כלכלת סין והעולם – דוד גליל

תווית מיוצר בסין

השתלבות סין בכלכלה העולמית יוצרת אתגרים חסרי תקדים בהיסטוריה הכלכלית.

מצב דומה למציאות בסוף המאה ה – 19 ותחילת המאה ה – 20 עם צמיחתה של ארה"ב.

תוך 30 שנה סין הפכה ממדינה שולית (מבחינה כלכלית) לכלכלה השנייה בעולם ובעיקר ליצואנית הגדולה בעולם בעלת יתרות מטבע חוץ של למעלה מ 2 טריליון דולר.

אין ספק שהכלכלה הסינית תורמת רבות לשגשוג העולמי.

היצור הסיני הזול הוריד את רמת המחירים של מוצרי צריכה רבים, הגדיל את כוח הקנייה של הצרכן העולמי והקטין את הסיכון באינפלציה.

עם זאת, בשנים האחרונות נוצר פער עצום (שהולך וגדל), בין היצוא והיבוא הסיני.

העיוות נגרם עקב ניהול שגוי של הכלכלה הסינית ששם דגש על השקעה ויצור על חשבון צריכה, ועל ידי הכלכלות המערביות (במיוחד ארה"ב), שבהם הצריכה והאשראי עלו בצורה לא רציונאלית.

אותם עיוותים יוצרים כרגע מצב שאינו בר קיימא עבור:

א. מדינות אסיאתיות רבות שהמטבע הסיני הזול והסובסידיות ליצוא גורמות להן לאבד שווקים רבים בעקבות תחרות לא הוגנת מיצרנים סינים גם בשווקים בהן לסין אין יתרון תחרותי אמיתי.

ב. מדינות מערביות רבות (במיוחד ארה"ב), מוצאות את האתגר לממן את הגירעון המסחרי קשה יותר ויותר, מכיוון שהגדלת החוב הופכת לאופציה בלתי קבילה הן מבחינה כלכלית והן מבחינה פוליטית פנימית.

ג. סין עצמה שהכלכלה בה נשענת יותר ויותר על יצור שגדל בלי קשר לביקושים, ומייצר בועות שהולכות ותופחות מיום ליום.

כל אותם גורמים שציינו מפעילים לחץ שהולך וגדל על כלכלת העולם, לחץ שהולך להחריף בשנים הקרובות עקב הפערים בין היצור והביקוש העולמי שיוצרים למעשה עודף היצע עצום שהולך וגדל.

ההיסטוריה מלמדת אותנו שיעור קשה ממצבים דומים בעבר, שינויים קיצוניים באיזונים ורמת התחרותיות של שווקים עלולים ליצר מצבים קיצוניים (שנות ה – 20 ו ה – 30 של המאה שעברה).

על סין והעולם למצוא דרך להחזיר את האיזון למערכת הכלכלה העולמית.

סין על ידי הגדלת הצריכה על חשבון ההשקעות והייצור והעולם (במיוחד ארה"ב), על ידי כלכלה מאוזנת שנשענת פחות על צריכה ואשראי.

הדרך לאותו איזון מתבקש צריך להגיע דרך הסכמים בין ממשלות. בלי הסכמות חדשות הדרך למלחמת סחר והגבלות על יבוא מצד מדינות עם גירעון מסחרי גבוה בלתי נמנעת.

Posted in תרבות
עשינו מהפכה - כאן יכולה להיות המודעה שלך
אם לא תפרסם - איך יבואו

    צור קשר

    יש לכם משהו להגיד לנו? כיתבו לנו ונשמח לשמוע.