותה נרשמת אליה אהדה ברורה. יתרה מזאת, בעולם העסקים הסיני לא פעם עדיף להיות ישראלי מאשר למשל אמריקאי, כן, זה מפתיע אבל זאת המציאות.

לישראל יש כמה נקודות יתרון שחשוב להכיר, מי שמכיר אותן יכול לעשות בהן שימוש בעת הצורך.

היסטוריה עתיקה

לסינים יש מודעות היסטורית עמוקה, הם לומדים על תקופת "האביב והסתיו" ועל שושלת טאנג, הם גאים בהיסטוריה הארוכה שלהם, הם מודדים אומות אחרות על פי אורך ההיסטוריה שלהן, ולאומה שיש לה היסטוריה הנמשכת ברציפות מאז ימי הקמת הפירמידות במצרים ועד היום יש יותר נקודות זכות מאשר לזאת שהוקמה בסוף המאה ה- 18.

יכולת צבאית

הסינים מעריכים את יכולותיה הצבאיות של המדינה, הם גאים בצבא שלהם ובהישגים שלו. כאשר מופיעה בחדשות ידיעה אודות פעילות צבאית של צה"ל בלבנון או בעזה, האירופאי הממוצע יחוש כעס ואילו הסיני יחוש הערכה. למרבית הסינים לא ברור עד כמה בדיוק מדינת ישראל קטנה ומעוטת אוכלוסין, אבל הם יודעים שיש במזרח התיכון הרבה יותר ערבים מיהודים ושישראל מתמודדת עם זה בהצלחה.

קונפליקט עם האיסלם

סינים רבים, החשים מאויימים על ידי המחתרת האויגורית במערב המדינה ועל ידי עליית האיסלם במדינות השכנות לה במרכז אסיה, רואים זהות גורל עם ישראל, ברית של נפגעי הפונדמנטליזם האיסלמי.

עם הספר

הכינוי "עם הספר" משמש אותנו ביחס אלינו עצמנו, אך כך גם רואים הסינים את עצמם, הם אומה שגדלה על ברכי ספר המאמרות של קונפוציוס וספר הדרך והסגולה של לאו צה, המנדרינים שלהם נבחרו לתפקידיהם על בסיס הידע שלהם, ועד היום האידיאל של המשפחה הסינית הוא לדעת, ללמוד ולקבל תואר. נשמע מוכר? כשהסינים מגלים שזה גם מאפיין של התרבות היהודית זה מעורר בהם הערכה רבה.

פיתוח טכנולוגי ומדעי

במידה רבה זה בא בהמשך לאהבת הספר, ההערכה הסינית לידע ומחשבה מעלה על נס את ההצלחות הישראליות בתחומי החקלאות, ההייטק, ההישגים של הטכניון ומכון וייצמן, והם גם יודעים לא פעם לציין ששליש מזוכי פרס הנובל באים מאומה שלא מהווה אפילו אחוז אחד מאוכלוסיית העולם. זה מרשים אותם.

רשימת הפולשים

היתרון הנוסף הוא בזכות מה שאין בנו. הסינים, כאומה שסבלה פלישות רבות לאורך ההיסטוריה שומרת טינה לכל מי שהשתתף בהן, זה כולל מדינות שכנות דוגמת יפאן, וזה כולל את המעצמות שהשתתפו במלחמות האופיום: גרמניה, ארה"ב, בריטניה, אוסטריה, איטליה, רוסיה, צרפת… ישראל לא נמצאת שם ויש לכך משמעות.

הדגל הישראלי בחזית תערוכת ההייטק של ננג'ינג אינו מקרי, בסין השם "ישראל" מבטא דברים טובים רבים. אתה מגיע לרילוקיישן לסין? אתה עומד לעשות עסקים בסין? חשוב שתהיה מודע לכך, העלה את הנקודות הללו בשיחות עם האנשים שאותם אתה פוגש, זה ייתן לך נקודות זכות.

Tagged טל רשףPosted in סין - מאמרים
עשינו מהפכה - כאן יכולה להיות המודעה שלך
אם לא תפרסם - איך יבואו

    צור קשר

    יש לכם משהו להגיד לנו? כיתבו לנו ונשמח לשמוע.