אריה שרייר, מנכ"ל PTL Group, במפגש מועדון עסקים בסין

 

אריה שרייר:

"בסין יש כיום תחושת דחיפות להשיג מובילות ועצמאות טכנולוגית, הזדמנות מצוינת עבור חברות ישראליות"

חברות ישראליות וזרות הפועלות בשוק הסיני חוו בשנה האחרונה שינויים מואצים וחוקי משחק חדשים במיסוי, קניין רוחני, בירוקרטיה ועוד. מהם ההזדמנויות והסיכונים עבור חברות ישראליות בסין במציאות הנוכחית?

על רקע שינויים משמעותיים שנרשמו השנה בסביבה העסקית בסין, הגיעו עשרות מנהלים של חברות ישראליות הפועלות בסין למפגש השנתי של "מועדון עסקים בסין" אשר הציג תמונת מצב עדכנית מהשטח. את האירוע מארגנת כמידי שנה PTL GROUP, חברה שפועלת בסין בבעלות ישראלית ומספקת תמיכה ניהולית ותפעולית לחברות ישראליות ובינלאומיות בשלבי הכניסה והצמיחה בשוק הסיני.

את האירוע אירחו צבי שלגו, מייסד ויו"ר PTL GROUP  אריה שרייר מנכ"ל החברה, שסקר את  ההתפתחויות האחרונות בכלכלה ובסביבה העסקית בסין, את השפעותיהן על יזמים וחברות ישראליות בשוק הסיני, לרבות תובנות ניהוליות ועסקיות אותן חלק עם המשתתפים.  

עושים עסקים בסין PTL Group ונציגים ממובילאי

שרייר דיווח על צמיחה מוגברת בכניסת חברות ישראליות וזרות לסין, אשר נובעת בחלקה דווקא ממלחמת הסחר: "מלחמת הסחר הביאה את השלטונות הסינים למשוך עוד יותר השקעות זרות   והוסיפה שורה של הקלות כדי לעודד חברות להקים פעילות משמעותית בסין. השנה כמו כל שנה בארבע השנים האחרונות, מספר הפניות ל- PTL GROUP גדל בשיעורים של 20-30% מחברות שבחנו אפשרות להכנס לסין, או לשפר את מבנה הפעילות שלהם בסין באמצעות הפלטפורמה העסקית של PTL GROUP". שרייר מנה את השינויים הרבים שהתרחשו השנה בסין בכל התחומים, לרבות שינויים פוליטיים, מלחמת הסחר עם ארה"ב, שינויים מבניים במשרדי הממשלה, חוקים ותקנות חדשות ושינויים בסביבה העסקית. 

"בשנה האחרונה היינו עדים להידוק הפיקוח בהרבה התחומים – החל מתנועות של כספים בתוך סין והוצאת כסף מחוץ לסין ועד ההתנהלות האישית ביום-יום. כמו כן היינו עדים למעבר מתמיכה

ממשלתית בחברות גדולות לתמיכה בחברות קטנות ובינוניות – בהן רואה הממשל את מנוע הצמיחה הבא שלו". עוד הוסיף, כי "עם או בלי קשר למלחמת הסחר, בולטת כיום במיוחד תחושת דחיפות

להשגת מובילות טכנולוגית ושליטה בשוק הגלובלי – ומדובר בהזדמנות מצוינת עבור חברות ישראליות".  

 

שרייר סיפר על תכנית 2025 של הממשל הסיני, שלפיה עד שנה זו הסינים שואפים להגיע לעצמאות טכנולוגית במגוון תחומים מבלי לסמוך על השקעות זרות. "התכנית שואפת להגיע לאופטימיזציה של מערך הייצור, טיפוח כישרונות ניהול מקומיים, ובמקביל הפחתת הזיהום הסביבתי. חברות ישראליות קטנות לא מושפעות ממלחמת הסחר, ואם כבר מושפעות – אז לטובה. הממשל הסיני ממשיך לעודד השקעות זרות, וטכנולוגיות ישראליות יכולות למלא את החלל שנוצר בעקבות מלחמת הסחר. למרות ההתקדמות הטכנולוגית בסין, יש עדיין תחומים רבים בהם סין מוכנה לעשות הכל כדי להשיג טכנולוגיות שאינן קיימות במדינה, ולישראלים יש בהן יתרון משמעותי".

עוד נסקרו באירוע רפורמות ותקנות חדשות רבות שנכנסו לתוקף בשנה האחרונה: "ב -20 השנים האחרונות החברות הזרות פעלו במערכת שאפשרה גמישות מסויימת בהעסקה של עובדים מקומיים וזרים", הוסיף שרייר, "אבל התקופה הזאת נגמרה, לטוב ולרע. התקנות החדשות מחייבות את החברות הישראליות לעבוד מסודר ובשקיפות, אך גם מסדירות תחומים שבעבר היו בתחום האפור".

 

תחום אחר שמטריד את הממשל בסין הוא זיהום באופן כללי וזיהום הקרקע במיוחד. השנה חוקק חוק למניעת זיהום קרקעות, שמציב אתגר עצום בפני מפעלים אך מהווה הזדמנות לחברות ישראליות בתחום הקלינטק וטכנולוגיות ירוקות.

 

חלו גם שינויים מבניים רבים במשרדי הממשלה, הבירוקרטיה הסינית הולכת ומשתכללת, מערכות ממשלתיות אוחדו ויש יותר שיתוף מידע בין המערכות השונות. הצד החיובי של השינויים מסדיר את הפעילות בסין כמו הקמת בית משפט ייעודי לזכויות קניין, הקלות נרחבות במיסוי, ייעול תהליכי המכס והקלה ביבוא. מצד שני, התקנות החדשות מגבירות את הפיקוח על חברות ואזרחים ומכריחות את החברות לחשוף את כל נתוני הפעילות שלהם בסין.

סביבה עסקית משתנה

 

בשנים האחרונות, עד השנה, היה קל יחסית לקבל מימון ממשלתי מפארקים תעשייתים שכל מה שהיה חשוב להם זה להוסיף עוד לוגו של חברה זרה על הקיר, אבל כיום הממשל בודק כל השקעה ובוחן מה התועלת שהיא יכולה להביא לשוק הסיני. ההשקעות שהצליחו הן של חברות סיניות רציניות שטרחו להגיע בעצמן לישראל כדי לפתור צורך ספציפי בתעשיה או בעסק שלהן, וידעו בדיוק מה הן מחפשות.

 

כדי לקבל יותר מידע מעשי על השינויים בסין, PTL Group תקיים זו השנה הרביעית "מחנה אימונים", China Bootcamp מיוחד בין ה – 25-28 למרץ המיועד למנהלים שעובדים בסין ורוצים לקבל ידע מרוכז. המפגשים כוללים בין השאר סדרת הרצאות והיכרות עם שורת מנהלים שעובדים שנים בסין.