כסף בסין

מטבע הסיני

למטבע הסיני יש כמה שמות שמצויים שימוש. השם הרשמי של המטבע הוא Renminbi (RMB) שמשמעותו "הכסף של העם". השם שנמצא בשימוש הוא Yuan אך בד"כ ברחוב משתמשים בשם Kuai למטבע השלם וחלקיו של היואן שנקראים באופן רשמי Jiao מקבלים ברחוב את השם Mao.

יואן , כסף סיני

ה – Yuan קיים ביחידות הבאות: 1, 5, 10, 20, 50, 100. על כולם (בגרסתם החדשה) מתנוסס פרצופו של היו"ר מאו. את ה-1 יואן אפשר למצוא גם במטבע.

ה – Jiao קיים ביחידות הבאות: 1, 2, 5. הוא מגיע בשטרות (שלושתם) או במטבעות (ה – 1 וה – 5).

ה- Fen קיים ביחידות הבאות: 1, 2, 5, אך כבר לא נמצא בשימוש. במקרה של החלפה בסניף בנק עוד מקבלים את המטבעות הקטנטנים הללו אך אין מה לעשות בהם.

יחס השערים שבין דולר אמריקאי והיואן הוא בערך:

1 דולר = 6.75 יואן.

1 שקל = 1.8 יואן.

החלפת כסף בסין

אין משמעות אם מביאים לסין את מטבע היורו או הדולר.
מומלץ לא להחליף כסף בארץ משום ההבדל בשערים, אלא להחליף בהגעה אל סין. עדיף לא להחליף כסף בשדה התעופה משום העמלה הגבוהה שהם מבקשים על כל החלפה (כ-50 יואן). אם צריך כסף לנסיעת אוטובוס או מונית ראשונות, החליפו בשדה סכום ראשוני בלבד ואת היתרה מומלץ להחליף במלונות שברובם שער ההחלפה הוא לפי שער הבנק (אך ישנה הגבלה בסכום הכסף להחלפה יומית) או בסניפי הבנקים הפזורים ברחבי העיר (נסגרים בשעה 5 אחה"צ) בהם ניתן להחליף כל סכום.

לכל החלפה יש לצרף את הדרכון ומומלץ שיהיה גם העתק דרכון במקרה ואין להם אפשרות לצלם את הדרכון עצמו.

טרוולר צ'ק בסין:

בגדול, מומלץ להגיע גם עם מזומן וגם עם טרוולר צ'ק. הטרוולר צ'ק יעילים בעיקר כנגד גניבה ופחות חשובים בהיבט של שער מטבע וכו'.

טרוולר צ'ק אפשר להחליף בבנקים ובמלונות הגדולים.

כיום, יש בסין יותר ויותר כייסים וגנבים (עדיין לא ברזיל אבל בהחלט עדיף לא להסתובב עם סכומים כה גדולים במזומן), וזו סיבה נוספת לטובת הטרוולר צ'ק.

יותר מזה, לפתוח חשבון בנק בסין זה פשוט מאוד. נכנסים לכל בנק, פותחים חשבון ומקבלים כרטיס משיכה. מפקידים את כל הכסף (לאחר שמחליפים אותו ליואנים) ואפשר למשוך מכל מקום בסין – יש עמלה של כמה יואנים אם זה לא בעיר ממנה פתחת את החשבון.

כרטיסי אשראי בסין:

כעיקרון השימוש בחיי היום יום הוא פחות נוח (מנשיאת מזומן) מכיוון שרק חנויות גדולות, בתי מלון וגופים רשמיים יוכלו לקבל את הכרטיס. יחד עם זאת, כיום השימוש בכרטיסי אשראי בסין הופך לנרחב, אפשר להוציא כסף ביותר מקומות (לפעמים יש מכשיר למשיכת כסף גם בלובי של מלונות 4 ו 5 כוכבים) ואפילו לשלם בסופרים גדולים ובמסעדות – בעיקר בערים הגדולות. במידה והטיול נערך מחוץ לערים הגדולות, עדיף להצטייד בכסף מראש – כלומר, להוציא כסף לפני יציאה מהעיר.

כמה כסף לקחת לסין?

בעיקרון השמיים הם הגבול ורמת ההוצאה תלויה בעיקר בהחלטת המטייל כמה כסף להוציא במהלך הטיול. בסין אין הגבלה על כמות הכסף המותרת בכניסה למדינה.

המטייל העצמאי – תלוי בתכנון הטיול מבחינת הוצאות לינה, אוכל, תחבורה וכדומה. לקבל מידע אודות המחירים בסין – לחץ כאן.
המטייל בטיול מאורגן – יש לברר תחילה בחברת הטיולים המפיקה את הטיול מהן ההוצאות שאינן כלולות במסגרת מחיר הטיול הראשוני. כמו כן כמה כסף להוציא על "מותרות" כגון קניות ואוכל – תלויה בהחלטת המטייל.
מי שמעוניין להחליף לכסף סיני בישראל יוכל לעשות זאת בנתב"ג. מומלץ לדבר עם הסניפים בשדה ולהזמין מראש.
הכנסת כסף מזומן לסין:
על פי חוק אדם הנכנס לסין רשאי להביא איתו במזומן סכום של עד כחמשת אלפים דולר.

הערות נוספות בקשר לכסף בסין:

 • השטר של שני יואן כמעט ולא שמיש אבל קיים עדיין. בשווקים, לפעמים, נוטים לעבוד על תיירים ולתת להם עודף של שני ג'יאו במקום שני יואן וכו'. צריך לשים לב.
 • בסין יש די הרבה כסף מזויף ובעיקר המאה והחמישים. הזיוף הוא ברמה גבוהה אבל יש שתי דרכים די טובות לזהות:
 • החליפה של מאו דזה טונג צריכה להיות מחוספסת.
 • המספרים חמישים או מאה בתחתית השטר מחליפים צבעים כאשר מסתכלים באור – הצבע המתחלף הוא ממש ברור והוא נע בין זהוב לכחול שמיים אפרפר.
  לרוב השטר השטר משמיע רשרוש של נייר נוקשה (אלא אם הוא כבר ממש משומש).
 • ההמלצה – להשתדל לתת כמה שפחות שטר של מאה יואן שהעודף הוא מעל חמישים כיוון שזה הכי קל לתת שטר מזויף של חמישים ועוד כסף קטן ובעיקר בערב שלא ניתן לראות.
 • שיטת רמייה שמתרחשת בעיקר במוניות בעיר גואנגג'ו שבמחוז גואנגדונג היא, שהנוסע נותן שטר של מאה יואן תקין וממתין לעודף. הנהג מחזיר את השטר לנוסע בטענה שהוא מזויף. לנוסע אין ברירה והוא מוציא שטר אחר שגם הוא "מזויף" וכך הלאה. בסופו של דבר הנהג מרוצה מאחד השטרות, מחזיר עודף ונוסע שמח וטוב לב. השיטה היא פשוטה, הנהג יושב בכלוב סגור מקדימה ואין לנוסע שום אפשרות לראות מה קורה כאשר הוא מחזיק בשטר. הנהג פשוט מחליף בשטר מזויף ומתלונן לנוסע. בצורה זאת הנהג מחליף שטרות מזויפים בכסף תקין. שימו לב, תופעה זו מתרחשת בעיקר בתקופת הקנטון פייר בה העיר מתמלאת בזרים הבאים לתערוכה. המניעה – שימו לב למספר על השטר או סמנו אותו או פשוט תנו כסף קטן.
  שיטת רמייה נוספת ומעניינת מתרחשת בעת טיול ובעיקר בבייג'ינג בטיאן אן מן וברחוב וואנג-פו ג'ין הצמוד, וגם בשאנגחאי ברחוב נאנג'ינג הידוע. לרוב יפנו אליכם סטודנטים חביבים שירצו לדבר איתכם אנגלית ולאחר שיחה קצרה וחביבה הם יגידו שהם סטודנטים לציור ואומנות והפרופסור שלהם הידוע בסין בדיוק נמצא בגלריה הקרובה ואפילו תוכלו לראות אותו בעצמכם. לאחר שתגיעו לגלריה ותפגשו בקשיש חביב תוכלו לקנות תמונות אנונימיות במחירים מופקעים. במקרים אחרים פשוט תשתו תה ואז יגידו לכם שזה תה יקר ביותר והוא עולה מאות דולרים.
 • ההמלצה היא לא לפתח שום שיחה ידידותית עם הסטודנטים הללו ופשוט לחייך בנימוס ולהגיד שאתם מדברים רק ניב פקיסטני לא ידוע.
 • יש להיזהר מכייסים בעיקר במקומות צפופים.

העברת כסף מישראל לסין

ישנן שתי דרכים עיקריות להעביר כסף מישראל לסין:

 • להיכנס לבנק בארץ בו יש לך חשבון ולתת את פרטי המוטב (שם בעל החשבון, שם בנק, סניף, מספרו ומספר סוויפט של אותו סניף בנק) ואת הסכום להעברה. בדרך כלל רואים את הכסף בחשבון בתוך שלושה ימים.
 • באמצעות חברת Western Union. ההעברה בדרך זו מהירה יותר (בדרך כלל כמעט מיידית) אולם במקרה והנמען אינו מוכר (כגון לצורך קניית מוצר), ההעברה היא בחזקת "שגר ושכח".

פתיחת חשבון בנק בסין:

אפשר לפתוח חשבון בנק בסין בקלות יחסית. כל שעליך לעשות הוא להציג דרכון וכתובת – וזהו. לאחר מכן מקבלים במקום כרטיס למשיכת מזומנים אבל בהחלט לא כרטיס אשראי. אם אתה מקבל משכורת לבנק אז מקום העבודה יעזור לך בכל הפרטים.

 • בסין בנקים רבים. לכל אחד יתרונות וחסרונות. דווקא הבנק הלאומי-בנק אוף-צ'ינה הוא מסורבל וכל פעולה בו עמוסה בטפסים. החלפת מאה דולר שלוקחת בבנק אחר חמש דקות עלולה לקחת בו חצי שעה.
 • בגדול, אפשר לשלוח כל יום עד 10000 דולר אבל ממליצים בבנק לא לעשות את זה כל יום. כלומר, אל תשלח שלוש מאות אלף דולר בחודש אלא 10000 כל כמה ימים.
 • אם אתה רוצה להמיר יואן לדולר ואז להוציא מסין אז זה מסובך יותר ותצטרך להציג לבנק אישורי עבודה ומס.
  העמלות הם 1 פרומיל להעברה ועוד סכום של כמאה יואן-תלוי בבנק ובעיר. לפרטים מדויקים תפנה לבנק בו אתה מתכוון לפתוח חשבון.
 • ICBC הוא אחד הבנקים הגדולים בסין ואולי הגדול שבהם ויש לו הכי הרבה סניפים בכל רחבי המדינה. מצד שני כל העם בערך פותח בו חשבון וכידוע, זה הרבה אנשים. עדיין, בשביל להוציא כסף בכספומט הוא הבנק העדיף.
 • ניתן לפתוח חשבון לקניות באינטרנט. זה מצריך שעתיים עד שלוש מזמנך, סבלנות של נחש הממתין לטרפו וידיעת השפה הסינית. בעזרת החשבון באינטרנט אפשר לשלם תשלומים שונים ולקנות בטאו-באו ועוד.
 • במקומות רבים, סופרים, מסעדות וכו', ניתן לשלם בכרטיס החיוב. שים לב, זה מצריך כסף בחשבון. זה לא כרטיס אשראי.

טיפים (תשר) בסין

בגדול, לא נהוג לתת טיפ במסעדות או לנהגי מונית. זה מתחיל להשתנות במסעדות יוקרה בעיקר בערים שאנגחאי ובייג'ינג. בכל אופן, לא יסתכלו עליכם בעין רעה אם לא נתתם טיפ. במלון, אם הובילו לך את המזוודות תוכל לתת בין עשרה לעשרים יואן למזוודה.

עשינו מהפכה - כאן יכולה להיות המודעה שלך
אם לא תפרסם - איך יבואו

  צור קשר

  יש לכם משהו להגיד לנו? כיתבו לנו ונשמח לשמוע.