לימודי סינית מנדרינית במערכת החינוך הישראלית – הדור הבא – שחר דויטש

לאחרונה, שר החינוך גדעון סער החליט להכניס את לימודי הסינית המנדרינית באופן אינטנסיבי יותר למערכת החינוך הישראלית. בשנת הלימודים הבאה, תיכנס הסינית לבתי ספר רבים ולתיכונים במתכונת לימודי שפה זרה נוספת (אחרי אנגלית), שאיתה אפשר לגשת גם לבגרות – בדיוק כמו עם השפה הערבית או הצרפתית כיום.

מה ההשפעות של מהלך זה? ובכן, כנראה שההשפעה הניכרת ביותר בטווח הקצר – בינוני תהיה עלייה בהתעניינות בתרבויות מזרח אסיה בכלל ובתרבות סין בפרט. ההתעניינות בתרבות הסינית רק תגדל, ככל שהתלמידים בבתי הספר ובתיכונים ייחשפו לתרבות בהקשר לשפה הסינית שאותה הם ילמדו.

האחראים ליישום התכנית החדשה ללימודי סינית במערכת החינוך הם בין השאר תמר קהת, מדריכה ארצית לסינית והמרכזת הפדגוגית לתעודת ההוראה בסינית. ד"ר ליהי יריב-לאור מהאוניברסיטה העברית, העומדת בוועדה עליונה האחראית על מתווה מפורט לתוכנית הלימודים. בשנת הלימודים הקרבה (תשע"ב), באוניברסיטת ת"א תיפתח תוכנית חדשה מסוגה בארץ, הנועדה להכשיר מורים להוראת סינית. בנוסף, גם במכללת לוינסקי יהיה מסלול הכשרה שכזה.

בעקבות ההחלטה להכניס עוד 20 בתי ספר בישראל למתכונת לימודי הסינית ואף הגשת התלמידים לבגרות בשפה בתיכונים הנבחרים, החל תהליך גיוס מורים לסינית מכלל האוניברסיטאות בארץ. המורים שיוכשרו יבואו מרקע של תואר ראשון בלימודי מזרח אסיה, לאחר שלמדו את השפה הסינית כ-3 שנים באופן מקצועי ביותר מהמורים הטובים ביותר לסינית באוניברסיטה שלהם ולאחר שלמדו את התרבות הסינית לעומק.

במהלך התואר הראשון, לצד הלימודים הכלליים של ההיסטוריה והתרבות הסינית אותם חייב כל סטודנט ללמוד בתחילת התואר, נלקחים על ידו גם שיעורים נושאיים המתמקדים בכל מיני אספקטים של התרבות הסינית והם אלו שמעמיקים את הבנתו של הסטודנט בתרבות. בין נושאי הקורסים הנלקחים, ניתן למצוא למשל נושאים כמו פילוסופיה סינית, קשרי סין-אירופה לאורך ההיסטוריה, סקירת התרבות וקשרה לשפה הסינית, מדע ורפואה בסין, מדיניות החוץ של סין ועוד.

מדינת ישראל עדה לתהליך היסטורי, שכן בפעם ראשונה מוכנסים לימודי הסינית באופן מובנה במערכת הלימודים של תלמידי ישראל מטעם משרד החינוך, באופן נרחב למדי שעוד לא נראה כמותו. נראה שמדינת ישראל מתווספת למדינות המערב המבינות כי סין כיום היא מעצמה עולה המתקדמת במהירות חסרת תקדים לעבר המערב בעיקר בתחומי הכלכלה, התרבות והחינוך.

אז מה ההשפעה ארוכת הטווח של מהלך זה? אין ספק שדור חדש יגדל במדינת ישראל. זהו יהיה דור המוכן לעשיית עסקים עם סין בצורה טובה יותר, תוך ידיעת הקודים התרבותיים הבסיסיים והלך הרוח הסיני. זהו יהיה דור שתהיה לו קצת יותר סובלנות כלפי עמים אחרים ואנשים החושבים בצורה אחרת מאופן המחשבה המערבי. זהו יהיה דור העתיד, שאותו יראו הסינים כפרטנר אמיתי ומכובד לעסקים ולשיתוף מידע בין-תרבותי.

Posted in לימודי סינית, סין - מאמרים
עשינו מהפכה - כאן יכולה להיות המודעה שלך
אם לא תפרסם - איך יבואו

    צור קשר

    יש לכם משהו להגיד לנו? כיתבו לנו ונשמח לשמוע.