המודל הכלכלי הסיני – דוד גליל

כסף סיני

בניגוד למקובל במערב, המודל הכלכלי הסיני אינו מודל שמתמקד ברווחיות ויצירת ערך למשקיעים אלא מודל שמתמקד בצמיחה של התוצר (יחד עם גידול בתעסוקה, בתפוקה התעשייתית ובנכסים הקבועים).

הממשלה דרך אשראי ישיר, דרך בנקים בבעלות ממשלתית, סובסידיות ישירות ועקיפות ושליטה בשער החליפין מעודדת למעשה את הגדלת התפוקה כמעט בכל ענפי היצור והתעשייה.

בצורה זו הממשלה יוצרת עקומת היצע מלאכותית שמנותקת מהביקוש הצרכני (שעולה בשיעורים נמוכים בהרבה).

כתוצאה מהמדיניות הזו נוצר פער שהולך וגדל בין היצע הסחורות והשירותים (בכוח ובפועל), לבין הביקוש לאותם סחורות ושירותים בפועל.

משום שסין אינה מפיקה נתונים סטטיסטיים איכותיים ואמינים, קשה לאמוד עד כמה הפער גדול.

בכל מקרה, ניתן בהחלט לקבוע שברוב המוחלט של ענפי הכלכלה הסינית נוצר פער עצום (שהולך וגדל), בין ההיצע לבין הביקוש. הפער מוביל לבזבוז משאבים ודפלציה, אך יותר מכל למצב בו חלק לא מבוטל מהצמיחה הסינית היא למעשה צמיחה לא פרודוקטיבית ובת קיימא, שמובילה להיווצרות בועות ועיוותים.,

האם המסקנה המתבקשת היא שהנס הכלכלי הסיני עומד בפני מבחן קשה ואולי אפילו האטה עמוקה ומתמשכת בעתיד הקרוב? לדעתי כנראה שלא.

סין עדיין ולמרות 30 השנים האחרונות נמצאת בתחילת הדרך מבחינת פוטנציאל ההתפתחות הכלכלית.

להלן כמה סיבות מרכזיות לכך שלסין יש עדיין מקורות גידול משמעותיים להגדלת הצריכה והביקושים ולמזער את הנזקים הפוטנציאלים של אותם בועות ועיוותים.

רוב אוכלוסיית סין עדיין מתגוררת באזורים כפריים בעוני יחסי, תהליך האורבניזציה והמודרניזציה של אותה האוכלוסייה יגדיל באופן משמעותי את רמת הביקושים והצריכה.
המעמד הבינוני העירוני הסיני גודל כמותית, יחד עם כוח הקנייה הממוצע שלו.
התעשייה הסינית מתייעלת ומגדילה את הפריון והערך של התוצר במהירות. סין בהדרגה הופכת מכלכלת Low Tech מובהקת, לכלכלה עם יכולת ליצר מוצרים בעלי ערך גבוה.
הממשלה הסינית מחזיקה ביתרות אדירים של מטבע חוץ יחד עם חוב ציבורי נמוך.

עם כל זאת, אין ספק שהמודל הכלכלי של ה 30 שנה האחרונות הופך לא רלוונטי וסין מחויבת לאמץ מודל חדש ובר קיימא של פיתוח כלכלי.

בעתיד הקרוב, סין תעמוד בפני צורך ממשי לרפורמה כלכלית רחבה שתאפשר לכוחות השוק להפוך לכוחות המובלים בהקצאת המשאבים.

במאמר הבא נדון מדוע היואן (המטבע הסיני), צריך להיות התחנה הראשונה באותה הרפורמה.

לכל המאמרים בסדרה

דוד גליל

גר בסין משנת 1999 ועוסק בלימוד, עסקים ותיירות. שותף בחברת טיולי אגרול המפיקה טיולים בסין.

Posted in תרבות
עשינו מהפכה - כאן יכולה להיות המודעה שלך
אם לא תפרסם - איך יבואו

    צור קשר

    יש לכם משהו להגיד לנו? כיתבו לנו ונשמח לשמוע.