מנהל כספים בין שנגחאי לרמת גן

מישהו פעם הגדיר מנהלי כספים כחזיות, לכאורה הם רק מפריעים אבל למעשה הם מחזיקים את כל העסק. מנהלי כספים הם אנשים המחזיקים בתפקיד כפוי טובה, הם דואגים שהכול יפעל בצורה מסודרת, שלא תהיה חריגה מהתקציב, שיהיו מקורות מימון על מנת להגשים חלומות, ושיהיה מעקב אחר הכספים שמוצאים. האנשים היצירתיים בעלי החזון נוטים להתמרמר עליהם ורואים בהם לא פעם את מקלקלי המסיבה. לא קל להיות מנהל כספים.

הקושי גדול עוד יותר כשמדובר בחברה הפועלת בסין. סין היא מדינה המתפתחת בצעדי ענק, הנוף הכלכלי והעסקי בה מתפתח בקצב בלתי נתפס, והרגולציה הכספית מנסה להתאים את עצמה לכך. התוצאה היא שמנהל כספים ישראלי המגיע לסין צריך להתמודד עם תחומים בהם תקנות המיסוי עדין לא מותאמות למציאות ואין לו כלים שאליהם הוא רגיל ממדינות אחרות, ובתחומים אחרים הוא נאלץ ללמוד תקנות חדשות וחוקי מס  חדשים בכל תקופה מחדש.

סמינר "ניהול בסין – אספקטים פיננסיים"  שנערך ברמת גן ב-21 ביולי נכנס לעובי הקורה הזאת, לעסקים בסין, להיכרות עם המגמות החדשות בה ולתקנות המס הסיניות. למאזין בלתי פיננסי כמוני, שהגיע לשם על מנת להרצות בנושא התרבות הסינית, היה מרשים להיחשף לעובדות. הנה דיווחים מהשטח: ההוצאות הנדרשות לשם הקמת האקספו בשנחאי הביאו את הממשל לחוסר כיס מסוים והתוצאה מגולגלת על החברות הזרות, מסים שעמדו על גובה של 10% עולים בין לילה ל-15%, משרדי Rep office שהיו פטורים ממסים מסוימים צריכים להתחיל לשלם אותם, וכל אלה נכנסים לתוקף רטרואקטיבית מתחילת השנה, כלומר תשלום של מספר חודשים אחורה בלי התרעה מראש. הסיוט של כל מי שאמון על תכנון פיננסי.

כבר אמרתי שלא קל להיות מנהל כספים של חברה ישראלית בסין?

זה מסוג התפקידים בהם יש צורך ב"מטריה", בליווי של חברה מנוסה המנגישה את הידע הנדרש לחברה הישראלית הנכנסת לפעילות. יש ללמוד דברים גם אודות ניהול אנושי. רוג'ר לו, ה-CFO של חברת PTL Groupהרחיב את הדיבור בנושא פערי המנטאליות, כאדם שצמח בסין הוא תיאר מבפנים את ההתלבטות של סיני העומד מול חשיפה אפשרית של טעות שלו. בניגוד למערביים העשויים לפתוח את קושי על מנת לקבל סיוע מחבריהם לעבודה, הסיני נוטה יותר לטשטש ולהעלים את הבעיה עד לרגע בו הדברים מתפוצצים.

התפקיד שלי באותו יום עיון היה לתת מבט על התרבות הסינית במתכונת של הרצאות העשרה. לאחר הפסקת הקפה, בשעה בה אנשים נוטים להישען לאחור ולהתנמנם בכיסאותיהם, לקחתי את המאזינים אל הימים בהם קיסר ישב בעיר הבירה ומנדרינים נשלחו אל רחבי הממלכה, לקחתי אותם אל התקופות ההן על מנת לראות את הקווים ההמשכיים בהיסטוריה הסינית, לגלות כי על ההווה והעתיד של סין ניתן ללמוד רבות כשמכירים את העבר שלה. מי שמכיר את התרבות של סין ואת ההיסטוריה שלה, מי שמבין מעט את אופן החשיבה הסיני יכול לפתח בצורה מיטבית את ההתנהלות שלו מולה, וגם יכול לחוש נינוח יותר, לזרום איתה במקום לחוש שהוא נאבק בה, להיות חלק מההרמוניה של הניגודים של סין.

המארגנים, חברת PTL Group לצד משרד קסלמן את קסלמן (PWC), נתנו מעטפת רחבה של מידע למנהל הכספים הפועל מול סין: חשוב להכיר את ההתנהלות מול סוכני מכירות ומפיצים, את אופן הניהול של עובדים מקומיים ואת המורכבות הכרוכה בהוצאת קבלות וגם בתשלומים שמתחת לשולחן, ולצד אלה חשוב גם להבין את התרבות הסינית, להבין את צורת המחשבה שמאחוריה, להבין על מנת לפעול טוב יותר, להבין על מנת לפעול בסין מתוך הוויה פנימית הרמונית יותר. מה יותר סיני מזה?

Tagged טל רשףPosted in סין - מאמרים
עשינו מהפכה - כאן יכולה להיות המודעה שלך
אם לא תפרסם - איך יבואו

    צור קשר

    יש לכם משהו להגיד לנו? כיתבו לנו ונשמח לשמוע.