קליגרפיה סינית ויפנית וציור דיו

קליגרפיה סינית ויפנית וציור דיו

בית ספר 'שיבוקו' מקיים קורסים וסדנאות באמנות המכחול של המזרח הרחוק במרכז הארץ, בצפון ובירושלים. הלימוד הינו בהנחיית קזואו אישיאי, אמן יפני החי ויוצר בארץ (לשעבר מרצה באוניברסיטת חיפה), בעל הכשרה מסורתית מגדולי האמנים הסיניים בקליגרפיה, ציור, גילוף חותמות, טאי-צ'י וצ'י-קונג.

קליגרפיה היא כתיבה תמה, אמנות הכתיבה הקישוטית. בארצות מזרח אסיה התפתחה הקליגרפיה אל מעבר לתפקידה בהעתקת כתבי קודש, והיא נעשתה כלי ביטוי אמנותי של ממש, מעין ציור מופשט. לימוד הקליגרפיה ב'שיבוקו' מבוסס על דרך ההוראה המסורתית, השואבת מפילוסופיות של המזרח ובעלת אופי של תרגול מדיטטיבי.

ציורי הדיו שהתפתחו בסין וביפן, הינם בדומה לקליגרפיה, בלתי ניתנים להפרדה מן הבודהזים, הדאואיזם ותורות מזרחיות נוספות. סגנון הציור הנלמד בקורסים ב'שיבוקו' מאופיין בפשטות ובמינימליזם. הוא אינו מנסה לתעד את מראות הטבע, אלא לתפוס את רוחם באופן התמציתי והפשוט ביותר, בהינף מכחול.

צ'י-קונג היא אמנות סינית קדומה, שמטרתה טיפוח ושליטה באנרגיית הצ'י בגוף, דרך תרגילי נשימה ותנועה. בחלק מהקורסים ב'שיבוקו' משולב הצ'י קונג בתחילת כל שיעור, כהכנה והתכווננות לעבודה עם המכחול.

Posted in סין - מאמרים, תרבות
עשינו מהפכה - כאן יכולה להיות המודעה שלך
אם לא תפרסם - איך יבואו

    צור קשר

    יש לכם משהו להגיד לנו? כיתבו לנו ונשמח לשמוע.