"טיסת רצפים, אחי" – טיסת "אל על" לבייג'ינג

"טיסת רצפים, אחי", זה מה שאמר בסלולרי צעיר ישראלי, שישב בשורה 59 במושב N, רגע לפני ההמראה מנתב"ג לבייג'ינג. אחר כך הוא התפנה לשיחון עם עובד זר מסין, אדם צעיר שמקרין סוג של חוזק ועמידות, מבעד ליופי מחוטב שכבר מתקמט.

N59 : "אתה עובד בישראל?"

העובד הסיני: "לעבוד רצף"

N59: "זהו? גמרת?"

העובד הסיני: "הולך ולבוא"

N59: "יש הרבה עבודה בתל-אביב ובהרצליה."

זו הייתה עובדה סתמית? הצעה להעסקה עתידית כשהדובר הסיני "לחזור" לישראל? השיחה בין שני הנוסעים הסתיימה.

עברית אני מדברת אליך

"אתה רוצה קפה?", שואלת דיילת אל-על בעברית נוסעים סיניים, מבחינה בין מילה למילה כדי שיבינו.

"תה?", שואלת דיילת אחרת את הנוסעים הסינים באדיבות. משמישה בעברית גאה את המילה "צ'ה" שמקורה בסינית. מה איכפת, לא איכפת, מה-לי-נפקא-מינה?!

עברית ואנגלית הן שפות חובה במערכת הכריזה בטיסות אל-על. שפות זרות רבות אחרות מושמעות בהקלטות, לפי הצורך וההקשר. סינית – אין. כלומר, כל מה שנאמר במהלך הטיסה אינו מובן לרוב הנוסעים הסיניים. בכל החברה יש רק שלושה אנשי צוות דוברי סינית!

עוד דוגמה לקהות ולהתנשאות. מוזר שחברת תעופה – ישראלית ככל שתהיה – מנותקת מהמציאות שהשתנתה. מה, גם מנכ"ל אל-על שר לו "תה ואורז יש בסין בארץ הנידחת"?

הפרדה במטוס

רגע לפני ההמראה הם פתחו שולחן. שני סינים קילפו ביצים קשות [כן, יש להן ריח] וקינחו בפירות. ידעו מה לא מחכה להם בארוחה המתקרבת. זה לא היה עובר בשלום אילו ישבו בקדמת המטוס… זו הסיבה שבגללה מפרידים באל-על בין נוסעים סינים לנוסעים ישראלים? הזרים בסוף!

ולארוחה – נקמה מתוקה

הארוחה בטיסת אל-על לבייג'ינג כללה אורז ובקר בטעם פולני מתקתק משהו. "אה!, אמרתי לעצמי, "נקמה מתוקה על החריפות הבלתי מתחשבת של האוכל הסיני!". אבל לא יכול להיות שלחברת אל-על יש חשבון אישי כזה עם החריפות של האוכל הסיני. לא יכולים להתחשב בנוסעים הסיניים בקו תל-אביב בייג'ינג ולספק רוטב חריף בצד ושני מקלות אכילה קטנים?

אור בקצה הפנסים

כשנחתנו בבייג'ינג "קיבלנו רוח" [jie feng] שפירושו קבלת פנים. הספקנו להגיע לפסטיבל הפנסים ביום האחרון של חג האביב. סצנות מרהיבות של פנסים צבעוניים וציוריים עיטרו את הרחובות, רעמים של זיקוקים נשמעו שעות ללא הפסקה. עוד ועוד ועוד זיקוקים צבעוניים נורו לשמיים כדי לגרש את רוע המזל. נראה לי שזה יעבוד בשבילם.

פסטיבל הפנסים

פסטיבל הפנסים

פסטיבל הפנסים
ובשבילי?

 

החלונות המוגפים של הדירה שלי לא הצליחו לחסום את זיהום הזיקוקים. כל רהיט ופריט בדירה כוסה באבקת פיח. האוויר בעונת החג הוא המזוהם בעונות. ואף על פי כן המראה מהחלונות לבן ובוהק

יער מושלג
יש מצב שמליארד ושלוש מאות מיליון סינים [באפריל נדע את המספר המעודכן] יתחשבו בעולם למרות שבעולם לא מתחשבים בהם?