מנהלים ישראלים בסיור לימודי בסין – מסע כומתה בבייג'ין ופאנל מנהלים בשנחאי

המסע החל בסופשבוע קפוא בבייג'ין, ושם – כך מסתבר – הם לא נחו לרגע. קבוצה של 14 מתמחים פנו לרותי המאירי – מדריכה בסין מזה 10 שנים ומתגוררת בה, כדי שתתכנן להם את הבלתי אפשרי: סופשבוע – יומיים וחצי, סיור מודרך מרוכז בבייג'ין וסביבותיה.

את היומיים האינטנסיביים האלה תיארה רותי בבלוג שלה כ"מילואים בבייג'ין", בפוסט שזכה לתגובות נלהבות. נראה ש"יחידת הסיירת הניהולית", כפי שהיא מכנה את הקבוצה, נהנתה משעות אחרונות של חופש לפני הטיסה לשנגחאי – שם הם אמורים לממש את מטרת הסיור.

בערב פתיחת הביקור בשנגחאי האווירה כבר היתה יותר רשמית. המתמחים הגיעו למלו '2ן skyfortune, שם נערך עבורם מפגש עם מנהלים ישראליים הפועלים בסין, בחסות הקונסוליה הישראלית. במרכז האירוע התקיים פאנל דוברים בהנחיית עמיר לאטי סגן הקונסול בשנגחאי, ובמהלכו נחשפו המנהלים הצעירים לגוונים שונים של ניהול ישראלי בסין, שמעו ממקור ראשון על אתגרים ייחודיים שמציב השוק הסיני ועל דרכי ההתמודדות עימם.

מנהלים ישראליים

עמיר לאטי סגן הקונסול פתח את הפאנל: ראשית הוא הציג את שנגחאי, הרשים את הקהל בשורת נתונים על תנופת הצמיחה של הכלכלה הסינית ותיאר את דרכי הסיוע של הקונסוליה לאנשי עסקים מהארץ המעוניינים לפעול בסין. בהמשך הוא הציג את התערוכה העולמית, אקספו 2010 , הצפויה להיפתח בראשית חודש מאי בשנגחאי.

את הדיון המקצועי פתח צבי שלגו, מייסד ומנכ"ל PTL Group ויו"ר לשכת המסחר הישראלית בשנגחאי

(ISCHAM). שלגו עומד בראש קבוצת חברות סיניות וזרות המספקת שירותי ניהול ותשתיות לוגיסטיות בסין ומסייעת מזה שנים לחברות B2B בינלאומיות להתבסס ולצמוח בשוק הסיני.

הוא התייחס בדבריו לחשיבות המחקר המקדים בתהליכי הגיוס וניהול העובדים בסין וכן לדילמה אופיינית עימה מתמודדות חברות זרות בסין – להביא מנהל זר או להעסיק מנהל מקומי – החלטה שיש לה משמעויות רבות.

לדברי שלגו, שוק העבודה בסין הוא דינמי ביותר ועובדים מחליפים בו מקומות עבודה במהירות רבה. כלומר, אחרי שנוקטים את כל האמצעים הנדרשים, מגייסים עובדים מתאימים ומכשירים אותם – צריך גם לדעת איך לשמור עליהם.

כנס מנהלים ישראליים
הדובר בתמונה: צבי שלגו מנכ"ל PTL Group

 

בהמשך הוא הציג את ISCHAM (לשכת המסחר הישראלית בשנגחאי) שבראשה הוא עומד, והזמין חברות ואנשי עסקים להירשם לארגון ולהיעזר בו בכניסה לסין. הוא המליץ לנצל את הניסיון המצטבר של אנשי העסקים החברים בלשכה ומוכנים לתרום מזמנם למנהלים ולאנשי עסקים ישראלים שעושים את צעדיהם הראשונים בסין.

שני הדוברים הבאים היו רמי ביטנסקי מנכ"ל חברת נילית בסין שהוא בעצמו בוגר של תכנית ה – Executive MBA

שתלמידיה הנוכחיים היו אורחי הפאנל, וערן אופיר COO ומנהל הפעילות של אמדוקס בסין.

רמי ביטנסקי מנילית הציג את המפעל שהקים לאחרונה בסין, תיאר את הקשיים שעמדו בדרכו ושיתף את הקהל בחלק מהתובנות והמסקנות שלו בעקבות הפרויקט. ערן אופיר מאמדוקס דיבר אחריו והציג את פעילות החברה בסין. החל ממחקר ופיתוח, דרך ייצור ועד מכירות ושירות לקוחות – הכל מתבצע בסין – בזכות החלטה אסטרטגית זו, כך נאמר, אמדוקס מתחרה היום כשווה בין שווים מול חברות סיניות בזמן שכל המתחרות הבינלאומיות האחרות נפלטו מהמגרש בשל העדר תחרותיות.

התובנה המשותפת שעלתה מדברי שני מנהלים אלה נגעה לצורך בעצמאות ניהולית: שני המנהלים קיבלו כל אחד מהנהלת החברה שלו בארץ שליטה מלאה בניהול העסקים בסין ובקבלת ההחלטות בכל נושא ובכל תחום. רוב המנהלים הזרים לא זוכים לפריבילגיה הזו ועל כן במקרים רבים הם נכשלים. הכישלונות במקרים אלו נובעים מכך שהמטה מבקש לשמור לעצמו את הזכות לקבל החלטות בנושאים ובאזור גיאוגרפי בהם הוא אינו בקיא, ולא זו בלבד, מדובר בשוק שמשתנה במהירות רבה ודורש עדכון אינטנסיבי.

כנס מנהלים ישראליים
מימין לשמאל: צבי שלגו, רמי ביטנסקי, עמיר לאטי, ערן אופיר

 

מבין המתמחים היושבים בקהל היו כאלה ששאלו אם לגור בסין זו לא הקרבה גדולה מידי…

לך תסביר ששנגחאי היום מפותחת כמעט כמו (ובמספר תחומים אף יותר) מניו יורק.

למחרת יצאה הקבוצה לסיור מקיף הכולל סדרת ביקורים במפעלים ובחברות בהן בחרו המתמחים לעסוק. המשך הדיווח יופיע ככל הנראה בעבודות הגמר שלהם.

Posted in סין - מאמרים
עשינו מהפכה - כאן יכולה להיות המודעה שלך
אם לא תפרסם - איך יבואו

    צור קשר

    יש לכם משהו להגיד לנו? כיתבו לנו ונשמח לשמוע.