עַם קְשֵׁה עֹרֶף – טיפול בצוואר תפוס

כיצד הרפואה הסינית מטפלת בצוואר תפוס, מה הפתרונות שהיא מציעה כאשר מדובר במצב כרוני וכמה טיפים למניעה.

הביטוי עם קשה עורף מן המקרא, מתאר את בני ישראל העקשנים שחטאו ועבדו לעגל הזהב. עורף קשה, הוא ביטוי שמעיד על חוסר גמישות – אחת התופעות הנפוצות של צוואר תפוס. המצוקה, אי הנוחות שנגרמים מצוואר תפוס, כנראה היו ידועים עוד משכבר הימים. הרפואה הסינית מצאה דרכים לטפל ביעילות רבה בכאבי צוואר.

טיפול בכאבי צוואר

אורן, הגיע אלי למרפאה עם צוואר תפוס מאוד, לאחר שבוע של כאבי צוואר אקוטיים. מאותו בוקר בו התעורר וחש כי צווארו תפוס, הכאבים, בניגוד לציפיותיו, לא שכחו ואף התגברו. אורטופד נתן לו מרשם לכדורים לשרירים אך הם לא עזרו, הצוואר והעורף היו כואבים ונוקשים עד כדי כך שכל תנועה קלה, גרמה לכאבים חדים "כמו סכין" לדבריו.

לאחר הטיפול הראשון בו השתמשתי בדיקור סיני, טוינא וטכניקות חימום שונות, ההטבה היתה מיידית והוא דיווח על הטבה של כ-30% בכאבים. הוא גם יכול היה להזיז את הראש בצורה הרבה יותר חופשית ולאחר שני טיפולים נוספים, הוא דיווח על הטבה משמעותית שהותירה שאריות כאב מועטות עד כדי לא מורגשות.

התופעה של צוואר תפוס שכיחה מאוד, אשר רבים מהסובלים ממנה, מגיעים לטיפול רפואי. בסינית צוואר תפוס נקרא – 落枕Lào zhěn, המשמעות היא – 'נפילה של הכרית' ובאמת, תנוחה לא טובה בשינה או גובה לא תקין של הכרית, מהווים אחד הגורמים הנפוצים שמביאים לצוואר תפוס. צוואר תפוס מאופיין בכאבי צוואר ועורף, קשיון שרירים והגבלה בתנועה התקינה של הצוואר.

למה זה קורה?

ישנם גורמים רבים לצוואר תפוס. נוטים לסבול מתופעה זו אנשים שעובדים שעות רבות מול מחשב, תלמידים/סטודנטים שמבלים שעות ברכינה מעל ספרים, אי התאמה של כרית השינה ומצבים שונים שמביאים את שרירים הצוואר לעמוד במתח גבוה לתקופת זמן ממושכת.

בנוסף לגורמים הללו, הרפואה הסינית גם רואה את הגורם העיקרי לכך, בחדירה של רוח קרה חיצונית (wind) לאזור הצוואר והעורף. ה"חדירה של הרוח" לרקמות החיצוניות של הגוף, גורמת לתקיעות במרידיאנים, בגידים ובשרירים. הדבר נפוץ ביותר, כאשר איזור הצוואר רטוב ונחשפים לקור ולרוח. לבישת צעיף ושמירה על חום אזור הצוואר והעורף, מונעים זאת בקלות.

כאשר ישנו כאב צוואר כרוני ותופעות חוזרות ונשנות של צוואר תפוס, זה בדרך כלל סימן לבעיות מבניות בחוליות הצוואריות (Cervical Spondylopathy). בעיות בחוליות עשויות ליצור לחץ על כלי הדם והעצבים באזור הצוואר ולפגוע בזרימת הדם התקינה לראש וליצור סימנים נוירולוגיים לראש לשכמות ולידיים. ללא טיפול מתאים המצב עלול להחמיר.

הטיפול הסיני

באופן כללי, הרפואה הסינית רואה את תופעת הכאב כמצב של תקיעות – תקיעות של צ'י, תקיעות של דם, תקיעות של לחות, תקיעות עקב חדירה של פתוגן חיצוני ועוד. לכן במצב האקוטי הטיפול הסיני יתרכז בשחרור התקיעות באזורים הכואבים והתפוסים ובמקביל, הטיפול יתרכז בסיבה שגרמה לתקיעות – בהתאם לאבחנה הפרטנית של כל מטופל והבעיות הנלוות איתן הוא מגיע, לדוגמה: סחרחורות, כאבי ראש, מיגרנות, כאבים בכתף ועוד.

ניתן לראות הטבה משמעותית תוך 1-3 טיפולים, אך במקרים כרוניים כאשר יש שינויים ניווניים של החוליות הצוואריות, לאחר ההטבה הראשונית יידרשו טיפולים נוספים ומומלץ להמשיך לטפל בתדירות נמוכה יותר על מנת למנוע הישנות של הופעת הכאבים.

הניסיון הטיפולי וההתמחות שלי בקליניקות כאב בסין, המטפלות בשיטות סיניות מסורתיות, לימדו אותי כי הטיפול היעיל ביותר, הוא שילוב של דיקור סיני וחימום באמצעות מוקסה ו/או מנורת חימום, בשילוב של טיפול טווינא לאיזורי הכאב. (הטווינא הינה שיטת מגע סינית הכוללת טכניקות עיסוי, מתיחות ומניפולציות שונות לטיפול בעיקר בבעיות שלד ושרירים).

נקודות הדיקור יכולות להיות מקומיות בצוואר, יחד עם נקודות דיקור דיסטאליות (רחוקות מן הצוואר), על מרידיאנים שונים. השילוב של החימום עם הטווינא, מאפשר הקלה מהירה של הכאבים, ריכוך של השרירים ושיפור של התנועתיות הצוואר.

כטיפול מונע, מומלץ לשמור על איזור הצוואר חם ומוגן מרוח ולווסת את גובה כרית השינה ואת זווית הראש. בנוסף ישנן מתיחות ותרגילים ייחודיים המומלצים למניעה וטיפול בבעיות צוואר.

טיפול בכאבי צוואר

Tagged רן פרנקלPosted in סין - מאמרים
עשינו מהפכה - כאן יכולה להיות המודעה שלך
אם לא תפרסם - איך יבואו

    צור קשר

    יש לכם משהו להגיד לנו? כיתבו לנו ונשמח לשמוע.