חובת מיסוי שנויה במחלוקת בסין, מיסוי רווחי הון רטרואקטיבי ואקס-טריטוריאלי לחברות זרות

2010–04–11, שנגחאי, סין

תקנות בנוגע למיסוי רווחי הון חלות בסין גם על חברות זרות המחזיקות באופן ישיר או עקיף בחברות הרשומות בסין. תקנות אלה פורסמו לראשונה בדצמבר 2009 ומאז הן מעוררות הדים בקרב המשקיעים הזרים בסין. התקנות נכנסו לתוקף באופן רטרואקטיבי החל מהראשון בינואר 2008. הן אינן מכסות רווחי הון ממכירת מניות של חברות הרשומות למסחר בבורסה בסין.

ההודעה הרשמית מתייחסת להעברת הון עקיפה, למקרים שבהם חברה זרה מעבירה מניות של חברת אחזקות שאינה רשומה בסין לגורם שלישי. מעתה, לפי התקנות החדשות, כל עוד למשקיע זר בסין יש קשר, ולו עקיף, להון המועבר – הוא יאלץ לדווח לרשויות המס בסין.

מה משמעות התקנות החדשות עבור חברות ישראליות?

לדברי אריה שרייר, סמנכ"ל תפעול ומכירות בקבוצת חברות הניהול PTL Group, "המשמעות היא שאם חברת יצוא ישראלית עומדת להימכר, ולחברה יש סניף של שלושה אנשים בסין עם מחזור של 20,000 דולר, בעוד שעיקר פעילות החברה נאמדת במיליונים – בעלי החברה המוכרים אותה ייאלצו לדווח על העסקה לרשויות המס בסין".

שרייר מדגיש: "אפשר לפעול בסין בהצלחה גם בלי להקים בה חברה עצמאית. אחד הפתרונות המקובלים הוא שימוש במיקור חוץ, ובתשתיות ניהוליות ולוגיסטיות של חברת ניהול קיימת, ללא צורך ברישום חברה עצמאית בסין. מלבד שיקולי המיסוי, מודל עבודה כזה חוסך לחברה הישראלית את ההתמודדות השוטפת מול הרשויות הסיניות, העסקה וניהול של עובדים מקומיים, שכירת שטחי אחסון וכדומה".

לדברי צחי ליכטבלאו, המשמש יועץ ראשי במשרד עורכי הדין הבינלאומי בונארד לאוסון בשנגחאי: "תקנות אלו נועדו לבטל את הזכות האוטומטית ליהנות מתנאי האמנות למניעת כפל מס בין סין לבין מדינות אחרות במצבים בהם הקמתן של חברות האחזקה היא לשם תכנון מס בלבד".

ליכטבלאו מספר שהתקנות החדשות מעוררות חשש בקרב המשפטנים בסין, אך הוא מאמין שהתחולה האקס-טריטוריאלית צפויה להגביל את יכולת האכיפה: "ככל הנראה, תהיה אכיפה סלקטיבית למדי שתתמקד בעסקאות מתוקשרות ובעסקאות בהן מאחורי החברה הזרה עומדים גופים סינים".

"למרות התקנות החדשות, סביר להניח שהפופולאריות של השימוש בחברות אחזקה ייחודיות (Special Purpose Vehicles) לאחזקת חברות סיניות בידי משקיעים זרים תימשך" הוא מוסיף, "זאת גם בשל קשיי האכיפה אך בעיקר בשל העובדה שהנוקשות של חוקי החברות בסין יחסית לאלו של הטריטוריות בהן מאוגדות חברות האחזקה הייחודיות יוצרת תמריץ לשימוש בחברות אלו שאינו תלוי אך ורק בהיבטי מס", אומר ליכטבלאו.

אודות:

PTL Group היא קבוצת חברות המספקת תשתיות לוגיסטיות ופתרונות ניהול לחברות זרות בסין. הקבוצה עוסקת בהקמה, בניהול ובהבראת חברות זרות בשוק הסיני ומתמחה בהקמה והעתקה של מפעלים וקווי ייצור, ניהול מערכי שיווק והפצה, ניהול משאבי אנוש וייעוץ פיננסי בסין.

PTL Group פועלת משלושה מרכזים בסין (שנחאי בייגי'ן, גוואנג'ו) וכן ממשרדיה בישראל, בהולנד ובאיטליה. לקוחותיה מייצגים תחומים מגוונים: IT וטלקום, אלקטרוניקה, ציוד בטחוני, ציוד רפואי, קלינטק, ציוד חקלאי, קידוח ימי – נפט וגז, ספנות ובנייה.

Posted in סין - מאמרים
עשינו מהפכה - כאן יכולה להיות המודעה שלך
אם לא תפרסם - איך יבואו

    צור קשר

    יש לכם משהו להגיד לנו? כיתבו לנו ונשמח לשמוע.