שינויי מבניים בכלכלה הסינית – דוד גליל

שינויים כלכלים בסין

בשבוע שעבר התמקדו כותרות העיתונים בעולם בהכרזה על מינוי של Xi Jinping לסגן יו"ר הוועדה הצבאית העליונה ובהפיכתו למועמד המובטח לתפקיד המנהיג הבא של סין, וכמעט התעלמו לחלוטין מהעובדה שההכרזה התרחשה בסיומה של וועידה חשובה מאוד של ההנהגה הסינית שבה הוצגה תוכנית החומש לשנים 2011 – 2015.

התוכנית תתפרסם במלואה רק בתחילת השנה הבאה אך כבר מההודעה הרשמית עם סיום הוועידה ניתן ללמוד על שינויים מבניים חשובים שהממשלה הסינית מתכוונת להנהיג בשנים הקרובות, שינויים שחלק גדול מהם הם שינויים מבניים שישנו לחלוטין את דגם הצמיחה של סין ב 30 השנים האחרונות.

הכלכלה הסינית התבססה מאז תחילת הרפורמה של צנג שיאו פינג ב 1978 על צמיחה כלכלית בכל תנאי ובכל אמצעי.

התוצאה היא אומנם מרשימה – סין התפתחה בקצב חסר תקדים בהיסטוריה האנושית וחילצה מאות מיליונים מחיי רעב ועוני, אך יחד עם זאת, יצרה גם בזבוז, זיהום סביבתי ושחיתות.

האסטרטגיה של צמיחה בכל תנאי התאימה מאוד כאשר סין הייתה בשלבי התפתחות ראשונים אך בשנים האחרונות השיטה הלכה ומיצתה את עצמה.

ההנהגה הסינית מבינה שללא שינויי בדגם הצמיחה, הכלכלה הסינית עלולה להגיע למצב של התרסקות עקב בועות ותפוקת יתר בענפים רבים.

גם איכות הסביבה וניצול אנרגיה הם נושאים שמצריכים שיפור מיידי ודרסטי.

בהודעה לעיתונות שהוציאה הוועדה חוזר שוב ושוב הביטוי פיתוח כלכלי (Economic development) במקום הביטוי שהיה שגור בעבר "צמיחה כלכלית" (Economic Growth).

ההודעה מדגישה גם את הצורך הדחוף להגדיל את הצריכה על חשבון הייצוא וההשקעות בתשתית (הצריכה בסין היא 36% מהתוצר, רמה נמוכה באופן קיצוני), ואת הצורך בחלוקה יותר שוויונית והגיונית של פירות הצמיחה הכלכלית תוך צמצום הפערים העצומים בחברה הסינית.

הוועדה גם הוציאה את ענף הנדל"ן מחוץ לרשימת תעשיות המפתח של סין שע"פ ההודעה הם תעשיות ידע ופרויקטים ירוקים.

אנשים מחוץ לסין בוודאי ייקחו בעירבון מוגבל ובספקנות החלטות כל ממשלה, אבל היכרות קרובה עם סין ועם הדרך הריכוזית שהכלכלה מנוהלת בסין, יביאו למסקנה שסין עומדת בפני רפורמות מבניות חשובות ומכריעות בשנים הקרובות.

Tagged דוד גלילPosted in סין - מאמרים, תרבות
עשינו מהפכה - כאן יכולה להיות המודעה שלך
אם לא תפרסם - איך יבואו

    צור קשר

    יש לכם משהו להגיד לנו? כיתבו לנו ונשמח לשמוע.