קיסרית, שאן סה, כנרת זמורה ביתן

ספר
קיסרית, שאן סה, כנרת זמורה ביתן

 

ספר שהוא סוג של אוטוביוגרפיה דמיונית על הקיסרית היחידה ששלטה בסין (וו טזה-טיאן 690-705 בתקופת שושלת טאנג) ומי שנחשבת לאחת משלושת הנשים הרעות של ההיסטוריה הסינית על אף השגייה הרבים (השתיים האחרות הן: צ'ה שי, הקיסרית האלמה 1856-1908 ואשתו הרביעית של היו"ר מאו ג'יאנג צ'ינג).

ספר זה אולי יותר מכל ספר אחר שקראתי מכניס אותנו הקוראים אל העולם הנסתר של העיר האסורה בסין. באמצעותה של הגיבורה אנו נחשפים לכל עולמות העיר: בתחילה כפילגש, אחר כך כנזירה, מאוחר יותר כמאהבת, מורה, אישה לקיסר, עוצרת, אם לנסיכים, דודה למלכים ולבסוף בסוף אל עולמה של קיסרית. דרך תככים פנימיים, התנקשויות, רציחות, מאבקי כוח אלימים אנו למדים על עולמו הפנימי והלא פשוט של הקיסר וחצרו. הספר גם נותן הצצה מיוחדת למנהגים של החצר הקיסרית, לטקסים מיוחדים ופולחנים ולדרך בה התנהלה החצר על הפקדים, הסריסים, המלומדים, הפילגשים ושאר ספקי השירותים.

סיפור חייה של הגיבורה למן שנותיה הראשונות ועד סמוך למותה על שלל הפרטים והאירועים השונים מתיש את הקורא (לפחות אותי) בשליש האחרון של הספר כששלל התיאורים על מעשייה ופקודותיה מלאים וחוזרים על עצמם. מוטב היה לקצר את הספר על 350 העמודים שבו לפחות במאה.

על הסופרת

שאן סה (רשרוש הרוח), ובשמה האמיתי יאן ני, נולדה בשנת 1972 בבייג'ינג.

ציירת, משוררת וסופרת. החלה לכתוב בגיל שבע. כשמלאו לה 12 שנים כבר זכתה בפרס שירה. בעקבות מאורעות טיאנאנמן (1989) היא עזבה את בייג'ינג לצרפת בה היא כותבת.

Tagged עידן איילPosted in סין - מאמרים
עשינו מהפכה - כאן יכולה להיות המודעה שלך
אם לא תפרסם - איך יבואו

    צור קשר

    יש לכם משהו להגיד לנו? כיתבו לנו ונשמח לשמוע.