על מה ולמה: המהומות של המיעוט המוסלמי בשם אויגר – עידן אייל

 אם יש משהו שלמדתי על הסינים במרוצת השנים הוא ששום דבר אינו כפי שהוא נראה.

מהומות והתקוממות של המיעוטים האתניים הבדלניים לכאורה אינם דבר חדש בסין.

בשנה שעברה היו אלו הטיבטים שקטעו לא פעם את מרוץ הלפיד האולימפי והעיבו על  החגיגות הסיניות ואירוח האולימפיאדה.

התגובה הסינית לא איחרה לבוא: עוצר מיידי, מעצרים המוניים וירי אקראי (או לא) במפגינים אלימים. אירוע זה גרם לנזק עצום ואף בלתי הפיך. האולימפיאדה, שהייתה אמורה לסמן יותר מכל את חזרתה של סין אל חיק המשפחה הבינלאומית, (לאחר שנים של ניתוק 1949-1972 וחשדנות תהומית באשר למניעים עתידיים) הפכה לאירוע פוליטי בו איימו מספר לא קטן של מדינות להחרימה. בנוסף עלתה שוב הדרישה הטיבטית לעצמאות וכל נושא זכויות האדם בסין זכה לכותרות נרחבות.

מאז השנה שעברה הסינים למדו את הלקח: טיבט ואזורים שהוגדרו כבעייתיים נשארו תקופה ארוכה סגורים, חסומים לכניסתם של זרים. אתרי אינטרנט נחסמו, גל המעצרים נמשך, ותסמכו על הסינים שננקטו מספר נוסף של פעולות על מנת לוודא שבפעם הבאה (והיא לבטח תגיע, במוקדם או במאוחר), ייצאו הסינים כשידם על העליונה.

לאור כל האמור עולה השאלה "האם הסינים לא למדו את לקחי השנים הקודמות ובמיוחד אלו של השנה שעברה?". התשובה חד משמעית: כן!!! הסינים הם עם חכם ולמדן, הם לא יעשו את אותה הטעות פעמיים ובטח לא בטווח של שנה. ייתכן כי הסינים לא ציפו לאסקלציה של המהומות ובטח לא לסיקור התקשורתי הבינלאומי הנרחב, הרי מדובר "בעוד ארגון של טרוריסטים מוסלמיים" ואלו בטח לא זוכים לאהדה. מצב זה הוא אינו סביר בעיני. הסינים כבר למודי ניסיון בקשר לסיקור תקשורתי רחב ולתדמית בינלאומית שברירה. ולכן קיומו של סיקור תקשורתי שכזה משרת אינטרס סיני נסתר כזה או אחר שנועד למסך ולהסתיר אירוע משמעותי (מבחינתם של הסינים) הרבה יותר. מהו בדיוק אותו האירוע, זאת לא בדיוק נדע. ייתכן כי ציון יום-הולדתו של הדלאי לאמה (שחל השבוע) עלול היה להצית את הנושא הטיבטי מחדש ובזירה הזו תדמיתם של הסינים עדיין חלשה והם העדיפו למשוך את האש לכיוון אחר. ייתכן שיש פה מסר נסתר עבור תנועות מוסלמיות מסוכנות הרבה יותר היושבות לאורך הגבול הסיני עם פקיסטאן ואפגניסטן. ועוד יכולים להיות תרחישים אפשריים נוספים.

מסקנה אחת ברורה: כשמדובר בסין שום דבר אינו כפי שהוא נראה.

Tagged עידן איילPosted in סין - מאמרים, תרבות
עשינו מהפכה - כאן יכולה להיות המודעה שלך
אם לא תפרסם - איך יבואו

    צור קשר

    יש לכם משהו להגיד לנו? כיתבו לנו ונשמח לשמוע.