אמנות הדפסים אמריקאים, המוזיאון הלאומי בייג'ין NAMOC, אוקטובר 2010 – רות המאירי

הדפסים הם חלק חשוב באמנות המערב והמזרח. במאה ה – 20 השתכללו ההדפסים. ביכולות ההדפסה, ברעיונות ביצוע חדשים ובמגמות חדשות באמנות הדפסה.

התערוכה מייצגת התפתחות ההדפסים האמריקאים בשלושים השנים האחרונות. זו הפעם הראשונה להצגת אמנות הדפסים עכשווית אמריקאית בסין.

בתערוכה אמנים מפורסמים, שנתנו משמעות חדשה למושג "הדפס" על ידי שימוש בחומרים חדשים ובטכנולוגיות חדשות.

קיימת שונות רבה בין האמנים. העבודות הגיעו מערים שונות באמריקה ומקבוצות עבודה שונות להן ניסיון עשיר ומוניטין מעולה.

מצפים בסין שתערוכה זו תהווה מקור השראה ותועלת לאמני סין, במשמעות התרבותית, בהערכה ובהבנה טובה יותר לסצנת אמנות ההדפסים האמריקאית העכשווית.

תרם לכך רבות CHEN XIAOWEN. אמן סיני-אמריקאי. CHEN כיוצר הדפסים עכשוויים, יצר קשרים הדוקים עם אמני ההדפסים האמריקאים, תרם רבות לחילופי התרבות בין אמריקה לסין גם בתחומי החינוך. הוא המתכנן והאוצר של התערוכה.

התערוכה התאפשרה גם הודות לתרומת שר התרבות האמריקאי והשגרירות האמריקאית בבייג'ין, המוזיאון לאמנות ב SHANGHAI, המוזיאון לאמנות ב ZHEJIANG והמוזיאון לאמנות ב GUANSHANYUE והאקדמיה המרכזית לאמנות.

התערוכה תנדוד מבייג'ין ל SHANGHAI ,HANGZHOU, ותסיים ב SHENZHEN.

האמנים המשתתפים:
ROBERT RAUSCHEBBERG, LOUISE BOURGEOIS, CHUCK CLOSE, JASPER JOHNS, ROBERT STACKHOUSE, JAMES ROSENQUIST, SQUEK CARNWATH, JOSEPH SCHEER, ELIZABETH MURAY TERRY WINTERS, JUDY PRAFF, VIC MUNIC, KARA WALKER, FRANCESCO CLEMENTE, KIKI SMITH, JANE HAMMOND, KENNETH NOLAND, JAMES SIENA, HELEN FRANKENTHALER, NICOLA LOPEZ, ALEX KATZ, LESLEY DIU.

ROBERT RAUSCHEBBERG 1925 – 2008 צייר, פסל, יצר הדפסים, צילום, הכנת נייר ומייצגים.

אמן אמריקאי שהתבלט במעבר מאקספרסיוניזם מופשט לפופ ארט בשנות החמישים. ממבשרי אמנות הפופ.

RAUSCHEBBERG פיתח טכניקה של העברת רישום.

טכניקה זו אפשרה לו לשלב בצורה חופשית דימויים שונים מכתבי עת ומעיתונים ביצירה אחת. פיתח שיטה להעברת הציור בעזרת תהליך פוטו מכני של הדפס רשת. (לעתים צייר בצבעי שמן מעל ההדפס).

אמנות הדפסים אמריקאים

JASPER JOHNS 1930 – האובייקטים ביצירותיו סמלים לאומיים כמו דגל ארצות הברית ומפות. באובייקטים אלו עשה שימוש אירוני. לקח חפץ יומיומי והעלה אותו לדרגת אומנות. בכך טשטש את הפער בין מציאות ואומנות. סתירות, ניגודים, פרדוקסים ואירוניות. יצירותיו היוו נקודת מפנה רדיקלית באמנות שרווחה בזמנו – אקספרסיוניזם מופשט. תנועה ששאבה את כוחה מהבעה רגשית. JOHNS נחשב גם לאמן הדפסים מבריק הנודע בתחכומו המעודן. הוא יוצר רעיונות דומים בהדפסים בטכניקות מרובות – תחריטים, הדפסי משי וליתוגרפיות.

אמנות הדפסים אמריקאים

CHUCK CLOSE 1940 – האמן מעתיק צילום, מגדילו כמחקה מציאות. הוא אינו משתמש בו אלא מתרגם את המידע הצילומי למידע ציורי. יוצר רשת בת אלפי ריבועים קטנים כדי לבנות ולהגדיל את התמונה. כל ריבוע בגוון אחר. בראייה מרחוק הם הופכים למכלול. באותה דרך מעתיק האמן צילומים להדפסים. הסגנון נקרא פוטוריאליזם.

אמנות הדפסים אמריקאים

JAMES RORSENQUIST 1933 – אחד מגדולי אמני הפופ. חידושיו הגדולים של RORSENQUIST הם ציור מונומנטאלי, יצירת סביבה טוטלית באמצעות הציור. פירוק וקיטוע מכוונים של דימויים מעולם התרבות הפופולארית וסידורם מחדש. נחשב לאמן פופ שפעל לצדם של ROY LICTENSTEIN ו ANDY WARHAL.

מתייחס לציור המופשט, ובעיקר לאסכולת ניו יורק של שנות ה – 40 וה – 50, ונטוע עמוק באסתטיקה של ציורי שלטים ופרסומות.

אמנות הדפסים אמריקאים

VIC MUNIC .1961 – זכה להכרה בין לאומית הודות לצילומיו בהם הוא מתעד את יצירותיו העכשוויות מחומרים יומיומיים כגון: סוכר, סירופ מייפל, צעצועי ילדים, סיכות, אטבים, גרוטאות, יהלומים. באמצעות החומרים הלא שגרתיים הללו הוא מצייר מחוות לציירים מפורסמים מעולם האמנות והתוצאה יוצאת מדהימה ומרתקת. ביניהם סדרת פורטרטים של נערים אפרו-אמריקאים בסוכר על נייר שחור.

העבודות שלו (אגב כולן תצלומים של תיעוד העבודה) בחלקן גדולות מימדים מעלות שאלות מעניינות מאוד כמו על הדרך שבה האמנות הויזואלית בנויה, מוצגת ולא פחות חשוב, מובנת על ידי הצופה.

אמנות הדפסים אמריקאים

אמנות הדפסים אמריקאים

1969,KARA WALKER – אמנית עכשווית אפרו-אמריקנית. בוחנת גזע, מיניות, אלימות וזהות. WALKER יוצרת עבודות על בסיס מגזרות נייר וצלליות, העוסקות בעיוותים בהכחשות ובהעלמות בהיסטוריה של עבדות השחורים בארה"ב.

אמנות הדפסים אמריקאים

FRANCESCO CLEMENTE 1952 – בתנועה אמנותית שפעלה בשנות ה – 80 של המאה ה – 20, בעיקר בארה"ב, באיטליה ובגרמניה הנאו-אקספרסיוניזם. כמו האקספרסיוניסטים שלפניהם, תיאר דמויות תוך ויתור על תיאור אידיאליסטי, והצגת האובייקטים בדרכים המשקפות את הנפש, את המתח ואת הניכור שהם מנת חלקו האדם המודרני. התנועה הנאו-אקספרסיוניסטית צמחה כתגובת נגד לאמנות המופשטת ולאקספרסיוניזם המופשט. בעוד שזו התרחקה מציור פיגורטיבי המחקה את המציאות כפי שהיא. CLEMENTE צייר סוריאליסטי-אקספרסיוניסטי.

אמנות הדפסים אמריקאים

1954- KIKI SMITH. נחשבת כאחת האמניות המשפיעות ביותר בדורה. מוכרת בעיקר כפסלת היוצרת פסלים פיגורטיביים. חוקרת את גוף האדם כאובייקט וכסובייקט, ועבודותיה מינימליסטיות. עבודותיה של SMITH נעות בין הקונספטואלי למילולי, בין הכללי לייחודי, בין המדעי לרוחני, ובין הפוליטי לאישי. הגוף ביצירתה משמש במה למיסטי, לפסיכולוגי ולהתבוננות בנפש פנימה, אך גם לחברתי, לפוליטי ולתרבותי. נושא מרכזי שחוזר בעבודותיה הוא ייצוג הגוף ככלי קיבול לידע, לאמונה ולסיפור סיפורים. SMITH זכתה להכרה גם בזכות הדפסיה הרגישים. בהדפסיה היא שמה דגש רב יותר על דמויות מיתולוגיות ופולקלוריסטיות, שפעמים רבות מספרות סיפור.

אמנות הדפסים אמריקאים

SQUEK CARNWATH -1947. מבנה גיאומטרי מאוד, רשתות, מעגלים, צבעים מנוגדים מאפיינים את עבודותיה כמוטיבים חוזרים ונשנים. עולם הסמלים האישיים מצומצם יחסית. בשנים האחרונות חלות תמורות הדרגתיות מרומזות ההולכות ומתרחבות.

אמנות הדפסים אמריקאים