ישראלי עובר לגור בסין – טל רשף

אתם מכירים מישהו העומד לעבור לגור בסין?

מגורים בסין זה אומר בדרך כלל להתנהל בעיר שבה הכול כתוב באותיות סיניות, כולל שמות הרחובות, שלטי ההכוונה לחניון המכוניות, התפריט במסעדה והמחירים בסופרמרקט.

מגורים בסין זה אומר להתנהל בכל מקום מול אנשים שלא דוברים אנגלית.

כל אלה הם קשיים ידועים אבל מגורים בסין זה גם פער תרבותי, זה אומר להתנהל בעבודה ובכל מקום מול אנשים שאינך מבין את ההתנהגות שלהם ואת רצונם, כי הם פועלים על פי קוד התנהלות סיני, הם חושבים אחרת במה שנוגע לעסקים, ליחסים בין אישיים, אפילו במה שנוגע לתאונה שהתרחשה או לחילופי עונות השנה. זה עולם תרבותי שונה מאוד, ולשם מביא הישראלי את עצמו ואולי גם את משפחתו.

מה אתם אומרים? זאת בעיה או הזדמנות?

מערביים שעוזבים.

מחקר שנעשה על ידי העיתון China Daily מגלה כי קרוב ל-50% מאלה העוברים לעבוד בסין עוזבים בתוך פחות משנה. הגורמים העיקריים הם ציפיות לא ריאליות שאיתן הגיעו, צרכים ייחודיים של הילדים, קשיים שנוצרים בזוגיות וניכור מול הסביבה. כל אלה הם נקודות שניתן לתת להן מענה. הכנה נכונה יכולה למנוע אחוז עצום מהקשיים שבהם יכול להיתקל העובר לגור בסין.

הכנה נכונה לקראת מגורים בסין צריכה לדאוג לסידורים קריטיים לאיכות החיים. כך למשל דירה באזור מתאים. דירה רחוקה מדי ממקום העבודה המיועד תוסיף לך עשרות שעות בחודש של נהיגה בפקקים, דירה באזור רועש מדי? קיומם של גנים ופארקים? תחבורה ציבורית מסודרת? מה התקציב המיועד לשכר דירה? חשוב לבדוק מה חשוב לישראלי העובד לסין ומה אפשרי לו ולהתאים את המיקום אל הצרכים.

מוסדות חינוך ובטוח בריאות, גם אלה נושאים קריטיים. הכנה בתחום הבריאות צריכה לקחת בחשבון את צרכי הבריאות של המשפחה, הוצאות מוכרות במס, קיומו של שירות רפואי באנגלית ועוד. החינוך צריך לקחת בחשבון את הצרכים הייחודיים של הילדים ואת עולם הערכים של הוריהם: יש צורך בחינוך ישראלי? יהודי? גן ילדים בינלאומי? ואולי ההורים רוצים לשים את הילד במוסד סיני איכותי ולהכיר לו את התרבות המקומית?

מי אמר "סידורים" ולא קיבל?

מעבר נכון לסין הוא מעבר הכולל הכנה לחיי היומיום, יש צורך בהיכרות מקדימה עם התרבות הסינית, מי שמגיע לאחר היכרות ראשונית עם תרבות סין מונע את תחושות הניכור, חוסך את הלם התרבות, פותח חלונות אל התפתחות ואל גילוי מרתק.

הזכרנו בתחילה את הזוגיות. הזוגיות היא מה שלעתים אנו מזניחים לטובת דאגה לילדים, דאגה לקריירה, דאגה להתפתחות האישית, מעבר לסין חייב לקחת אותה בחשבון. לאחרונה שמעתי ראיון עם מנהלת אמריקאית בכיר בסין שסיפרה כי שאלה מנהל בחברה שלה אם הוא צפוי להישאר ולהמשיך לעבוד אצלה לאורך זמן, והוא ענה לה: זה תלוי אם אשתי תצליח להיות כאן מאושרת.

סדר יומו של זה שקיבל משרה בסין מלא בדברים לעשות, בהישגים לרדוף ובדברים חדשים לגלות בעולם העסקים, בן או בת הזוג שלהם עלולים להישאר בבית עם תחושת בדידות ועם צורך למלא את סדר יומם. יש לכך מענה אפשרי: שהות בסין יכולה להיות הזדמנות תרבותית והתפתחותית עצומה לשני הצדדים, והזוגיות היא זאת שיוצאת מכך נשכרת. הכנה טובה למעבר לסין צריכה לקחת בחשבון את הזוגיות על מנת שזאת לא רק שלא תיפגע, אלא אף תפרח במשך השהות בסין.

עבודה עם סינים, למי שטרם התנסה בכך, היא גילוי מרתק בפני עצמו המציב שאלות רבות: איך אני אומר לעובד שלי שהוא לא עומד בלוחות הזמנים? איך מנהלים ישיבה בסינית? איך מתנהל משא ומתן בסין? איך למנוע גניבת ידע? מה לגבי מתנות?. כל אלה דורשים הכנה מראש.

אימון – הכנה למעבר לסין.

כמו שראינו מעבר למגורים בסין הוא לא רק מערכת של סידורים אלא גם התאמה פנימית, להתרגל לקצב חיים אחר, לעולם תרבותי חדש ואפשרויות שונות. מעבר לסין דורש מידע והוא דורש גם יותר מזה, הוא דורש שיח עם אדם המכיר את הפרטים שיודע לשאול את השאלות הנכונות ולהפנות אל מקורות המידע ויודע לצפות את הקשיים שבדרך.

נדרש תהליך של אימון. אימון אישי ועסקי שיבנה מסלול של הכנה למעבר לסין, בנייה של הזוגיות אל סדר היום החדש, הכנה של הילדים לחינוך אחר וסביבה תרבותית שונה, אימון המכין אותנו לקראת האתגר ובונה דרך ליהנות מהאפשרויות וההזדמנויות.

אימון לקראת מעבר למגורים בסין הוא סדרת מפגשים בין המאמן לבין בני הזוג העוברים לסין. מפגשי אימון מקצועיים הדנים בערכים שלהם, במטרות שלהם, בקשיים ובהזדמנויות הצפויות, ובונים את הדרך הנכונה לבצע את המעבר, לשמר את הקיים ולפתוח פתח להזדמנויות שפותחת הארץ המדהימה הזאת – סין.

אתם מכירים מישהו המתכונן לעבור לסין? הפנו אותו אליי.

כתבות ומאמרים נוספים של טל רשף

טל רשף

מרצה ומאמן של אנשי עסקים לעבודה מול תרבות סין. בוגר אוניברסיטת תל-אביב בהצטיינות בהיסטוריה ופילוסופיה מזרחית, ומוסמך הסורבון בפאריז בתולדות הרעיונות. מנהל פרויקטים ומהנדס שירות בהייטק מול שווקי אסיה. מרצה בחברות הפועלות בשוק העולמי, ובמוסדות להשכלה.
טלפון: 054-4606270
מייל: reshef_tal@hotmail.com
לאתר של טל רשף – לחץ כאן
הרצאות הכנה של מנהלים ואנשי מכירות לעבודה מול השוק הסיני.

 

 

Posted in סין - מאמרים
עשינו מהפכה - כאן יכולה להיות המודעה שלך
אם לא תפרסם - איך יבואו

    צור קשר

    יש לכם משהו להגיד לנו? כיתבו לנו ונשמח לשמוע.