קריסמס וחנוכה בבייג'ינג – קרי: מיש-מש סיני – ד"ר שושן ברוש-וַיץ

היתוך תרבותי

בדצמבר 2011 הסינים "מערבבים", וכמוהם גם היהודים בבייג'ינג מתיכים. קריסמס, חנוכה וסוף השנה האזרחית נחגגים כאן השנה במישמָש רב-תרבותי.
נתחיל בסינים,

 

חג המולד הנוצרי מעמיק שורש. "רוח קריסמס" מרחפת בבייג'ינג. קישוטים, שירים, צריכה מוגברת, מסיבות, ארוחות, לבוש, שירים, אורות, כרטיסי ברכה, ברכות במסרונים, דייט עם חבר/ה. גם לשוקולד יש פריחה. קריסמס בכל פינה, אבל בנוסח סין, שמתעצב בשנים האחרונות לצירוף סינו-נוצרי-מערבי בעל מאפיינים ייחודיים. ככה מנתבים את דרך האמצע – zhong jian dao lu.

אין כזה קריסמס בעולם. פלא שמעניין פה?

הנה דוגמאות:

* "כוכב בית לחם". עצי אשוח מלאכותי או מיצגי חרוט מקושטים ומוארים מסתיימים כאן בראשם המחודד בכוכב. לכאורה ייצוג של כוכב בית לחם שזרח ובישר את הולדת ישו. אבל לא בדיוק. זה לא כוכב מוצלב אלא כוכב בעל חמש קרניים, שבשביל הסינים מסמל את הכוכב שלהם. הכוכב הזה מייצג את המשטר והמפלגה הקומוניסטית. יש. הצליח להם. כוכב זה כוכב זה כוכב. מי שם לב להבדל.

עץ אשוח

"עכשיו אני כי ההוא הלך". סנטה דומה במידה רבה לבודהא. מה חדש? שניהם בעלי גוף, עגולי בטן, מרעיפי טוב ומשאלות. אז פעם אני, פעם אתה, למעלה למטה וגו'.

* סנטה-פנדה. עם קצת דמיון גם הענק העגלגל שיושב ואוכל אין-סוף במבוק הוא מעין גלגול של סנטה. וזה כבר אייקון סיני, לא סתם. במופע לפני קריסמס [שהוזמנו לצפות בו כמומחים-זרים-אורחים] הופיע סנטה-פנדה על הבמה וזכה לתשואות רמות. איזו התכה פשוטה ומבריקה.

דוביי פנדה
סנטה-פנדה

* אודם ושני. סנטה אדום ברובו. ואדום זה סין בעבר ובהווה. מתאים.

* בריונות של צרכנות. בעיתות של משבר כלכלי בארצות הברית ובאירופה זה הזמן לעודד צריכה פנימית. דחף אותי לשם – – –

אשוח באריזת מתנה
אשוח באריזת מתנה – חילון הקודש

 

אריזות מתנה
מיצב דמוי אשוח בחזית קניון בדונגז'ימן

 

* אין-אין-אין מסיבה בלי ארוחה. ב-22 בדצמבר – ממש על יד ארוחת הקריסמס ב-24 – בלילה הארוך ביותר, המכונה dongzhi, אוכלים ג'יאו-זה jiaozi [דמפלינג, כיסונים] ומתחילים לספור את ימי החורף הקרים ביותר הצפויים בזמן הקרוב. תשעה ימים כפול שלוש פעמים.

* תפוחי ברכה – אז ככה: ערב קריסמס בסינית זה ping an yue. פינג אן מנכיח את המשמעות של ביטחון ובריאות. איך מסמלים אותם? במתת של תפוח עץ הנקרא בסינית ping guo. פ[ב]ינגו!

*****

הסינים מעוניינים להציג את קריסמס המחלחל אליהם כהקדמבוא למה שיבוא ב-22 בינואר, בראש השנה הסיני. אולי זה נכון. ממרחק קצר של התהוות נראה שהסינים מייבאים [בחינם] את קריסמס וסמליו. לא HOLY DAY אלא HOLIDAY, אבל מתחוללת כאן התכה עוצמתית.

רחוב מקושט

ונעבור אלינו, היהודים.

נר ראשון של חנוכה הדלקנו בעברית ברוב עם ב"בית הפיתה" – BITE A PITTA – מסעדה ישראלית בסנליטון. שולי ואבי שבתאי בירכו על הנרות, הכינו סופגניות ישראליות ולביבות סינו-יהודיות במחית תפוחי עץ וברוטב שמנת. ישראלים, יהודים מרחבי העולם וסינים, ובמיוחד "מגזר" הסטודנטים הישראלים, הנעדר מאירועים אתניים-לאומיים אחרים, עשו הרבה גואן-שין [=יחסים; לרקום קשרים חברתיים]. גם הסינים שהוזמנו זיהו את ההזדמנות ו"סובבו" לעצמם עתיד מואר יותר בסביבון אנושי.

מסעדה ישראלית

מסעדה ישראלית

נר שלישי של חנוכה [לא] הדלקנו באנגלית ב"קהילת בייג'ינג" – הקהילה היהודית הרפורמית – בבית של קארן וג'וש, גם כן בסנליטון. עם יבדוחה סינית צעירה*. אותן סופגניות, לא אותן לביבות, אבל, אבל – איך להסביר? – החנוכיה נשארה נטושה והנרות דקיקים ושלמים. גם שירים לא הושרו. מה הקטע שלהם? או בעברית-יהודית: ריבונו של עולם, יהודי העולם לא היו פעם ילדים? מסתבר, שכל השירים ששרנו בישראל לא ירדו לתפוצות.

נרות שבת
ההחנוכיה שנתביישה

 

לעומת זאת עץ האשוח זרח בבית יהודי [וסיני, כי קארן ממוצא סיני] חם ואמיד. ג'יזס…

עץ אשוח וחנוכיה

 

אשוחנוכיה במסיבת חנוכה של "קהילת בייג'ינג" – עץ פרי או אילן סרק?

יהודי קהילת בייג'ינג יצירתיים ומכילים אנשים וגם תרבות. בכיפה הכחולה שעל ראשם רקמו את הסימניות ביי-ג'ינג ושילבו בהן מגן דויד לבן. רואים?

כיפה

"קהילת בייג'ינג" – "קשר של קיימא"

נר שישי של חנוכה הדלקנו על גג בית חב"ד, בשיתוף עם שגרירות ישראל ובנוכחות של שלושה עובדי שגרירות בלבד [אופס]. מרק חם, לביבות חמות וסופגניות-ביס חיממו כמה עשרות ילדים, הורים ואחרים. בחום של שתי מעלות העלינו זכרונות של שורדים מהדלקות בכפורים של שנים קודמות [22 מעלות מתחת לאפס ב-2007]. דיני הפתיעה [גם] השנה את הבאים בדורונות: משקפיים עם שישה נרות מאירים בלחיצת כפתור ואצבעונים מהבהבים. איפה היא מוצאת את המציאות היצירותיות האלו?! ככה נראינו על הגג עוד יותר חי-זרים, כאילו חסר לנו מזה בפלך בייג'ינג.

הדלקת נר חנוכה

יוסי שמואל משגרירות ישראל הדליק את המ-נווו–רה [במלעיל; בהברה אשכנזית] והרב שמעון פרוינדליך הכריזמטי הוביל בשירי חנוכה "משלנו", כאילו גדל בישראל. גם הוא יודע להכיל בדרכו האנושית להפליא. חיבוק חם שלו למשה זלצמן הוציא ממני פרץ אמיץ של התבטאות מפי אישה מודרת: "גם אני רוצה", אמרתי. איי, איזה חיוך קיבלתי מהרב המנוּע.

חנוכיה

רב נת'ן רודין – החב"דניק הנחמד ביותר שאני מכירה [וזה לא פשוט לבלוט בקרבם] – עידכן אותי אודות פעילות אוריינית בלתי נלאית בקרב סטודנטים יהודים בבייג'ינג. כמה הרבה שליחות בלב שלו.

*

אחרי כל הסלט התרבותי הזה הלכנו לקפה מא-אן MAAN COFFEE. מזרחית לבית חב"ד, פנייה ראשונה שמאלה. בית קפה מעוצב להלל. Geilivable! [הֶלְחֵם של סינית עם אנגלית, שפירושו: GREAT!]. ככה בשביל להמשיך ולחגוג חנוכה @ קריסמס @ סוף השנה האזרחית @ ראש השנה הסיני בסימן דרקון.

סופרמרקט
דובוני דרקון בצד קישוטים לקריסמס בחנות של רשת קארפור

_____________