יהי אור – פסטיבל אורות כביר ממדים ב"סולנה" ולילות מכוכבים בסנליטון

א. ממציאים מאורות

עצים מקושטים

רוצים אור בלב החורף? אז קבלו אור בנדיבות סינית. בואו לחלום על אור ונאורות במתחם סולנה [כעשר דקות הליכה בחושך משגרירות ישראל בסין].

מתחם סולנה

לכבוד חילוף השנה האזרחית הדליקו אור. זה לא שבדירה שלי בקמפוס החליפו את נורות ארבעים הוואט במאה, אבל בכמה אתרים בבייג'ינג החליטו לנדב אור. ואם מדליקים, אז מדליקים את העין ואת הנפש.

מפרשי אור, וילונות של אור, יריעות דמויות שמים של אלפי נורות קטנות, משטחי אדמה מוארים, מדרגות זוהרות, קירות של אור, מחרוזות אור, פסלי תאורה באור צבעוני ובאור קרח לבן.

רחובות מקושטים

רחובות מקושטים

רחובות מקושטים

רחובות מקושטים

ואם זה מוגזם בשבילכם, אז תעברו לסנליטון.

ב. לילות כוכבים בסנליטון וויליג'

כאן ריכזו את האורות במספר מיצגים המבוססים על איוריו וסיפורו של ג'ימי ליאו [Jimmy Liao] הטאייוואני תחת הכותרת "My Starry Starry Night". עץ הכריסמס הומר בחרוט נישא של כובע מכשפים-אשפים. מתחתיו וסביבו קופסאות של מתנות פתוחות. כלפי חוץ מיצוי של ילדות מתוקה, מוארת וצבעונית. בפנים זה מרגיש בדידות ומצוקות של ילדים, כמו שמספרים המשפטים בגוף ראשון שמלווים את המיצגים: "לעתים קרובות הסתובבתי בלי לעשות דבר, וזה היה נחמד אילו היה מישהו איתי" [ליד עבודה הנקראת "אוטובוס הארנבת"] או: "אני לא יודע למה, אבל תמיד פגשתי אותו איפה שהוא. הלחץ בבית ספר גרם לנו לרצות להסתלק, אבל לא ידענו לאן אפשר לברוח." [שורות שמלוות את ""Starry Night Bus Stop].

לילות כוכבים – אמיתיים או מדומים – הם חיים חשוכים ומוארים, שהאומנות מנכיחה ומתריסה.

רחובות מקושטים

רחובות מקושטים
פורשת ידיים בעולם דמוי סוכריות על מקל

 

רכב מקושט
מיי סטארי רביט וואן

חלק מ"Starry Night Bus Stop"

ג. מה אומרת שפת האור בסינית מקומית?

אנחנו מדליקים! אנחנו משתתפים בהילולה גלובלית של סוף שנה אזרחית למרות שהיא לא ממש שמחה מסורתית "משלנו". הארנבת הלבנה של שנת הארנבת בלוח הסיני, שתתחיל בתחילת פברואר, מסתדרת די טוב עם התפאורה של סנטה. בכל אופן מסתדרת הרבה יותר טוב מהנמר של שנת 2010. לא עוד דרקון יורק אש, שהמערב נרתע ממנו, ולא פנסים אדומים מעידן-לא-לעניין. כשמחלפים הילוך וכיוון מזרימים פרץ של אנרגיות שנסכרו. יש לנו סיבה לחגוג ולזהור באור ובצבע, וחכו שיגיעו קולות הנפץ של הזיקוקים בראש השנה שלנו.

ד. בויה צ'ייניס – להט הכישוף

יש משהו עמוק, אחר ומצמית בפגודה מוארת. בקמפוס של אוניברסיטת פקין שומרים על [נ]אורות מסורתית.

פגודה

 

ה. יפה-יפה בבייג'ינג, אבל מה יפה מגלי האורות של תל-אביב הנשברים אל פס החוף מבעד לחלון המטוס? מגיעה לביקור בישראל.