1421 – השנה בה סין גילתה את העולם, גאווין מנזיס, הוצאת "קוראים (1995) בע"מ"

ספר
1421 – השנה בה סין גילתה את העולם

 

ספר שהוא למעשה יותר מחקר אקדמאי מאשר סיפור מסע סוחף ויוצא דופן.

הספר מגולל את סיפורו של הצי הגדול ביותר בעולם של המאה ה-15 תחת פיקודו של האדמירל הסריס ז'נג חה. סיפורו של האדמירל ז'נג חה ושל הקיסרות הסינית הוא מעניין ויוצא דופן. בשנת 1421 יצא האדמירל בראש צי עצום המונה 100 ספינות. למסעותיו שתי מטרות מרכזיות: מיפוי העולם ומיפוי כוכבי השמיים.בשתי משימותיו אלו עומד האדמירל בכבוד רב. אבל בזמן מסעותיו עברה סין תהפוכות והקיסר החליט על מדיניות חדשה של סגירות, בדידות וניתוק. כשהאדמירל חוזר למולדתו הוא מתקבל בשיווין נפש ולא בכבוד מלכים, כל ממצאיו מושמדים וכל שרטוטיו נשרפים. הצי עצמו מושמד כליל וכמעט ולא נותר זכר, לא למסע המופלא ולא לתגליותיו חסרות התקדים.

הסופר משרטט תזה לפיה הסינים היו אלו שגילו את העולם החדש עשרות ומאות שנים לפני האירופאים כשהוא מאשים את האירופים כי הם נעזרו במפות סיניות בכדי כביכול ל"גלות" עולמות חדשים. הסופר עובר דרך מקומות מרכזים במסע מסין אל ארבע קצוות תבל ומראה דרך מפות עתיקות וממצאים שהסינים השאירו כי הם סרקו, מיפו וחרשו את העולם וכי להם שמורה הזכות ולא ל"מגלי העולם" האירופאים. קולומבוס, מגלן, הקפטן קוק ואחרים מוזכרים בספר וכולם, ללא יוצא דופן השתמשו בידע ובמפות סיניות בכדי "לגלות" עולמות חדשים.

סגנון הכתיבה מעייף לטעמי, אין מדובר במחקר אקדמאי וגם לא ברומן מסע והספר נופל מהבחינה הזו בין הכיסאות. הוא גדוש בפרטים טכניים ובחישובים מתמטיים וחסר בו הפן האישי. המסר לפיו היו אלו הסינים שגילו את העולם מועבר שוב ושוב והדבר מעייף במקצת. היה מוטב לתמצת את הספר המשתרע על פני 450 בחצי ולהחליט האם מדובר במחקר אקדמאי (ואז כיאה למחקר שכזה לעמוד על מספר כללים אקדמאים שלא קיימים בספר) או שמא ברומן מסע.

המלצתי לדלג על 200 עמודים באמצע.

Tagged עידן איילPosted in סין - מאמרים
עשינו מהפכה - כאן יכולה להיות המודעה שלך
אם לא תפרסם - איך יבואו

    צור קשר

    יש לכם משהו להגיד לנו? כיתבו לנו ונשמח לשמוע.