לו הייתי בייג'ינר…

פנסיונרים בסין

לא צריך להיות רוטשילד, מספיק להיות פנסיונר בבייג'ין, בירת סין, כדי לחיות כמעט כמו רוטשילד.

בניגוד למשטרים הקומוניסטים סוציאליסטיים שקרסו והותירו את הפנסיונרים לנפשם, עם פנסיה עלובה, כמו במדינות ברית המועצות לשעבר, הרי מצבם של הפנסיונרים בסין טוב בהרבה. המשטר עדיין ריכוזי, "המפלגה" עדיין חזקה וזכויות הפנסיונרים עדיין מאפשרות פרישה בכבוד, בעיקר כי שירותים רבים ניתנים לאזרחים בחינם, לנשים החל מגיל 60 ולגברים החל מגיל 65. שירותי בריאות ורפואה, אשפוזים ותרופות, נסיעות וכניסות חופשיות או במחירים סמליים למוזיאונים, אתרים תיירותיים, פארקים וגנים. כרטיס תושב ותיק פותח דלתות או מקנה רכישת כרטיס שנתי במחיר סמלי.

אלא שלא מה שיש או אין בכיס קובע, אלא מה שיש בראש. מבחינה זאת יש לבייג'ינרים ראש טוב. בייג'ין אינה משופעת בירק או בריאות ירוקות. פארקים יש בעיקר במקומות ששימשו בעבר את הקיסרים. היום, בנוסף לכך שהם אטרקציה מוצפת בתיירים, "השתלטו" עליהם הפנסיונרים והפכו אותם למתנ"סים הקהילתיים, בעיקר בשעות הבוקר. גם בהונג-קונג למשל, חלק מן החוויה התיירותית הוא ביקור בפארקים בשעות המוקדמות של היום, לראות את התושבים, בעיקר הפחות צעירים, עושים טאי-צ'י או יוצאים לטיול בוקר עם כלוב הציפורים.

אחד מאטרקציות התיירות בבייגין, שאף תייר אינו מחמיץ, הוא ביקור ב”מקדש השמים”. (Temple of Heaven) שהוא גם הסמל הרשמי של העיר. פגודה עגולה בעלת 3 קומות, הנראית כמו עוגת חתונה. מקום קדוש אליו עלה הקיסר לרגל כדי להתפלל ליבול ולאסיף טוב.

מקדש השמיים
מקדש השמיים

מקדש השמיים

היום עולים אליו לרגל כל בוקר תושבים רבים שהם כבר גימלאים, כדי לעשות להם יום טוב. פינות, פינות, קבוצות קבוצות עוסקות בכל מה שעושה להם טוב. שירה בציבור עם שירונים, בעמידה, עם מקהלה ותזמורת בניצוחה של אישה.

מקדש השמיים

התעמלות בוקר מוזיקלית בסגנונות עדות המזרח (הרחוק), ריקודי זוגות, ריקודי קבוצות וריקודי לבד. תרגילי יוגה או מדיטציה, משחקי כדור ומטקות, משחקי קלפים ומשחקי קופסא אחרים, דומינו, קוביות ועוד ועוד.

לראות את הרקדנים בעת ריקודם, זאת חוויה. לראות את הבעת השלווה והסיפוק שעל פניהם, זה להצהיב מקנאה. תוך זרימה עם המוזיקה, בהרמוניה נפלאה הם מרחפים תוך ריכוז והתנתקות מן העולם שבחוץ. התנועות מתואמות ובני הזוג כאילו היו לאדם אחד. כך גם הקבוצה כולה.

התעמלות בוקר

התעמלות בוקר

במקום אחר קבוצת אנשים רוקדת או מתעמלת, איך שתקראו לזה, עם מטקות. על כל מטקה יש כדור הנראה כדבוק לה. בהתאם לזרימת המנגינה הידיים עם המטקות עולות ויורדות ומתנופפות למעלה למטה, קדימה אחורה, בעיגולים ובמעגלים בתנועות של זרימה הרמונית. הקבוצה כולה, כאילו גוש אחד מתנועעת לצלילי המנגינה, אלא מה, הכדור אינו דבוק. הוא פשוט מונח על גבי המטקה. תנועה אחת לא זהירה או נכונה, שבריר של שנייה בו מאבדים את הריכוז, מאבדים גם את הכדור הצונח לו מטה. למרות הריקוד וההתעמלות, רק תודות לריכוז להרמוניה של התנועה הכדור אינו נופל מהמטקה. כמובן מיהרתי לרכוש לעצמי בו במקום תרמיל ובו ערכת Taiji Rouli Ball Racket זוגית. עשיתי עסקה טובה. הצלחתי להוריד את המחיר מ – 80 ל – 20 יואן (כ – 3 דולר). אבל אעשה עסקה עוד יותר טובה עם עצמי אם אצליח גם להשתמש בזה.

בפינה אחרת התקבצו נגנים וזמרים, אשר שרים ומנגנים בהרכבים כאלה ואחרים קטעי אופרות סיניות אותנטיות. כל אחד לעצמו וכולם ביחד מנגנים בכלים וצלילים לא מוכרים לאוזן המערבית.

זמרים מקומיים

זהו הפנינג יום – יומי, זהו בילוי זמן חופשי של פנסיונרים פשוטים. עם כל הכבוד לפגודות ולקיסרים, זהו מבחינתי השיא של החוויה האישית בבייג'ין, עיר שמבחינה תיירותית אין דומה ואין שווה לה.

Tagged נילי ארנועםPosted in סין - מאמרים
עשינו מהפכה - כאן יכולה להיות המודעה שלך
אם לא תפרסם - איך יבואו

    צור קשר

    יש לכם משהו להגיד לנו? כיתבו לנו ונשמח לשמוע.