בייג'ין, הענק המתעורר (חלק ג') – נילי ארנועם

לחלק הקודם של הכתבה

אם תשאלוני, מעבר לחוויה התיירותית המפורטת בכל מדריכי הטיולים על בייג'ין, יש עוד דברים ההופכים את הטיול לחוויה מיוחדת. התעמלות בוקר בפארקים ומופעי קונג-פו ומופעי קרקס בערב. רבים מן התושבים, בעיקר היותר מבוגרים, מתחילים את היום בסדרת תרגילי טאי צ'י, משחקי כדור, ריקודים, שירים, קלפים ואחרים. אתר תיירות שאין ביקור בבייג'ין בלעדיו, הוא מקדש השמיים Temple of Heaven הנמצא בתוך פארק עם עצים בני מאות שנים. המקדש כה מפורסם עד שהפך להיות סימלה הרשמי של העיר. כל בוקר מגיעים אל הפארק תושבים מקומיים המבלים בו את שעות הפנאי. קבוצות קבוצות עוסקות בסוגים שונים של ספורט, אמנויות ומשחקי חברה. שירה בציבור, שירת אופרה סינית, נגינה בכלים שונים ומשונים

מקדש השמיים בייג'ין

בדרך כלל כוללים טיולים מאורגנים גם אי אלו פעילויות בחירה. בבייג'ין מוצעים מופעים הכוללים קרקס ולוליינות או מופע קונג-פו. מומלץ להתייחס לאופציות אלה כעל מופעי חובה. בכל מקרה, ההוצאה שווה כל פרוטה. המופעים הינם ברמת ביצוע מדהימה. מרוב התלהבות ממופע הקונג-פו, וזה לא מה שאתם חושבים מסרטי ברוס לי, רכשנו קלטת למזכרת. לצערנו הסתבר שהקלטת מכילה גרסה מקוצרת בלבד מהמופע אותו ראינו, אבל בכל זאת, עדיפה גרסה מקוצרת על שום מזכרת. היה זה מופע מדהים של פעם בחיים

בהרבה מקומות בעולם נוהגים לקחת את המבקרים אל מה שנקרא "מלכודות תיירים". בתי מלאכה ועסקים המתפרנסים ממכירת תוצרתם לתיירים. הביקורים במקומות אלה מוצעים כמקומות בעלי עניין רלוונטי למסלול הטיול ולפעמים זה אכן כך ולפעמים לא. בבייג'ין נוהגים לכלול בטיול סיור במקומות בהם מייצרים תכשיטי פנינה, עם הסברים והדגמות כיצד נוצרים פנינים בצבעים שונים וכדומה, או ביקור בבתי מלאכה לעיבוד אבני ירקן לתכשיטים, פסלים וחפצי חן מרהיבים. ביקור שמאוד מומלץ הוא במקום בו מייצרים מוצרי משי. רואים ומקבלים הסברים על תולעי המשי וגלגולי התולעת והגולם וטווית החוטים, עד קבל המוצר המוגמר. המבקרים גם נותנים ידם בתהליך העבודה ובסופו של דבר מוצעים שם מוצרים מרהיבים באולמות התצוגה. החל ממצעי משי בצבעים מדהימים וכלה בשמיכות חורף במילוי שכבות משי. השמיכות קלות להפליא, רכות ונעימות למגע, ואומרים שהם גם טובים משמיכות פוך או סינתטיות, בעיקר לאנשים הסובלים מאלרגיות. המחירים מפתים וזאת קניה טובה לכל הדעות. השמיכה נעימה בכל מזג אויר. היא "נושמת" ואוורירית במזג אויר חמים ויעילה ביותר כאשר קר. אם לסחוב שמיכה במזוודה זה נראה לכם רעיון גרוע, הרי שגם לזה נמצא פתרון. ניתן לרכוש את השמיכות באריזת ואקום, המכווצת את ממדיה שצורה שלא תאומן. רק כאשר פותחים את האריזה, השמיכה "מתנפחת" ומגיעה לגודל הרגיל שלה.

חדשי האביב והסתיו, הם התקופה הטובה ביותר לבקר בבייג'ין. החורף קר והרוחות מעצימות את תחושת הקור, בקיץ החום מעיק. אי לכך קיימים גם הבדלים ניכרים במחירי האירוח ובהיצע החדרים בבתי המלון. אפשר לבקר בבייג'ין במסגרת טיול במקיף בסין ואפשר גם לקפוץ לטיול של שבוע הכולל את בייג'ין בלבד והסביבה הקרובה, כולל גם ביקור בחומה. בחורף המחירים צונחים בהתאם לצניחה בטמפרטורות. אפשר להשיג חבילה של טיול לשבוע, כולל טיסות ומלון, במחיר של כ- 900 $ בלבד, ואפילו פחות, מחיר שהוא זול ממחיר הטיסה בלבד, בתקופת השיא של התיירות. אפשר, אך לא מומלץ לטייל בבייג'ין באופן עצמאי. העיר גדולה והמרחקים גדולים. מצד שני, מחיר הנסיעה במונית אינו גבוה, בתנאי שנהג המונית מכיר את הדרך וגם לא יתקע אתכם בכוונה בפקקי התנועה. בעבר הסינים נהגו לרכב על אופניים ברחבי העיר ועד היום יש רבים העושים זאת בעיר הכל כך שטוחה ונוחה לרכיבה, בה קיימים מסלולים מיוחדים לאופניים.

הנהגים אינם זהירים וגם לא אדיבים. הם ממש אגרסיביים. לא רק התמרורים הינם בגדר המלצה, גם האורות ברמזור. השלטים נושאים כיתוב ב"פין-יין" כיתוב של השם הסיני באותיות לטיניות, כפי שהוא נשמע לאוזן מערבית.

בפרבר של העיר בדרך לשדה התעופה נמצא עוד מקום שהוא ביקור מומלץ, מקום שהוא חדש, תולדה של התקופה האחרונה. לאחר שהתייר כבר שבע מאלפי שנות היסטוריה ושושלות של קיסרים, אין כמו ביקור במתחם פקטורי 798 כדי לחוש ברוח החדשה הנושבת בבייג'ין, כדי לראות בעיניים את המהפך שעברה העיר במעבר מהמאה העשרים אל המאה העשרים ואחת. המאה העשרים תחת שלטונו של מאו זכורה, ולא לטובה, כתקופה של "חינוך מחדש" של "מלחמת התרבות" שהביאה למעשה לחיסול חופש האמנות. במחצית אותה מאה במהלך המהפכה התעשייתית, פעל בפרבר של בייג'ין בית חרושת גדול שעסק בייצור כלי נשק. מפעל זה העסיק אלפי פועלים שהתגוררו בקרבת מקום והוא גם סיפק להם מענה לכל הצרכים האזרחיים. בתי ספר, בתי חולים ואחרים. בית החרושת התפרש על פני רובע שלם, עם רחובות גדולים וקטנים, רחבים וצרים, ככרות וסמטאות. מבנים תעשייתיים, אולמות יצור גדולים, בתי מלאכה קטנים, סדנאות, חצרות ומחסנים. כאשר המפעל הזה נסגר, בשנות ה – 90, כל המבנים הללו התרוקנו ונותרו ללא שימוש. עיר רפאים. או אז גילו את המקום אנשים העוסקים באמנות ועמדו על הפוטנציאל שלו כסדנאות ואולמות לאמנים. יוצרים צעירים נמשכו אל המקום וכיום זהו אזור המושך אליו גם תיירים רבים הבאים ליהנות מאטרקציה נוספת, מודרנית, עכשווית, אומנותית ואמנותית. אולמות היצור הפכו לאולמות תצוגה, בתי המלאכה הפכו לגלריות, החללים הגדולים משמשים לתערוכות, במקום נפתחו חנויות יוקרתיות, חנויות בוטיק, מסעדות, בתי קפה ועוד. כ – 400 מיזמים פרטיים המעניקים למקום ניחוח קוסמופוליטי, בדומה לניו-יורק, פאריז, לונדון, ברלין ואחרים.

הטרמינל בשדה התעופה החדש של בייג'ין, שהוקם לקראת האולימפיאדה שהתקיימה ב – 2008 הוא מבנה מרשים, מדהים אך גם ידידותי. מיד עם הכניסה נפרש לעיני הנוסע כל גודלו של הטרמינל. מרחב עצום עם תקרה גבוהה מרחפת הנתמכת על גבי עמודים גבוהים. 3 ק"מ אורך המבנה מצפון לדרום 790 מטר רוחב ממזרח למערב בחלל אחד, עם תקרה מרחפת בגובה 42.5 מטר התלויה על עמודים בגובה 45 מטר. השדה משרת 33 חברות תעופה חברות תעופה, 55 מליון נוסעים בשנה, עם 50 שניות בין המראה ונחיתה. למרות הנתונים הללו, הנוסע אינו חש מאויים. הטרמינל ברור ופרוס לעיני הנוסע, ככף היד. דלפקי ההתייצבות, מסעדות, בתי קפה, שירותים, חנויות ועוד. אין חשש ללכת לאיבוד. בגלל הגודל והמרחקים, לרשות הנוסעים עגלות לנשיאת טרולי ותיקים קטנים.

רכבות מהירות מעבירות את הנוסעים אל שערי היציאה ובדרך כלל טיסות אל-על, יוצאות מהקצה הכי רחוק. לרשות הנוסעים עומד שרות של רכבים, מהסוג המשרת בדרך כלל נכים, שתמורת תשלום של כ – 20 יו'אן יסיעו את המתעצל או המתפנק לאורך כל המסדרון הארוך, ישר אל הגייט. בדרך כלל נותר לכל אחד קצת כסף מקומי קטן וזה בדיוק המקום להיפטר ממנו.

מומלץ ביותר לבקר בסין, ואם לא בכולה, לפחות בבייג'ין. הפיתוח והמודרניזציה משנים את פניה במהירות. בייג'ין שלפני 20 שנה, 15 או 10 שנים, אינה בייג'ין של היום, וזאת של היום גם לא תהיה עוד מספר שנים. מעבר למה שיש בה לראות, העיר אינה יקרה, השהות בה זולה וההנאה מרובה, מעל ומעבר להוצאה. עצה אחת טובה, אם כבר סין, אז בתי מלון סיניים. בבייג'ין ניתן להתארח בבתי מלון סיניים מהודרים, מלונות שהם מלונות בוטיק איכותיים, השומרים על העיצוב ואווירה, בתפארת העבר. בדרך כלל אלה הם בתי מלון ותיקים, אם לא עתיקים, ומכוון שכך, המיקום שלהם מעולה. הכי קרוב שאפשר ללב העיר, ובבייג'ין זה יתרון גדול. יתכן ובמבט ראשון המיקום, גם בתוך שכונות ה"הו-טונג" אינו נראה אטרקטיבי, אבל במהלך השהות מתגלים כל היתרונות. לעת ערב נדלקים הפנסים האדומים, שווקי האוכל מתעוררים ואפשר לצאת ברגל ולהיות במרכז העניינים. מלונות אלה משופצים ומחודשים, ממוזגי אוויר ועם כל הפינוקים של בתי המלון המערביים, פרט למתקנים כמו בריכת שחיה למשל. לעומת זאת הם מוקפים גנים מטופחים עם בריכות דגים, מפלי מים, שיחים, עצים, שבילים וגשרונים. כמעט כמו שחיו פעם הקיסרים או המקורבים להם. דוד ועדי מחברת "אג רול" (המוזכרת לעיל) משווקת גם מלונות בוטיק סיניים

מפעל משי שבו מנפיקים מפקעות המשי חוטים ומייצרים שמיכות נעימות להפליא
מפעל משי שבו מנפיקים מפקעות המשי חוטים ומייצרים שמיכות נעימות להפליא
פעילות הבוקר במקדש השמיים
פעילות הבוקר במקדש השמיים