הארכיטקט פרנק גרי, תערוכה ב VILLAGE, בייג'ין 2010 – רות המאירי

יליד 1929. גדל בטורונטו בקנדה. עבר עם משפחתו ללוס אנג'לס ב 1947. ב 1954 סיים את תוארו הראשון באוניברסיטת דרום קליפורניה. למד תכנון עירוני ועיצוב באוניברסיטת HARVARD.

פרנק גרי מתכנן כ 50 שנים בתים פרטיים וציבוריים, באמריקה אירופה ואסיה. עבודותיו זכו בפרסים ועיטורים בארכיטקטורה. ביניהם פרס BRUNNER, פרס WOLF, פרס PRAEMIUM IMPERIAL, פרס GISH, פרס NATIONAL MEDAL OF ARTS, מדלית הזהב מהמוסד האמריקאי לארכיטקטורה ומדלית זהב מטעם המוסד המלכותי הבריטי לארכיטקטורה.

פרנק גרי מחזיק במשרות הוראה בכמה מוסדות יוקרה בעולם כמו אוניברסיטת HARVARD, האוניברסיטה של דרום קליפורניה, המכון הטכנולוגי הפדראלי של ציריך, ואוניברסיטת YALE בה הוא עדיין מלמד.

תהליך העבודה מורכב מאד ודורש הכנת מודלים רבים. המודלים בוחנים את הפונקציונאליות ואת האסטטיקה של הפרויקטים. כבר בשלבים המוקדמים של התכנון יש לבנות מודל אחרי מודל.

העבודה נבחנת, בעת ובעונה אחת עם חומרים, חוזק חומרים ושיטות בניה. לפרטי פרטים בעמידה בתקציב שניתן על ידי המממן. הכל עושים בעזרת מחשב וטכניקות הדמיה המאפשרים לפרנק גרי ולשותפיו את היכולת לבנות דגם בפרופורציה הגיונית.

גרי דוחק תמידית את גבולות הארכיטקטורה. אחד הארכיטקטים הגדולים בעולם בדורנו. לדעתו – הצלחה לטווח הארוך תושג על ידי אינטגרציה בין ארכיטקטורה יוצאת דופן ליצירת מקומות ציבוריים ואירועים בהם תושבי המקום המבנים והאורחים יתחדשו, יתרעננו ויקבלו השראה.

המבנים הראשונים של פרנק גרי בסין מתוכננים לקום בהונג קונג ב 2012 בפסגת האי הונג קונג בVICTORIA PEAK מבנה למגורים.

מוזיאון GUGGENHEIM MUSEUM BILBAO גוגנהיים בבילבאו פרסם את גרי בעולם.

פביליון – SERPENTINE GALLERY בלונדון. 418 מטרים רבועים, בנוי מקורות עץ, מתפקד כרחוב עירוני המקשר בין הפארק לבניין גלריה קבועה בנויה. חיפויים מזכוכית נתלו ממבני הפלדה והעץ. הוקם להגן על החלל הפנימי ממזג אויר סגרירי, וצל משמש קופחת. המשחק בין השלד החיצוני של גזעי העץ לבין הזיגוג יוצרים מעין רצועות אוהל ואשליה של אלמנטים אקראיים.

העצים יוצרים משטח להופעה, המרפסות – ספסלים לצופים, או מקום לבמות מוגבהות.

הארכיטקט פרנק גרי

הארכיטקט פרנק גרי

אולם הקונצרטים של וולט דיסני -WALT DISNEY CONCERT HALL בלוס אנג'לס – מקום מושבה הקבוע של התזמורת הפילהרמונית של לוס אנג'לס.

18,580 מטרים רבועים, הפך להיות לציון דרך ארכיטקטוני. החלק החיצוני מחופה באבן גיר איטלקית ופלדת אל חלד. הבניין נראה כמבנה פיסולי – אשליית מפרשים, להולכים ברחוב בין הגנים והכיכרות. גנים לטובת הציבור ואפילו גן פרטי למוסיקאים. במרתף הבניין נבנה אולם בו 250 מקומות ישיבה השייך למכון לאומנויות של קליפורניה.

הארכיטקט פרנק גרי

הארכיטקט פרנק גרי

האודיטוריום בן 2265 מקומות. עיצוב הפנים נובע מהאקוסטיקה. נדמה לצופה שהוא נמצא באוניה בשל הגג וחיפויי הקירות. החלונות הגדולים מחדירים אור טבעי. עוגב צינורות גדול במרכז בין הבמה האחורית לקדמת הבמה.

הארכיטקט פרנק גרי

הארכיטקט פרנק גרי

DER NEUE ZOLLHOF בדיסלדורף בגרמניה. 3 בניינים ניצבים על הגדה המזרחית של נהר הריין. במע"ר של העיר. מהווים חלק אינטגראלי מחידוש פני הנמל. האזור הישן נהרס ונבנה מחדש כמרכז התרבותי והעסקי של העיר. 28000 מטרים רבועים של משרדים בשלושה בניינים שונים לפרסום וביטוח וכל המתלווה אליהם. המטרה הייתה לבנות משהו קליל למרות הייעוד. נלקחו בחשבון המים בחזית וצרכי התחבורה. גרי החליט לבנות 3 בניינים במקום מבנה אחד ענק. כדי לשמור על יכולתם של הולכי הרגל להגיע לטיילת הנהר. מיקסם את ראיית המים מהמשרדים השכנים, והפך אותם לידידותיים לסביבה.

הארכיטקט פרנק גרי

הארכיטקט פרנק גרי

קליניקת קליבלנד – LOU RUVO CENTER FOR BRAIN HEALTH – במרכז העסקים של לאס וגאס.5667 מטרים רבועים. מרכז מוביל למחקר מחלות ניווניות של המוח. המרכז צריך לספק את כל השירותים לחולה, למחקר וללימוד. ספריה, מוזיאון, משרד לחולי אגודת האלצהיימר ומשרד לאגודת חולי הנטינגטון. בנייני המחקר, הקליניקות והמשרדים שוכנים בארבע קומות מלבניות בחיפוי לבן וזכוכית. כל יתר השירותים לקהל הרחב נמצאים בחצר, תחת כיסוי דרמטי של מתכת וזכוכית פיסוליים. מתחת לגג מפלדת אל חלד עם חלונות הקרועים לשמיים.

הארכיטקט פרנק גרי

הארכיטקט פרנק גרי

מלון בספרד – MARQUEZ DE RISCAL HOTEL AT MARQUEZ DE RISCAL WINERY. ממוקם בELCIEGO שבאזור RIOJA. אזור יקבים עתיקים. המלון הקטן נבנה ליד היקב העתיק ביותר. למרות שהבניין עכשווי הוא לא פגע באופי העתיק של האזור. נבנה בקונטקסט של הסביבה הטבעית. המתכת הצבעונית הושמה בהשראת צבעי השקיעה והכרמים בסביבה. חיפוי האבן בחזית דומה לחיפוי הכנסייה המקומית. החלק החיצוני של המלון מחופה באבן חול מרובעת בשילוב עם לוחות טיטניום צבעוניים בזהב, ורוד חיוור ופלדת אל חלד. 3000 מטר רבועים בנויים. מכל פינה במלון ניתן להשקיף על הכרמים.

הארכיטקט פרנק גרי

הארכיטקט פרנק גרי

וילה אולימפיקה, הדג. VILA OLIMPICA FISH SCULPTURE בברצלונה בספרד – פסל הדג תוכנן יחד עם מרכז מסחרי לכבוד משחקי האולימפיאדה 1992. כסמל מרכזי בחוף ברצלונה. הדג נוצר מאותו החומר של השלד החיצוני של הבניין המסחרי. חופה בחומרים אחרים להבדילו ממנו. פלדת אלחלד בצבע ברונזה לדג. זו קלטת את אור השמש ויוצרת נוכחות עדינה לדג מול המרכז המסחרי.

הארכיטקט פרנק גרי

הארכיטקט פרנק גרי

בישראל גרי תכנן את מוזיאון הסובלנות בירושלים. פרויקט שיזם מרכז שמעון ויזנטל שאמור היה להשתרע על פני 30 אלף מ"ר ולהפוך חלק ממוקד תרבות ותיירות. בעלות 250 מיליון דולר. ב – 2006 הופסקו העבודות בהתערבות בית המשפט העליון. חלק משטח המוזיאון תוכנן להבנות על בית קברות מוסלמי. פרנק גרי הודיע שלא יתכנן את מוזיאון הסובלנות.