בירת הפורצלן בסין – ג'ינגדז'ן Jingdezhen חלק ב'

ד"ר שושן ברוש-ויץ
בירת הפורצלן בסין–ג'ינגדז'ן חלק ב' של המאמר

מפעלי הייצור בג'ינגדָז'ן [ Jingdezhen ]

יום שישי, תשע בבוקר, תופסים מונית לכל היום. 360 יואן. הנהג שר וגם יורק כל הדרך לארנק. מתחילים באזור של מפעלי הייצור על יד ה–נהר Chang Jian . במקום הכי מוזנח ובסיסי. סעו לשם. זה הבסיס. ושם, כמובן, נמצאו תוך דקות חלקי ה סט הנחפץ. תקשיבו, 54 צלחות וקעריות תמורת 174.8 יואן. לא ייאמן!– 2 עד 6 יואן לפריט [שקלים ספורים]. קערת הגשה מכוסה – 20 יואן. אריזה של כל השלל – כי מישהו עבד על זה חצי שעה: 20 יואן. המציאות הזאת לא תימשך עוד זמן רב

ממחוזות ג'ינגדז'ן בדרך לוינה

איש לא מסתובב כאן. הפועלים עובדים ומניחים לנו לדחוף את העיניים ואת עינית המצלמה לכל עבר. זה מסע אחורה של מאות שנים. כלי העבודה, הטכניקה, האבק, התנאים, העגלות, כובד המשא, חום התנורים, צניעות האנשים, המחירים…

משהו בכל זאת זז. לא מציירים במברשת. מדביקים במהירות מסחררת מעין מטריצות של דוגמה "ספוגת" פיגמנט אפור-כחול – תחמוצת קובלט – המכחילות בחום התנור.

אחר כך בחוצות העיר, על עמודי התאורה, נמצא את תהליכי הייצור בציור.

עמודי תאורה, פחי אשפה, פסלי החוצות הרבים בעיר, בית הנתיבות – כולם עטורי חרסינה מצוירת

מהעיר אל עיירה ציורית ואל נופי טבע כמגילת ציור סיני

לקראת הצהריים עזבנו את העיר לטובת הטבע והעיירות הציוריות שמתחרות בשלל המוזיאונים, הגלריות, הקניונים, המתחמים והחנויות בעיר. נוסעים ל- Yao Li . כארבעים קילומטר של שדות אורז, גבעות ירוקות, שיחי תה, נהר עם מחצבי זהב, פריחה חרדלית של פרחי youcaihua ] צהובים, חורש מלבלב מצפין טילים המכוונים לטייוון וליפן.

יאו לי הוא כפר ציורי עתיק ומתחדש. שעת פנסוניק. המצלמה מתקתקת עשרות תמונות. כובס בודד דופק על בגדיו הרטובים. אלמן? מתי ראיתם את שתיקת הכובסים?

ארוחה על גדת הנחל. אין מצב בלי מעט סינית. 100 יואן לחמישה אנשים. מהכפר יאו-לי ממשיכים למעלֶה ההרים הירוקים, אל עבר עץ קמפור עתיק בן אלף שנים. כי האדם הוא לא עץ השדה

ג'ונגל של פורצלן

אחרי התנגדות לשידולי הנהג לבקר באזור ששימש את הממשל הקיסרי [עוד פגודה למניין?!], חוזרים לעיר סואנת של ערב יום שישי. הרחוב הראשי Guan Chang Nan Lu משדר אובדן כיוון וזהות תרבותית. גיבוב של בנייה, סגנונות, עזובה, התלהמות אורבנית, אוטובוסים מיושנים, עגלות כבדות נישאות בידי בני אדם קמוטי פנים, אבק, מדרכות מרוסקות, אספלט פעור, צפירות, דוכני אוכל. יקום מעורב פועם.

בחנויות מפוארות אולמות תצוגה של כלים אניני טעם ומחיר. משוטטת ברחובות שליד המלון כמו בארץ פלאות הפורצלן… כמויות מוטרפות של כלים- ומה-לא מחרסינה פרושים ברחובות צדדיים, על המדרכות ובכל חלל פנוי. כל חפצי החן מחרסינה שפגשתי בחיי הנה הם פה. כל הקיטש, הכדים הזקופים… יער של חרסינה. גם תכשיטים. משכיות, סיכות, עגילים [כ-15 עד 35 יואן לפריט]. פסלון מחורר דמוי בגד משושלת סונג שיכול לשמש אהיל דקורטיבי – 380 יואן. סתם שאלתי, ואולי סתם נקבו במחיר… ג'ונגל שהלילה היורד מחלץ אותי ממנו.

אורחים בעיר

בשבת הופעלו גלגלי הקשרים החברתיים. מכונית ביואיק לה-קרוס אספה אותנו אל Sculpture Factory – מתחם ג-דול של חנויות, דוכנים, אולמות ייצור, אולמות תצוגה, אולפני עבודה של מעצבים, פסלים, אומנים, א וּ מנים, בתי קפה, השוק של יום שבת – גודש רב ועצום של חרסינה. הגשם לא מנע מהמוני מבקרים להסתופף בסביבה וממשתתפים פעילים בסדנות מקומיות להתרוצץ ולחלוף על פנינו. פרטים ראו בקישורית בסוף.

המארח שלנו, האומן Liu Danhua גרף אותנו ממערבולת הקרמיקה במתחם "סדנות הקרמיקה" אל תצוגה משובחת של אומנות קרמיקה שלו, של מבחר עמיתים, כמו: Wang Xiaohui, Chen Jie , Wang Changgang ושל אביו Liu Yuanchengהנחשב לרב-אומן בסין.


Liu Danhua ועבודתו. העבודה כוללת 98 נעצים מקרמיקה. חלקם משתתפים בתצוגות שונות ברחבי סין. בתמונה "רק" 50 נעצים. הכלאות – של רוך קרמי עם זיגוג דמוי פלדה, קלות וכובד, זעיר ומוגדל – יוצרות הזרה של המוכר והשימושי .

אפשר לשוטט כאן ימים, אבל אנחנו שוב במכונית נוסעים ל סנבאו – Sanbao – מתחם אומנות נוסף בפאתיה הדרומיים והכפריים של העיר. ציורי מאוד. כאן הקים ג'קסון לי – שמו הסיני JianshiengLee – בשנת 1998 מתחם מגורים, סטודיו, מוזיאון קרמיקה פרטי במבנה עשוי זכוכית ופלדה, מסעדה טובה וחנות נאה. ג'קסון לי דובר אנגלית טובה, שהה בישראל כשלושה שבועות בסדנת אומן וזוכר את התקופה לטובה. לי מארח אותנו למרות מהומת חייו הנוכחית: הזמנה של כלי קרמיקה מיוחדים עבור מסעדות Jade Garden בשאנגחאי. עלות הפרויקט: 3 מיליון יואן.

סנבאו. מקום לבקר בו באור יום. נהגי מוניות עלולים לסרב להרחיק עד לכאן. כביש גישה מרופט. מקום שבו העיר ג'ינגדז'ן עדיין כפר

התחנה הבאה: רחוב שבשני עבריו גלריות של אומנים-מורים המלמדים במכון לאומנות הקרמיקה הסמוך. נכנסים-יוצאים בבהילות מסוימת כי הזמן קצר.

מכאן והלאה נפגוש כמה כבישים מטופחים, רחבים וירוקים, נתעכב בטיילת של הנהר הארוך / היאנגצה, נשקיף על עבודות קרמיקה שנעשו על קירות הנהר ועל הגדה שמנגד.

נשים לב לריכוז מדהים של ארובות מעשנות, נבקר בעוד מפעל קרמיקה ובאולם התצוגה שמעליו, נסיים לקנות, נתמרן את הכבודה הכבדה במזוודות, ובלילה נמריא חזרה לבייג'ינג.

שורה תחתונה

מפגש מעניין עם אומנות בעלת עומק היסטורי, עם עוצמת הכמות של חרושת החרסינה, ועם מתח בין שכפול המוני לבין ההילה של מקוריות ויצירתיות חד-פעמית.

המלצה כללית

לבקר ב ג'ינגדָז'ן ובסביבותיה במשך ארבעה-חמישה ימים לפחות, אם רוצים לכלול גם ביקור במוזיאונים.

אטרקציות מרכזיות, קישורים ומידע

* חנויות פאר ודוכנים של פורצלן ברחוב Guan Chang Nan Lu וברחובות המסתעפים ממנו;

* שוק חרסינה – Jingdezhen JinchangliTaociDashichang – בצומת הרחובות: Zhuhai Lu &LiansheNanlu

* Jingdezhen Chain Time Ceramic Factory – המקום שבו נמצאה מערכת הכלים – www.chaintimeporcelain.cn ; chaintime8@hotmail.com [זה מה שכתוב על כרטיס הביקור שלהם.]

* Sculpture Factory and The Pottery Workshop – [ 139 East Xinchang Rd. ] www.potteryworkshop.com.cn . במתחם מתקיים גם "שוק שבת יצירתי" ונערכות בו סדנות יצירה. אכסניה בעלת סבר פנים נעים נמצאת ליד הכניסה למתחם. מיקום אסטרטגי!

* מתחם/כפר Sanbao בפאתי העיר – מוזיאון, סטודיו של מספר אומנים, מסעדה ובר; האתר של ג'קסון לי: www.chinaclay.com ; www.chinaclayart.com

* טיילת "הנהר הארוך" [היאנגצה]

* מוזיאונים: Jingdezhen TaociWenhuaBolanqu – מרכז התערוכות של ג'ינגדז'ן לתרבות ולקדרות; Taoci Guan – מוזיאון החרסינה; Jingdezhen Ceramic Historical Exhibition Area ; Hutian Ancient Kiln Site;

* אזור יאולי Yaoli כ-40 – 60 ק"מ מהעיר.

* על עבודתו של אי ווייווי "זרעי חמניות":