מיגרנות ברפואה סינית

הרפואה הסינית מכירה מזה מאות בשנים בתופעת הייחודית של מיגרנה בשונה מכאב ראש. כבר לפני כ-800 שנה הרופא הסיני לי דונג יואן ( 李東垣li dong yuan) הבחין בין מיגרנה לכאב ראש רגיל וכינה אותה Piān tóuténg 偏頭疼 – כאב ראש בצד אחד. המיגרנות מאופיינות בכאבי ראש חזקים במיוחד המופיעים בדר"כ בצד אחד ומלווים בסימנים נוספים כמו רגישות לאור או לצלילים. המיגרנה פוגעת קשות ביכולת לתפקד ולנהל אורך חיים נורמלי.

בטיפולים אני משתמש באבחנת הלשון והדופק יחד עם תשאול מעמיק אודות אופי הכאב והרגלי חיים נוספים כמו שינה ותזונה על מנת לסווג את המיגרנה ולהבין את הסיבה ממנה היא נובעת – על פי האיזורים בהם המיגרנה דומיננטית יותר (צידי הראש/הרכות/קודקוד הראש/מעל העיניים ועוד), על פי הזמן בו מופיעה המיגרנה (ביחס למחזור, בימים מסוימים, שעות מסוימות במשך היום), על פי אופי הכאב (עמום, חד מקרין).

רופא וחולה

המיגרנה יכולה להיגרם עקב סיבות שונות – עקב חוסר איזון פנימי של המטופל או עקב השפעות חיצוניות וגם כשילוב של שניהם. אצל חלק מהאנשים המיגרנה תלויה בשינויי מזג אויר, כשנהיה קר או לחלופין באביב ובקיץ כשחם מאוד; אצל אחרים הופעתה תלויה באכילת מאכלים מסוימים או בשינויי מצב רוח כמו כעס או דיכאון, לעיתים הופעת המיגרנה אצל נשים קשורה לוֶסֶת ולעיתים מגיעה המיגרנה עקב חשיבה או עבודה מנטלית מרובה.

בקליניקה אני נתקל בסוגים שונים של מיגרנות –

לדוגמא אישה כבת 50 שמקבלת מיגרנה באופן קבוע כל יום שישי, עובדה שיכולה להצביע שהמיגרנה קשורה במתח נפשי.

מקרה אחר של מטופל שאצלה המיגרנות שהוחמרו אחרי תאונת דרכים שגרמה ל"צליפת שוט" (whiplash), עובדה שיכולה להצביע על קשר לחוליות הצוואריות.

דוגמא אחרת – מיגרנה שמופיעה סביב זמן הופעת הוסת – עובדה שיכולה להצביע על קשר הורמונלי.

מהו הטיפול הסיני למיגרנה?

הטיפול למיגרנה נעשה בהתאם לאבחנה ולסיווג האדם והמיגרנה ומציאת הסיבה לקיום המיגרנות. הטיפול כולל אחד או שילוב של השיטות – דיקור סיני, פורמולת צמחי מרפא סיניים, טיפול טוינא ודגשים לתזונה ולאורח חיים.

דיקור סיני – הדיקור נעשה במחטים דקות חד פעמיות. בטיפול אני עובד עם שיטה המזהה את שורש הבעיה ומשתמשת במספר מחטים מועט.

בנוסף לדיקור ניתן לשלב טיפול טוינא – בדרך כלל באזור השכמות, הצוואר והפנים הטיפול מועיל מאוד להקלה מיידית בכאבי המיגרנה והלחץ בראש. השימוש בטוינא יהיה יותר דומיננטי במקרים בהם המיגרנה מגיעה עקב בעיה צווארית ו/או מלווה במתח רב בצוואר ובשכמות.

דיקור סיני

פורמולת צמחים – הפורמולה מורכבת ממספר צמחים המותאמים אישית למטופל. שילובם נעשה בהתאם לסיווג המיגרנה ואבחנת המטופל.

לדוגמא, סוג אחד של מיגרנה על פי הרפואה הסינית נגרם עקב חום פנימי והצטברות של לחות. בא לבטא מצב פנימי / מטבולי של האדם. במקרים בהם החום הפנימי והלחות יותר דומיננטים ניתן להשתמש בפורמולה בצמחים כמו – Ku ding cha – (סוג של תה) יחד עם He ye (עלי לוטוס) שיעילים גם להורדת טריגליצרידם וכולסטרול בדם ו-Ju hua – (סוג של כריזנטמה) שיעיל לטיפול בכאבי ראש. אם המיגרנה מלווה בסחרחורות וורטיגו ניתן להשתמש בצמחים – tian ma & gout eng שיעילים למצבים מסוג זה.

דגשים לתזונה ולאורח חיים – מצד אחד ישנו זיהוי של מזונות מסוימים שיכולים להרע עם המיגרנה מצד שני ישנן המלצות על מזונות שיכולים לאזן ולהוריד את עוצמת ותדירות התקפי המיגרנות ולמנוע אותן, זאת על פי אבחנת המטופל. בנוסף בנוסף דגשים נוספים הנוגעים למתן מנוחה ושינה מספקת תוך מתן תשומת לב לנושא של מתח וסטרֶס בו המטופל נמצא.

מה היעילות וכמה טיפולים אצטרך?

הטיפול של הרפואה הסינית למיגרנה הינו מוכח מחקרית ויעיל מאוד לטיפול במיגרנות. הטיפולים יכולים להוריד את עוצמת המיגרנה ואת תדירות הופעת המיגרנה.

סדרת טיפולים אורכת כ-10 מפגשים בתדירות של 1-2 בשבוע. כאשר תדירות ועוצמת התקפי המיגרנות ירדו מומלץ להמשיך להגיע לטיפולים בתדירות נמוכה יותר.

Tagged רן פרנקלPosted in סין - מאמרים
עשינו מהפכה - כאן יכולה להיות המודעה שלך
אם לא תפרסם - איך יבואו

    צור קשר

    יש לכם משהו להגיד לנו? כיתבו לנו ונשמח לשמוע.