טיפול ומניעת התקררות ושפעת ברפואה סינית

צמחי מרפא

על פי הרפואה הסינית, שפעת והתקררות נובעות מאותו מקור. כיצד נמנעים ונלחמים בהן בעזרת חליטות צמחים זמינים במחיר שווה לכל כיס.

חורף 2010-2011 עוד מעט נגמר ולמרות ששנה זו, כמו שבע השנים שקדמו לה, הוכרזה כשנת בצורת, מבחינתם של הוירוסים והשפעות – העסקים כרגיל. העמידות שמפתחים החיידקים לאנטיביוטיקות נפוצות, מאלצת פיתוח של חיסונים חדשים מדי שנה, אשר מגנים ממגוון הולך וקטן של וירוסים. התוצאה היא שגם כיום, למרות התרופות המתקדמות והחיסונים הקיימים והזמינים, מספר האנשים החולים בשפעות קשות גדל ואופי התסמינים, הולך ומחמיר. מעבר לנזק ולסבל הנגרמים בעקבות השפעת, תהליך החזרה לשגרה והחזרת האנרגיה לגוף, הוא ארוך וגורם לאובדן רב של ימי עבודה .

בשנה שעברה (2009-2010) הייתה בהלה כלל עולמית עקב הוירוס H1N1, הידוע גם כ"שפעת החזירים". באותה שנה שהיתי בהאנג-ג'ו במהלך התמחותי בבתי חולים לרפואה סינית מסורתית. באחת הפעמים שבאתי בשערי האוניברסיטה לרפואה סינית, סימן לי במפתיע השוער בכניסה לעצור, הצמיד לי מן ידית פלסטית לבנה בצורת אקדחון למצח, שהתברר כמד חום תמים, ומשראה שאני "נקי" סימן לי להיכנס. היו שמועות על סטודנטים שנדבקו בנגיף ה-H1N1 שהושמו בבידוד עד שהבריאו והמוטיבציה שלי להתנסות בכך לא הייתה גבוהה במיוחד. באותו יום האחראית על קשרי הסטודנטים הזרים, נתנה לי מספר שקיות עם מרקחות צמחים מבושלות אשר מתפקדים כמעין חיסון ומניעה מפני הידבקות בשפעת. המשכתי לקחת את הצמחים למשך תקופה מסוימת ואת החורף הקפוא של האנג-ג'ו העברתי עם שתי התקררויות מינוריות שעברו מהר כפי שבאו. בכל פעם שהופיעו תסמיני התקררות, נטלתי פורמולת צמחים שהעלימה אותם: החום שהחל לעלות ירד, כאב הגרון והקושי לבלוע נעלמו כליל תוך יומיים ותחושת העייפות גם היא הוקלה לאחר יום של מנוחה.

הספר הראשון העוסק במחלות קור ברפואה סינית נכתב לפני כמעט 2000 שנה. הפרקטיקה של הרפואה הסינית, נוצרה כאשר עדיין לא ידעו על קיומם של וירוסים וחיידקים והיא התייחסה לתופעות של שפעת והתקררות, כאל אותה משפחת מחלות עם גורמים משותפים. ישנן פורמולות צמחים שונות המטפלות במצבים שונים, בשלבים שונים ובסימנים שונים של שפעת.

הרפואה הסינית תולה את הסיבה להצטננויות ושפעות בחדירה של פתוגנים חיצוניים, כמו רוח, קור, חום, לחות ועוד. השפעת מחולקת לשלבים שונים. בדרך כלל, השלב הראשון של ההצטננות מלווה בתחושת של חום וקור לסירוגין, צמרמורות, אי נוחות בגרון, קושי לבלוע ועוד. בשלבים הבאים, הפתוגן חודר לשכבות יותר פנימיות וחום הגוף וכאבי הגרון מתגברים.

ישנן שתי פורמולות סיניות עיקריות לטיפול בשפעת והתקררות:

הפורמולה הסינית המפורסמת yin qiao san, יעילה מאוד לשלבים הראשוניים של השפעת. מייד כאשר מרגישים את הסממנים הראשונים – כמו עליית החום, אי נוחות בגרון, קושי לבלוע – כדאי ליטול את הפורמולה.
הפורמולה הסינית yu ping feng san – ניתנת לחיזוק מערכת החיסון ולמניעת התקררויות. ניתן ליטול אותה בחודשי החורף על בסיס יומי, על מנת לחזק את המערכת החיסונית .
צמחים שיעזרו לנו לעבור את החורף בשלום:

ישנם צמחים שניתן להשיג בכל בית טבע, ומומלץ להחזיקם בבית, למקרה שמופיעים סימני התקררות.

צמח האיסטיס ban lan gen – מיוחד לטיפול בגרון, דלקות גרון, קושי לבלוע, טונסיליטיס.

צמח היערה – נחשב ברפואה הסינית כמנקה רעילות וניתן לצורך טיפול בזיהומים וכאבי גרון.

היפריקום – טוב לשלבים הראשונים של ההתקררות.

מרווה – גם הוא צמח יעיל לטיפול בדלקות גרון והתקררויות.

מנטה (חשוב להבדיל מנענע). מייזעת בעדינות ומסייעת בסילוק הפתוגן החוצה.

אופן השימוש: ניתן לקחת תערובת של הצמחים הללו – כחצי כפית עד כפית מכל צמח, לחלוט או להרתיח כ-10 דקות ולשתות.

לבריאות !

Tagged רן פרנקלPosted in סין - מאמרים
עשינו מהפכה - כאן יכולה להיות המודעה שלך
אם לא תפרסם - איך יבואו

    צור קשר

    יש לכם משהו להגיד לנו? כיתבו לנו ונשמח לשמוע.