תור הזהב של מורי האנגלית

הטרנד החדש-ישן של לימוד אנגלית בסין כובש את הכלכלה השנייה בגודלה בעולם, מספק אלפי מקומות עבודה לזרים ולסינים כאחד ומביא איתו השלכות שישפיעו על מדינת הענק בטווח הקצר והארוך

 הוא אתר תוכן המיועד בעיקר לזרים החיים, לומדים ועובדים ובעיר קונמינג, בירת חבל GoKunming

יונאן בדרום מערב סין. בחודש מרץ התפרסמו באתר 45 הצעות עבודה ללימוד אנגלית הפונות לזרים בלבד.

קונמינג נחשבת לעיר ממוצעת בסין, והיא מדורגת במקום ה25 בדירוג הערים המאוכלסות ביותר בסין, בה האוכלוסייה העירונית מונה כ600 מיליון בני אדם. בחישוב גס, מדי חודש נוצרים כמה אלפי מקומות עבודה המיועדים למורים זרים לאנגלית.

כדי להבין את הביקוש העצום למורים לאנגלית בסין, יש להבין תחילה את התהליכים העוברים על החברה הסינית המודרנית. מאז הרפורמות שהחילה ההנהגה הסינית בראשות דנג שיאו פינג בסוף שנות ה-70', סין פתחה את פניה למערב. תהליך זה התפתח באופן מואץ במיוחד בשני העשורים האחרונים, בהם החברה הסינית שואפת להתאים עצמה לחברה המערבית. הדבר מורגש במיוחד אצל הדור הסיני הצעיר, אשר רוצה לאכול אוכל מערבי, להתלבש בסגנון מערבי, לצפות בסרטים מערביים, לאמץ תחביבים מערביים ולדבר כמו המערביים. סינים צעירים רבים בקיאים ומתעניינים יותר בתרבות המערב מאשר בתרבותם שלהם, אחת מהתרבויות העתיקות בעולם, עם מורשת של אלפי שנים.

סיבה נוספת שעשויה להסביר את הביקוש הספציפי למורים זרים דווקא היא רמת הלימוד הנמוכה ורמת השליטה הנמוכה של הסינים בשפה האנגלית. כל אדם אשר טייל או גר בסין ידע להגיד, בהכללה כמובן, כי הסינים פשוט לא יודעים אנגלית, וזאת למרות שמתחילת שנות ה-90' הילדים הסינים מתחילים ללמוד אנגלית  מכיתה ב', בדומה לרוב המדינות המערביות. לא יהיה מוגזם לומר כי רמתם של מורים רבים בבתי ספר ממלכתיים ואף פרטיים משתווה לרמתו של תלמיד בית ספר יסודי בישראל. הדבר הטוב מבחינת הסינים הוא שהם מודעים לבעייתיות, ופועלים במרץ להדביק את הפער.

ככלל, ניתן לחלק את המורים הזרים לאנגלית בסין לשלוש קבוצות עיקריות: 1. מורים מקצועיים – מורים לאנגלית בהשכלתם אשר מלמדים בסין במשרה  מלאה באוניברסיטאות ובמכללות בעיקר. 2. מורים לא מקצועיים – קבוצה זו כוללת מורים אשר שפת אימם אנגלית ועברו לסין לשם הוראת השפה האנגלית. 3. מורים זמניים – זרים אשר הגיעו לסין למטרת לימודים(לרוב של השפה הסינית) ומתפרנסים מלימוד אנגלית כעבודה מזדמנת.

מבחינת שכר העבודה, יש משמעות להסמכה ולניסיון, אך הפקטור המשמעותי ביותר הוא איזור העבודה. השונות ביוקר המחייה ובשכר הממוצע בין אזוריה השונים של סין היא גדולה וכך גם שכר המורים הזרים. בערים בסדר גודל בינוני, ערים קטנות ובאזורים הכפריים השכר הממוצע לשעה של מורה זר עומד על 100 יואן(53.2 ₪) ושכר חודשי ממוצע יעמוד על כ-6000 יואן(3,191 ₪). בערים הגדולות והמודרניות ביותר של סין כמו שנגחאי, בייג'ינג וגואנגג'ואו שכר ממוצע לשעה הוא 200 יואן(106.4 ₪) ושכר חודשי ממוצע יעמוד על כ-12,000 יואן(6,382 ₪).

המכנה המשותף העיקרי למורים בשתי הקבוצות הראשונות שהוזכרו לעיל  הוא הרצון והציפייה שלהם לשנות אווירה ולשפר את רמת חייהם במעבר לסין. ואכן, לא קשה להבין את המורים הזרים המגיעים לחיות ולעבוד בסין. במקום להתמודד עם מסים גבוהים, רמת מחירים גבוהה אשר גוררת כוח קנייה נמוך, שעות עבודה לא נגמרות, רמת חיים נמוכה או ממוצעת ותחרות אדירה בשוק העבודה במדינות המקור שלהם, בסין הם נהנים מביקוש עצום למקצוע החדש שלהם המאפשר להם להתחיל לעבוד גם ללא כל ניסיון קודם, שכר גבוה פי כמה מהשכר הממוצע במשק(לשם השוואה, השכר הממוצע בשנגחאי בשנת 2009 עמד על 3588 יואן), כוח קנייה גבוה אשר מאפשר להם לגור בדירות יוקרה אשר לא יכלו לחלום עליהן בעבר, תנאים מפנקים במקום העבודה שלהם(ביטוח רפואי, כרטיסי טיסה למדינת המקור, לעתים אף דירה מסובסדת), אפשרות ריאלית לחסוך כסף מדי חודש ושעות עבודה נוחות(מורים במשרה מלאה עובדים לרוב בין 16-20 שעות בשבוע). אם כך, אין פלא שזרים רבים המגיעים לסין ללא כל מטרה להישאר בה לטווח ארוך, משתקעים במדינה בסופו של דבר לאחר שטעמו את טעם רמת החיים הגבוהה שהיא מציעה להם.

בראייה רחבה יותר, תופעת המורים הזרים בסין מביאה איתה השלכות בעלות השפעה לא מבוטלת. מבחינה כלכלית, התופעה יוצרת הזדמנות גדולה ליזמות בתחום החינוך, וכבר עכשיו בתי ספר פרטיים ללימוד אנגלית ושפות נוספות נפתחים כמו פטריות אחרי הגשם. בנוסף, נוצרים מקומות עבודה רבים המיועדים גם למורים מקומיים, שכן הביקוש למורים זרים גבוה מההיצע הקיים בסין. מבחינה חברתית-תרבותית, ההגירה המסיבית של מורים זרים לסין מביאה איתה נישואים מעורבים רבים, מגדילה את חשיפתה של סין למערב ולתרבות המערבית ועשויה להביא לכך שהדור הסיני הבא לא יהיה שונה מהרבה מהדור הצעיר שגדל במערב.

כיתת לימוד

Tagged אלי פינרובPosted in סין - מאמרים
עשינו מהפכה - כאן יכולה להיות המודעה שלך
אם לא תפרסם - איך יבואו

    צור קשר

    יש לכם משהו להגיד לנו? כיתבו לנו ונשמח לשמוע.