ערי סין והקשר הישראלי – לשכת המסחר של ישראל בבייג'ינג

ערי סין והקשר הישראלי – לשכת המסחר של ישראל בבייג'ינג
צ'נגדו, סצ'ואן

צ'נגדו, העיר החמישית המאוכלסת ביותר בסין, ממוקמת בדרום מערב סין והינה המרכז הכלכלי, התעבורתי והתקשורתי החשוב ביותר במערב המדינה. לפי ענק הנדל"ן ג'ונס לאנג לה-סאל, "אוכלוסיית אקדמאים גדולה, עלויות תפעול זולות יחסית ומוניטין כעיר בעלת תנאי המחייה הנוחים ביותר באזור המערב, בשילוב עם מיומנויות מקצועיות של הממשל בצ'נגדו בטיפול בהשקעות זרות, מיקמו את צ'נגדו בראש האזורים הנהנים מהשקעות בפנים סין".

חברות ישראליות בצ'נגדו

חברת Palram מעורבת בפרוייקטים ממשלתיים בתחום האדריכלות- תחנות רכבת, שדות תעופה, אולמות תצוגה ואצטדיונים. פעילות נוספת של פלרם באיזור זה היא מכירת לוחות פלסטיק לכיסוי חממות וקירות בתי-חולים.

חברת הנדל"ן GTC פותחת מרכז קניות בסגנון אירופאי ראשון מסוגו בסצ'ואן- "גלריה צ'נגדו". הפרוייקט ממוקם ברובע גאושין שמחוץ ללב העיר ויהיה ביתן של כמה מרשתות האופנה המובילות בעולם, רבות מהן פותחות לראשונה סניף בסצ'ואן: זארה, מנגו, H&M, ספורה, לאקוסט, נייק ורבות אחרות. שטח המבנה של הפרוייקט יהיה 86,000 מ"ר ויכלול יותר מ-1000 מקומות חנייה. הוא ממוקם בלב איזור קניות חדש, לצד הענקים הבינלאומיים איקאה, דקאטלון ורשת המזון אושון. בניית הפרוייקט החלה באוגוסט 2008 והפתיחה בנובמבר השנה.

קונמינג, יונאן

קונמינג נמצאת מרחק גדול מאזורי החוף המזרחי המשגשגים ועד לאחרונה פיתוחה התעכב בשל הבידוד שלה. משקיעים זרים הפגינו עד כה הרבה פחות עניין באימוץ העיר.

אפילו מאז שהממשל המרכזי הוציא לפועל את מדיניות ה"לך מערבה", רמות ה-FDI נותרו נמוכות. למרות זאת, כל זה עשוי להשתנות במהרה כשקונמינג נמצאת בנקודה שהיא עשוייה להרוויח מהזדמנות היסטורית. העיר סומנה כמרכז כלכלי ומסחרי חשוב של איזור הסחר החופשי של מדינות דרום-מזרח אסיה. ברגע שייצא העניין לפועל ב-2010, איזור סחר חופשי זה יהיה הגדול בעולם, ויקיף 1.8 מיליארד איש.

קונמינג היא אחת מ-30 ערי השכבה השנייה והשלישית בסין ששווה לעקוב אחריה, כך לפי דו"ח משנת 2007 של ג'ונס לאנג לה-סאל. בשנת 2008, מדד ה-GDP של קונמינג הגיע ל-151.17 מיליארד דולר, והדגים צמיחה של 8.5% מדי שנה. השקעות ברכוש קבוע ומכירות קמעונאיות הגיעו שניהם לשיעור הצמיחה הגבוה ביותר מאז 2001. ההשקעות ברכוש קבוע צמחו ב-28.8 אחוז ל- 105.32 מיליארד יואן, ומכירות הקמעונאות גדלו ב-23.1% ל-70.07 מיליארד. עם זאת, גם הייצוא וגם הייבוא סבלו מירידה בשיעור הצמיחה בשל המשבר הכלכלי. שיעור הייצוא בשנת 2008 צמח ב-8.2% ל-3.53 מיליארד, כששיעורי הצמיחה בשנים שלפני כן נעו סביב ה-25% בממוצע. שיעורי הייבוא עלו ב-10.3% ל-3.78 מיליארד דולר בעוד שבשבע שנים שלפני כן חלה צמיחה של לפחות 38% מדי שנה.

באופן מסורתי, העיר נשענה על תנאים חקלאיים אופטימליים לגידול דגן, צמחי מרפא, טבק ועוד. עם זאת, התפתחות הטכנולוגיה המתקדמת הביא ליצירת גיוון בתעשיות המקומיות כמו ביוטק, אופטו-אלקטרוניקה, טכנולוגיית מידע וכלים מכניים תרמו משמעותית לפיתוח העירוני של העיר.

חקלאות ביונאן

יונאן היא אמנם פרובינציה לא-מפותחת יחסית, אך היא אחד מאזורי הייצור החקלאי המובילים בסין. גודלה נמדד במעל ל-394,000 קמ"ר (יותר מפי 17 מישראל ופי 9 מהולנד). היא ממוקמת בדרום-מערב סין וגובלת במחוזות גוואנשי וגוויג'ו במזרח, סיצ'ואן בצפון, טיבט ומיאנמר (בורמה) במערב ולאוס ווייטנאם בדרום. יונאן היא הררית ובעלת מגוון מיקרו-אקלימים. עם חורפים מתונים וקיצים מתונים האיזור מספק תנאים מצויינים לגידול לאורך כל השנה, למגוון רחב של ירקות, פירות ופרחי-נוי. משאבים הטבעיים מצויים בשפע וכח העבודה זול יחסית.

כתבה זו נכתבה ע"י מר יובל גרזון, מנהל הפרוייקטים ביונאן של לשכת המסחר הישראלית בבייג'ינג (IsCham Beijing) ביונאן.

yunnan@ischam.org

צ'נגצ'ון, ג'ילין

על-אף שוליה האפלים והאווירה התעשייתית העולה ממנה, לב העיר צ'נגצ'ון ושלושת איזורי הפיתוח שלה מדגימים כיום פיתוח ומודרניות מתמידים.

כמו עוד ערים סיניות נוספות, צ'נגצ'ון מהווה מקום של ניגודים. חדש וישן, זר ומקומי, כולם יושבים זה לצד זה בניגוד מרתק של בבואות.

צ'נגצ'ון עובדת כעת על פיתוח לטווח הרחוק של מטווה העיר, בכדי להפחית בעתיד את הלחץ ממרכזה, לסייע לפיתוחה הכלכלי ולספוג את העלייה הצפוייה בשיעור האוכלוסין. לפי טיוטת התכנית, עד 2020 יתרחב אזור הדאון-טאון דרומה בכדי ליצור מרכז עיר חדש סביב פרק הפסלים העולמי, כיכר הלוויין והפרברים שלהם, וכן סביב אזור הפיתוח החדש.

האנג-ג'ו

האנג-ג'ו היא המרכז הפוליטי, הכלכלי והתרבותי של מחוז ג'ה-ג'יאנג והופכת במהירות לאחת הערים המובילות בסין, הן במונחים של סביבה תרבותית והן כיעד תיירותי.

חרבין

חרבין, המכונה גם "מוסקבה של המזרח" בשל האדריכלות הייחודית שלה, היא ביתן של כמה מתעשיות הייצור הדומיננטיות בסין, אך נחשבת כמרכז חשוב אף יותר לקניות ותיירות.

נינגבו

נינגבו, שנמצאת במחוז ג'ה-ג'יאנג שבמזרח סין, אינה עיר סינית טיפוסית; יש לה אותה סמכות ניהול מקומי כמו לממשלים מחוזיים והיא הייתה אחד הערים הראשונות בחוף המזרחי שנפתחו לסחר זר.

שניאנג

העיר שניאנג נהנית ממיקום אסטרטגי בין הטבעת הכלכלית הצפון-מזרח אסייתית לבין הטבעת הכלכלית של בוהאי. כמו כן, היא ממוקמת 200 ק"מ מהגבול עם צפון קוריאה ועל דרכי המסחר המובילות לרוסיה.

טאי-יואן

טאי-יואן היא אחת המרכזים התעשייתיים החשובים בצפון מזרח סין בשל ריבוי משאבי הפחם שלה שמשומשים לאספקת חשמל לשאר המדינה.

ווהאן

ווהאן מתפתחת במהרה כמרכז לייצור, לוגיסטיקה ותחבורה באזור ומהווה עיר מפתח מרכזית בסין.

צ'ונגצ'ינג

העיר צ'ונגצ'ינג היא מוקד אזורי לייצור חקלאי במחוז ג'יאנגשי. הייצור המקומי שלה כולל בין היתר אורז ותפוזים.

דאנדונג

במהלך השנים האחרונות ניתנה עדיפות לתעשיית התיירות בדאנדונג בכדי להבטיח את מעמדה על מפת התיירות.

הפיי

על-אף היותה בירת מחוז אנחוויי, הפיי לא נהנתה עד כה מהשקעות מרובות, אך כעת היא צוברת מעמד מרכזי באזור.

חוחוט

במונחים של השקעות, לחוחוט יש יתרון בריבוי משאבי הטבעיים, מיקומה האסטרטגי וכח עבודה זול.

ג'ינאן

ג'ינאן, בירת מחוז שאנדונג, ממוקמת במערב המחוז.

נאנג'ינג

על שהיא חוסה בצילה של שנגחאי השכנה, נאנג'ינג הינה עיר גדולה ותוססת עם היסטוריה עשירה והזדמנויות עסקיות מצויינות.

צ'ינגדאו

צ'ינגדאו, עיר חוף על הפנינסולה של מחוז שאנדונג, הינה אחת הערים המקסימות והרגועות בסין ויעד תיירותי פופולרי.

סוז'ו

לסוז'ו, המכונה "ונציה של המזרח", מוניטין בשל נופיה המרשימים ותושביה החביבים. מיקומה המצויים מבטיח את פיתוח המסחר כמו גם התיירות בעיר.

ז'והאי

ז'והאי ממוקמת במרכז הדלתא של נהר הפנינים והיא אחד מהכוחות העולים בדרום סין. כשיהיה בנוי, הגשר בין הונג-קונג, ז'והאי ומקאו יביא לשגשוג גובר ופתיחת הזדמנויות בעיר.

Posted in סין - מאמרים
עשינו מהפכה - כאן יכולה להיות המודעה שלך
אם לא תפרסם - איך יבואו

    צור קשר

    יש לכם משהו להגיד לנו? כיתבו לנו ונשמח לשמוע.