סין בחורף

בתים על אגם

מי בא לקפוא? סין ידוע בעיקר כאתר טיולים שחודשי האביב והסתיו מטיבים עימו ואכן כך, הטמפרטורות הנוחות מנעימות עלינו את השיטוט בסין, תמיד נחמד 24 מעלות על מינוס 12 (מלבד על דובי קוטב).

אבל, למי שמחפש משהו שונה וגם זול יותר, לסין יש גם מה להציע בחורף הלא כל כך קל שלה! אז לאוהבי תקופת הקרח להלן מספר הצעות:

חרבין
בירת מחוז חאילונג ג'יאנג, או בעברית נהר הדרקון השחור… 黑龙江 , בסין העיר לא ממש ותיקה, ההיסטוריה של העיר מתחילה כמאהל לעובדי הרכבת הרוסים שעמלו על הקו הטרנס סיבירי, משהו כמו לפני 115 שנה. היום גרים בה כ – 10 מליון איש אך ההשפעה הרוסית על העיר גדולה ביותר וניכרת לעין, ראשית קר שם (מינוס 20 למשל, נחשב כקר…), שנית הארכיטקטורה, השלטים ברוסית וכל זאת בשל התפקיד החשוב שלה בסחר עם רוסיה, הרחוב המרכזי של חרבין (כך הוא נקרא- הרחוב המרכזי) הוא תצוגה של ארכיטקטורה רוסית, צרפתי וכיוב' אירופאית, שריד של המעורבות הרוסית הגדולה בעיר בעבר. שם העיר מגיע מהשפה המנצורית (עם שנטמע בסין של היום, אך בעבר היה שבט נוודים חזק שאף שלט בסין- שושלת צ'ינג) ובשפה זו משמעותו מקום ליבוש רשתות דייג (רשתות דייג נתן לשכור במקום…).

בעבר היתה בחרבין קהילה יהודית תוססת, בשנת 1913 חיו בעיר כ – 5000 יהודים (מתוך 70,000 תושבים) בעיקר מיהדות רוסיה. ניתן לערוך בעיר סיור בבית הכנסת ובבית הקברות היהודי (בו קבור סבו של אולמרט למשל).

אז למה חרבין בחורף? בגלל פסטיבל הפיסול בקרח. במשך חודשי הקרח מתקיים בעיר פסטיבל ענק של פיסול בקרח ובשלג (מתקיים בשלושה מוקדים שונים בעיר), פסלים ענקיים מוקמים באתר הפסטיבל, בלילה הפסלים מוארים באורות צבעוניים מתוך הפסל פנימה. בין הפסלים ארמונות ענק שניתן לטייל בתוכם ופסלים עדינים שאסור לגעת בהם. אתר נוסף שניתן לבקר בו הוא בית הגידול לטיגריסים הסיבירים, חיה הנמצאת בסכנת הכחדה. כאן מותר להאכיל את החיות…תמורת תשלום תקבלו תרנגולות חיות, ברווזים, עיזים ואפילו פרות!

מבנה מקרח
מבנה מרשים העשוי מקרח!

 

סקי
ראשית נבהיר, סין היא לא שוויץ ולא אוסטריה ואין כאן אלפים או אתרי סקי ברמה אירופאית, רובם מתאימים למתחילים ולרמה בינונית (יש גם למתקדמים), אבל, האתרים הקיימים זולים וככול שתרחיקו מבייג'ינג צפונה, תזכו לאתרים טובים יותר וצפופים פחות. סמוך לבייג'ינג ישנם מספר אתרים קלים להגעה אך עמוסים, בעיקר בסופי השבוע. מומלצים יותר הם האתרים הרחוקים יותר למשל סמוך לחרבין. בשנים האחרונות הסקי וסנובורדים החלו לתפוס תאוצה בסין ואיכות השרות באתרי הסקי משתפרת.

בייג'ינג
ומה ניתן לראות בבירת סין? ראשית את החומה הגדולה מושלגת שהוא אחד המראות היפים והמיוחדים יותר בבייג'ינג, החומה מרשימה את רוב המבקרים אך השלג הלבן שעוטף אותה מקנה לה מראה מיוחד עוד יותר. בייג'ינג בירת סין היא גם נכס תרבותי ובעיר מגוון גדול של מוזיאונים המציגים גם מספר לא קטן של תערוכות בינלאומיות ולא רק סיניות, מספר גדול של גלריות לאומנות והופעות בינלאומיות ומקומיות ברמה גבוהה מאד. אחת האטרקציות היותר מיוחדות לבייג'ינג הם 'ירידי המקדש' שהם בזארים בני מסורת של אלפי שנים. יריד המקדש מתרחשים בזמן חג האביב הסיני (חג האביב מתרחש בשיא החורף- השם מעט מטעה…) שהוא החג המרכזי והחשוב ביותר לסינים, בעבר היו מתקיימים ירידים סביב המקדשים המקומיים בכל רחבי סין, ובם התקבצו רוכלים שונים אשר הציגו דוכנים שונים של מזון, משחקים, קישוטים וכיוב' מוצרים. המסורת הזו נמשכת עד לימינו אנו ובבייג'ינג מתקיימים מספר גדול של ירידי מקדש לאורך ימי החג.

דרומה מבייג'ינג
דרום סין חם יותר ונוח יותר לטיול, מחוז יונאן זוכה למזג אויר נוח רוב ימות השנה, בליג'ינג למשל הטמפרטורה בממוצע אינה יורדת מתחת לאפס בלילה וביום היא כ – 13-15 מעלות (בינואר פברואר). על יונאן אני חושש להרחיב, ראשית המקום גדול מאוד, מחוז ענק ושנית הוא מוכר מאד.

מוכר פחות הוא מחוז פ'וגיאן, המחוז נמצא סמוך לים והחורפים קלים יותר, מצד שני בקיץ הוא חשוף לטייפונים. במחוז זה ישנם מספר אתרים מעניינים מאד אשר משום מה אינם נמצאים במסלול הטיול הידוע לציבור הישראלי. בתי ההקה (מיעוט בשם הקה- 'הצוענים' של סין) בניינים עגולים עם חצר גדולה במרכזם, המבנים הללו התגלו לראשונה על ידי לוויני הריגול האמריקאים ובארה"ב חשדו כי מדובר בקני שיגור לטילים בליסטים… אלו הם מבנים ייחודים לאזור זה ומעניינים מאד. כפרים אלו נמצאים באזור כפרי יפיפה שגם הוא סיבה טובה להגיע לאזור.

בית ההקה
בתי ההקה

 

בנוסף לאזור זה ישנה העיר שיאמן (אמויי), העיר שקטה ושלווה יחסית, באיים הסמוכים לה במרחק מעבורת קצרה נתן להסתובב בסמטאות שקטות עם ארכיטקטורה מערבית (קולוניאליזם…) וגם ליהנות מחופים יפים (לא כמו בתאילנד אבל נאים לעין).

מחוז חונאן מציע מספר אתרים מעניינים מאד: אנו נזכיר אחד מהם. כל מי שראה סרט היסטורי סיני, מניח כי כאשר תדרוך רגלו על אדמת סין מיד יחזו עיניו בהמוני רוכבי אופניים, בהמוני אנשים בבגדים מסורתיים וכובעי קש רחבי שוליים, בריקשות ובנחלים זורמים ובבתי עץ עתיקים, אז זהו שלא. על מנת לחזות במראות אלו יש צורך להשקיע, טיול לשיאן, צ'נגדו, בייג'ינג ושאנגחאי לא יובילו אתכם לשם, גם לא ליג'אנג או דלי הממוסחרות. עיר הפניקס במחוז חונאן יותר קרובה למציאות הישנה מכל אחד מהאתרים המקובלים והידועים למטייל הישראלי, בעיירה עתיקה זו ניתן עדיין 'לחזור בזמן' ולראות את מה שבעצם הייתם מעוניינים לראות כאשר הגעתם לסין.

מחוז חונאן

Tagged עדי טלמורPosted in סין - מאמרים
עשינו מהפכה - כאן יכולה להיות המודעה שלך
אם לא תפרסם - איך יבואו

    צור קשר

    יש לכם משהו להגיד לנו? כיתבו לנו ונשמח לשמוע.