המפעל, מאת צ'נג פינג

דשא
שדה אורז

 

סין המודרנית סובלת מבעיות חברתיות רבות, בעיות חמורות של איכות סביבה (כפרי הסרטן – ישנה רצועה של כפרים המכונה כך בשל תחלואה עצומה בסרטן) פערי השכלה והכנסה עצומים בין שכבות אוכלוסיה מאלצים משפחות להתפרק כאשר הגברים יוצאים לעבוד בערים רחוקות.

באזורים רבים המפגש של המקומיים עם השלטון הוא דרך ראש הכפר, הממונה על ידי הרשויות, אשר מהווה מנהל ופה עבור התושבים ובמקרים רבים קובע גורלות.

התרגום משתדל לשמור על רוח המקור, ללא שינוי גדול בסימני הפיסוק, שימוש בשפה יום יומית כאשר משתמש בה המחבר ובניסיון להציג ביטויים חברתיים בשפה הסינית בצורה דומה בעברית.

המפעל

ראש הכפר זימן את תושבי הכפר לישיבה על סוללת התעלה מחוץ לביתו. הנאספים היו הקשישים הנשים והילדים. כל הגברים שכוחם במותניהם עזבו את הכפר ויצאו לעבוד בעיר, רק בחג האביב (1) ישובו כולם, כמו ציפורים חזרה הביתה.

השיעול של ראש הכפר היה רציני מבכול יום, תמיד בטרם היה נושא בשורות חשובות היה תוקף אותו שיעול כבד.

רבותי, פתח ראש הכפר בדבריו ואמר, זקני הכפר, במשך שלושה חודשים רצתי אחרי אדון וואנג, כמו כלב ולבסוף הוא הסכים! המשיך ראש הכפר ואמר, רבותי אין לכם מושג קלוש כמה אלכוהול הייתי צריך לשתות על מנת לשכנע את מר וואנג להגיע לכפר שלנו! שלושה חודשים ללא הפסקה, חמש פעמים כמעט ואושפזתי בגלל הרעלת אלכוהול!

למעשה לא היה אכפת לחברי הכפר כמה אלכוהול היה על ראש הכפר לשתות, עניין אותם מצבם האישי בלבד וראש הכפר ידע זאת. המשיך ראש הכפר ואמר, בתמורה לאדמת הכפר, על כל שישית ההקטר תקבל כל משפחה 500 קילוגרם אורז (1). אני שואל אתכם, שישית ההקטר (2), נניח ושנה שלמה הקצתם עם הנץ החמה ועבדתם עד לאחר שקיעת החמה, כמה תגדלו? מקסימום 400 ק"ג. ובכלל לא הזכרתי עלויות נוספות, דשנים, זרעים וזיעה. ועכשיו, כלום לא צריך לעשות, תשבו בבית ושכר של שנה שלמה ופלוס של 100 ק"ג בכיס שלכם. רחש עבר בין הנאספים, לשבת בבית ושכר של שנה שלמה מובטח בכיס, חלום שהתגשם.

ראש הכפר המשיך בדיבורו, בנוסף הבטיח מר וואנג כי אם נחתום על ההסכם היום אזי ישנו בונוס של 100 יואן (כ 60 שקל) לאדם, כמה שווים 100 יואן? עוד 75 ק"ג אורז. ראש הכפר שלף מפאוץ שחגר למותניו מסמך ונפנף בו אל מול עיני הקהל, חתימה שווה כסף.

הנאספים פשטו ידיים וחתמו את שמם במקום עליו הצביע עבורם ראש הכפר ולא שכחו לאסוף את 100 יואן, הבונוס המובטח.

רעמות הטרקטורים הופיעו על אדמת הכפר וארובת המפעל החלה לצמוח ולגבוה מדי יום, גבוהה גבוהה כאילו רוצה לחדור את השמיים.

אנשי הכפר החלו לתהות, מה זה המפעל הזה שמקים מר וואנג? ועל כך השיב ראש הכפר, את דמי השכירות השנתיים שלכם קיבלתם? קיבלנו! השיבו, אז תספרו את מה שקיבלתם ודי, קיבלתם את הכסף ואתם עוד מציקים? שילב את שתי ידיו מאחורי גבו, סיגריה עם פילטר (4) נעוצה בין שפתיו פסע והתרחק ראש הכפר לכוון המפעל.

במקביל מונה ראש הכפר לסגן מנהל המפעל.

לא עבר זמן רב ותושבי הכפר שבו אל הסוללה הסמוכה לביתו והקיפו את ראש הכפר. אלא שהפעם חומת ביתו של ראש הכפר דופנה באריחי חרסינה לבנים מבהיקים. ראש הכפר הודיע כי לאחר חג האביב הקרוב יבנה בכפר בניין משרדים בין ארבע קומות, הכסף יגיע מהמפעל, האספות הבאות לא יתקיימו יותר על סוללת העפר הסמוכה לביתו.

כעת ראש הכפר עמוס בעבודה, תפקידו במפעל דורש ממנו מעורבות רבה. אילו לא היו תושבי הכפר מוסרים לאשתו מכתב בו נאמר כי אם לא יצא החוצה לפגוש אותם הם הופכים את המפעל שוב לשדות חקלאיים, כלל לא היה יוצא לפוגשם.

ראש הכפר משיב בתקיפות, מר וואנג לא שילם עבור שכירת האדמה? תושבי הכפר מביטים זה בזה ואמרו, ראש הכפר, העשן השחור שיוצא מהארובה העלים לגמרי את השמיים, עיני התושבים מנסות לחדור את העשן השחור היוצא מהארובה ומכסה את השמיים.

ללא היסוס עונה ראש הכפר, השמים של האבא שלכם? להקים מפעל אפשר בלי ארובה? יש ארובה שלא יוצא ממנה עשן שחור? ראש הכפר, אתה לא מריח את הצחנה? שאלו התושבים.

חלקם של התושבים החל מאבד את סבלנותו והחלו להשתעל בחציפות.

ראש הכפר החל גם הוא להשתעל מפני שסבלנותו פגה גם כן. אכן יוצא עשן שחור מהמפעל, אמר ראש הכפר, לעשן יש ריח מסריח! לא הרחתם סירחון לפני כן? משתנה לא מסריחה? חרא לא מסריח? יעבור זמן. תתרגלו וזה יריח טוב.

לאחר מספר ימים הודיע ראש הכפר כי מר וואנג החליט כי המפעל יעסיק פועל מכל משפחה בשכר חודשי של 1000 יואן (5) ולעובדים הטובים צפוי בונוס.

הגברים שלכם, הילדים שלכם, אמר ראש הכפר, עובדים בעיר, כמה הם מרוויחים שם לחודש? אני מציע שמהר תקראו להם לשוב בחזרה לכפר שיבוא לעבוד במפעל, גם ירוויחו משכורת וגם יהיו קרוב לבית, עכשיו תגידו לי, מר וואנג לא מתחשב?

לא עברו עשרה ימים והגברים העובדים בעיר החלו אט אט לשוב לכפר ולעבוד במפעל.

לאחר זמן מה שוב הקיפו תושבי הכפר את ראש הכפר את ראש הכפר. כולם הם קשישים. הצעירים עובדים במפעל. ראש הכפר, פנו אליו, ראית את נהר היו צ'ואן? (מעיין הירקן) הנהר הפך לתעלת ביוב.

לכפר היה נהר שמימיו הצלולים דמו לאבן ירקן (6) וטעמם המתוק דמה למי מעיין לאורך דורות קראו לו תושבי הכפר מעיין הירקן

תושבי הכפר נסמכו על מימי הנהר להשקיית שדותיהם, לשתייה ומימיו העניקו לחות נעימה לאוויר הכפר.

הנהר הפך לביוב, אז מה? אמר ראש הכפר, מר וואנג לא שלם את השכירות? יש בעיה במשכורות מהמפעל של בני המשפחה שלכם?

ראש הכפר, פנו אליו התושבים בעגמומיות, מה נשתה? זאת הבעיה שלכם? צחק ראש הכפר, מחר נחפור לכל משפחה באר, הולך?

1 – ראש השנה הסיני, חל בחודש פברואר.

2 – מדובר באורז שאינו מעובד, כפי שנאסף מהשדה.
3 – מידת השטח השימושית בסין היא מו Mu 亩, מו אחד הוא כשישית ההקטר או 840 מטר רבוע.

4 – לחלק גדול מהציבור הסיני, בעיקר בכפרים העניים, סיגריות עם פילטר הוא לוקסוס שאינם יכולים להרשות לעצמם
5 – כ – 600 שקל.

6 – אבן הירקן מפורסמת מאד ואהובה מאד על הסינים. מיוחסות לה תכונות רבות.

Tagged עדי טלמורPosted in סין - מאמרים
עשינו מהפכה - כאן יכולה להיות המודעה שלך
אם לא תפרסם - איך יבואו

    צור קשר

    יש לכם משהו להגיד לנו? כיתבו לנו ונשמח לשמוע.