מדיניות הילד האחד בסין

הערה: המאמר נכתב בעבר, מאז קרו שינויים בסין.

התוכנית שבאופן רשמי שמה "מדיניות תכנון המשפחה" החלה להיות מיושמת בסוף שנות ה 70 של המאה שעברה עם הפיכתו של דנג שיואו פינג לדמות הדומיננטית בשלטון הסיני. מטרת התוכנית הייתה להקל על הבעיות הכלכליות הסוציאליות והסביבתיות של סין שנגרמו עקב פיצוץ אוכלוסין.

ע"פ הערכות השונות ב 30 שנה האחרונות מאז השקת התוכנית נמנעה לידתם של בין 200 ל 400 מליון תינוקות.

התוכנית מגבילה את יכולתם החוקית של זוגות סיניים להביא לעולם מספר ילדים ע"פ רצונם החופשי ומטילה על העוברים על החוק קנסות ועונשים.

עם זאת, ובניגוד לתפיסה המקובלת מחוץ לסין עדיין יכולים רוב הסינים להביא יותר מילד אחד וע"פ הנתונים הרשמיים של ממשלת סין רק 33 אחוז מהאוכלוסייה מוגבלת לילד אחר כשלשאר האוכלוסייה ישנם הקלות שונות בהתאם למצבם הכלכלי האתני והגיאוגרפי.

כתוצאה מהמדיניות ירד מספר הילדים לאישה בממוצע מ 3 ב 1991 ל 1.8 בשנת 1998, אך על אף המדיניות והגבלת הילודה האוכלוסייה הסינית ממשיכה לגדול בשלושים שנה האחרונות אם כי קצב הגידול מצטמצם מאוד וע"פ התחזיות הודו תחלוף בקרוב את סין ותהפוך למדינה המאוכלסת בעולם.

המפלגה הקומוניסטית בסין רואה במימוש התוכנית הצלחה גדולה וסין שחוותה משברים קשים של רעב במאה ה20, הפכה יחד עם שינויים כלכליים וחברתיים אחרים למדינה שפתרה כמעט לחלוטין את בעיית הרעב והצליחה להעלות את רמת החיים של אזרחיה בצורה חדה.

יחד עם זאת, התוכנית לצמצום הילודה הביאה לבעיות חברתיות אחרות. סין שחוותה פיצוץ אוכלוסין במאה ה20 (מעל 5 ילדים לאישה עד תחילת שנות ה70), הופכת למדינה מבוגרת ורבים חוששים שסין עלולה להפוך למדינה זקנה לפני שתצליח להשלים את המעבר למדינה מפותחת ועשירה.

בעיה נוספת היא הערכים הקונפציאנים שמטילים אחריות על ילד לדאוג להוריו. הבעיה היא שילד אחד יצטרך לדאוג לשני הורים וארבע סבים וסבתות – משימה תובענית מאוד.

בעיה מרכזית אחרת היא עודף של בנים ביחס לבנות, עקב העדפתם של סינים רבים (במיוחד באזור הכפר) לבן זכר נוצרה בסין מציאות קשה שהורים מעדיפים לעשות הפלה מאשר להוליד תינוקת נקבה, דבר שגורם לחוסר איזון בין מספר הזכרים ומספר הנקבות בחברה.

תוכנית "מדיניות תכנון המשפחה" החלה בתור תוכנית זמנית ויש לאחרונה שמועות ודיווחים שבעתיד הלא רחוק הממשלה הסינית עומדת לשנות מהותית את התוכנית ולאפשר ואף לעודד את האוכלוסייה הסינית להביא יותר ילדים לעולם.

Tagged דוד גלילPosted in סין - מאמרים
עשינו מהפכה - כאן יכולה להיות המודעה שלך
אם לא תפרסם - איך יבואו

    צור קשר

    יש לכם משהו להגיד לנו? כיתבו לנו ונשמח לשמוע.