מחול הפגיונות, Zhang Yimou, סין \ הונג קונג 2004

סרט
מחול הפגיונות – House Of Flying Daggers

 

סין \ הונג קונג (2004)

בימוי: Zhang Yimou

עוד סרט מרהיב של ז'אנג שמותח את גבולות האסטטיקה למחוזות שטרם נראו על מסך הקולנוע. יחד עם זאת יש תחושה, לפחות אצלי, כי הצלחתו המסחררת של "גיבור" (סרטו הקודם) הכניסה אותו לנישה מסחרית, הוליוודית, אקסטרווגנטית שבאיזשהו מקום קצת חוזרת על עצמה (ראה ערך: קללת פרח הזהב). אין ספק שזהו אחד הסרטים הוויזואליים היפים שנעשו אי פעם בתעשיית הקולנוע אולם חסר בו הפן העמוק, הפילוסופי של "גיבור" ועלילת הסרט מתמצה במשולש אהבה על רקע אגודות הסתרים של סין במאה ה-9 לספירה.

הסרט שייך לז'אנר סרטי הלחימה המרהיבים שסין הוציאה תחת ידיה בשנים האחרונות. גם כאן הופכת אומנות הלחימה לריקוד יפיפה מאין כמותו כשז'אנג מתבל אותו במשחקי צילום מרהיבים.

עלילת הסרט:

סין, 859 לספירה. שלהי ימיה האחרונים של שושלת טאנג המפוארת ששלטה בשנים 618 – 907. תור הזהב חלף עבר לו וסין נכנסת למצב כאוטי של מרידות איכרים, מלחמות פנימיות ואובדן השלטון המרכזי בשיאן (עיר הבירה דאז). אגודת הסתר "בית הפגיונות המעופפים" מובילה את המרד הגדול ביותר כנגד השלטון הקיסרי. האגודה פועלת באופן חשאי כשהיא גונבת מהעשירים לטובת העניים (סוג של רובין הוד סיני). פעולות אלו מקנות להם בסיס פעולה רחב ותמיכה גורפת במחזות הסמוכים לעיר הבירה. שני שומרי חוק, ליאו (אנדי לאו) וג'ין (טאקשי קאנשירו) מצווים לתפוס את מנהיג האגודה בתוך 10 ימים. הם חושדים ברקדנית עיוורת מקומית (ז'אנג ז'י-יי) כאשת קשר לאחד ממנהיגי האגודה. בתחבולות ובעורמה הם מצליחים לזכות באמונה אך בו בזמן נופלים השניים ברשתה ובמלכודת האהבה שהיא טווה סביבם בערמומיות כה רבה.

הסרט הוא, בסופו של דבר, סיפור אהבה משולש שמראש נידון לכישלון, קנאה ואכזבה מרה. שלושת הגיבורים מנהלים בניהם משולש אינטימי סוחף בעוד זהותם משתנה כמה וכמה פעמים ובעקבותיה גם מהלך העלילה.

קשה לומר בוודאות אם הסרט הוא ניגודו הגמור של "גיבור". ב"גיבור" היחיד הוקרב למען המטרה הנעלה של אחדות וטובת הכלל בעוד שבסרט הזה, מלכתחילה אנו עוסקים במגמה של פירוד ופיצול והגיבורים מסרבים להקריב את עצמם למען הכלל כי אם למען עצמם ומימוש אהבתם. אידיאל הקורבן הוא שונה לחלוטין למרות שהתוצאה בשני הסרטים זהה.

Tagged עידן איילPosted in סין - מאמרים
עשינו מהפכה - כאן יכולה להיות המודעה שלך
אם לא תפרסם - איך יבואו

    צור קשר

    יש לכם משהו להגיד לנו? כיתבו לנו ונשמח לשמוע.