המאוזוליאום של הקיסר הראשון, צ'ין לינג

כ־30 ק"מ מזרחית לשי־אן נמצא המאוזוליאום האדיר, שהקים לעצמו הקיסר הראשון של שושלת צ'יןצ'ין שה־הואנג־די. "גבוה ומרשים כמו הר, עם עצים עבים כיער, עם מגדלים, אולמות, וחצרות בתבנית של עיר" כתבו היסטוריונים כבר במאה השנייה לפנה"ס, וסה־מא צ'יין, ההיסטוריון האגדי בן המאה הראשונה לפנה"ס מרחיב: "מיד כשעלה הקיסר הראשון לכס המלכות של צ'ין, החלה החפירה והבנייה בהר לי. למעלה מ־700 מאות אלף איש מכל רחבי הממלכה עסקו במלאכה. הם חפרו שלושה נהרות תת־קרקעיים ויצקו נחושת מותכת לארון הקבורה החיצוני. הם בנו בתוך הקבר ארמונות, ביתנים ומשרדים זעירים ומילאו אותם בכלים יפים, אבנים יקרות וחפצי חן נדירים. אָמנים נצטוו להתקין קשתות מכניות שיירו מעצמן, בכל מי שינסה לפרוץ לקבר. נהרות כספית בדמות הנהר הצהוב והיאנגצה זרמו אל הים. גרמי השמים נקבעו למעלה ונרות עשויים שמן ליוויתנים הבטיחו אור לשנים רבות."

אחוזת הקבר מכסה שטח של למעלה מ־50 קמ"ר, ואת הקבר הקיפה חומה מלבנית כפולה, פנימית וחיצונית, ולה מגדלי שמירה ושערים. מתחת לפירמידה 47 מטר גובהה (כיום מכוסה בדשא וגרם מדרגות מוביל אל ראשהּ) נבנה ארמון תת־קרקעי. החפירות בקבר עצמו לא הושלמו, אבל בחפירה טרומית ב-1986 התברר ששודדי קברים הקדימו את הארכיאולוגים.

צבא החרס המדהים התגלה במקרה, כשכפריים שחפרו באר ב־1974 גילו ראש של חייל חרס. ב־1979 נפתח האתר לראשונה למבקרים, וכיום אפשר לבקר בחפירים מס' 1 2 ו- 3.

חיילים מחרס

מערך חיילי החרס נמצא כקילומטר ומחצית הק"מ מן הפירמידה של הקבר, והוא פונה כלפי מזרח. הסיבה לכך היא, ככל הנראה, מיקומה של צ'ין כמערבית בין "המדינות הלוחמות" של סין במאה ה־3 לפנה"ס. משאר האגפים (ר' מודל בפתח חפיר 1) הגנו הגבעות על הקבר. פרט לשלושה חפירים אלה נמצא חפיר נוסף ריק. ככל הנראה הפסיקה את הבנייה התקוממות האיכרים הגדולה שהביאה לחיסול השושלת שלוש שנים אחרי מותו של הקיסר הראשון. המודל מראה מבנים נוספים, כמו למשל קבריהם של משפחות אצילים, שחוסלו עם מותו של הקיסר. סה־מא צ'יין כותב שהפאראנויה של הקיסר השני היתה כה גדולה, שכל העושים במלאכה נכלאו בין השערים הפנימיים של הארמון התת־קרקעי. עם הקיסר נקברו גם כל נשותיו, שלא ילדו לו בן זכר.

"על פי אגדה מקומית הפועלים שנקברו עם הקיסר המשיכו לחיות מתחת לאדמה. הם חקקו את סיפור תלאותיהם על טבלת אבן גדולה שצמחה בתוך האדמה כמו שורש.אבל כשהטבלה הגיעה לפני הקרקע, איש לא יכול היה לפענח את הכתב. הטבלה הלכה וגבהה, עד שיום אחד הסתירה את השמש…

אני בוחן את הלוחמים העתיקים. שכבת עור קולפה מן האדמה, ונשמתה האכזרית והמכוערת של סין נחשפת לאור היום. הקיסרים שבאו בעקבותיו של צ'ין ריסנו את עצמם מעט וקבעו שרק שליש מן ההכנסה הלאומית יוקדש לאחוזות הקבר שלהם. אבל הם המשיכו לקחת איתם לעולם הבא את אוצרותיהם היקרים ביותר, כולל תכשיטים, זהב ופילגשים חיות"

מא ג'יאן, אבק אדום, תרגום עברי עדית שורר, עם עובד, 2005

ממבנה החפירים אפשר ללמוד על פרישת מערכי ההגנה בתקופת צ'ין. המפקדה ישבה מאחורי הגייסות, (חפיר 3).

חפיר מס' 1 מורכב מ־11 טורים מקבילים (מזרח מערב) המכילים כ־8,000 חיילים, שלושה חיילים בכל טור, כולם פונים קדימה; בחזית נמצאים 70 קשתים. באגפים נמצאים מחזיקי חניתות נושאי שיריון כשהם פונים לימין ולשמאל. מרכבות העץ שהיוו חלק מהמערך התפוררו, ונותרו סוסי חרס עם רתמות הברזל. החיילים היו מזוינים בכלי נשק ממשיים עשויים מתכת שלא החלידה, שהיו חדים גם בעת החשיפה. ראשי החיצים נמשחו בעופרת מרעילה. לכל הדמויות שֵׂער ארוך אסוף בכריכת בד בצורות שונות, מה שהעיד על דרגתם. זאת היתה התסרוקת המקובלת לגברים עד שהמאנצ'ו הכריחו את הסינים לגדל צמה.

גובה הדמויות 1.91 מטרים, יותר מגובהם הממוצע של הסינים באותו הזמן. למרות מספרם העצום של הדמויות,לכל אחד מהחיילים פנים שונות, אף על פי שכולם עומדים בצורה דומה, יש הבדלים גדולים בתנוחת הכתפיים והגב; הגיוון המפתיע, החיוניות בהבעות הפנים, הריאליזם בפרטי הדמויות, וקנה המידה האנושי של צבא המוות הזה, משאירים רושם עז על הצופה. יש חוקרים הסבורים משום כך, שאמני החרס השתמשו במודלים חיים; מכל מקום ברור, שהם נוצרו בעשרות סדנאות שונות.

המבנה היה מוגן על־ידי סככת עץ גדולה, שעמודיה נצבו ברווחים שבין הטורים (אפשר לראות את עקבות עמודי העץ בקירות התעלות), אבל הוא נשרף ב־206 לפנה"ס במרידות, שפרצו מיד אחרי מותו של הקיסר הראשון. המבנה התמוטט וקבר את חיילי החרס למשך 2000 שנה.

בחלק האחורי של החפיר אפשר לראות את תהליך השִחזור המתמשך. מדבקות לבנות על פסל מסמנות חלקים, שנלקחו מפסלים אחרים והודבקו לפסל שונה.

חפיר מס' 2 הוא בצורה האות L, עדיין בחפירות ומעריכים שיש בו יותר דמויות מאשר בחפיר 1.ובדמויות שאפשר לראות כיום, בעיקר ארבע קבוצות: קשתים, נהגי מרכבות, פרשים וחיילים רגליים יש יותר גיוון מאשר באלו שבחפיר 1. למרות שמאחר וחלק גדול מהם שבור ומנותץ זה נראה יותר כשדה קרב לאחר לחימה. בצד נמצאות כמה דמויות יוצאות דופן כמו קשת כורע, פרש מוביל סוס, קצין ודמותו הגבוהה של גנרל המתנשאת לכ-2 מטרים, חבוש כובע בעל ציציות ושִׂמלה כפולה, ולובש שיריון מגולף בקפדנות.

דמויות מחרס

חפיר מס' 3 חדר המלחמה נתגלה ביוני 1976 ונמצא 25 מטר צפונית־מערבית לחפיר מס' 1. אורך החפיר 28.8 מטר ממזרח למערב, רוחבו 24.6 מטר, ועומקו למעלה מחמישה מטרים. נמצאו מרכבת מלחמה, 68 לוחמים ומספר רב של כלי נשק מברונזה. רוב החיילים כאן חסרי ראשים, שכֵן הנזק בחפיר זה היה גדול יותר. ארבעה סוסים עומדים על רצפת לבני חומר מרשימה. על הקירות מסביב צילומים מן החפירות, חלק מראים את הצבע שנשמר על הדמויות עד לחשיפה.

מאוזילאום

Tagged דן דאור, יגאל צורPosted in סין - מאמרים
עשינו מהפכה - כאן יכולה להיות המודעה שלך
אם לא תפרסם - איך יבואו

    צור קשר

    יש לכם משהו להגיד לנו? כיתבו לנו ונשמח לשמוע.