לימודים דתיים בסין

אבא שלי שנפטר בינתיים, עזב את גרמניה בשנות ה 40 לסין. לאחרונה נודע לי שהייתה לו אישה סינית ו 2 ילדים שאותם עזב ועלה ארצה. הילדים/אחים למחצה שלי, צריכים להיות היום בערך בני 65. איך אפשר לאתר אותם?
הי,

בלי עזרה מן השלטונות יהיה קשה מאוד לעשות זאת. רק הם יוכלו לחבר את הפרטים ואולי בסופו של דבר למצוא את האחים.

תנסה לדלות את מירב הפרטים ולנסות בשגרירות הסינית בארץ.

אלון

אהיה בבייג'נג 3 ימים לבדי, ולאחר מכן אטוס לשנחאי ואהיה 4 ימים באיזור. בסוף אטוס לגוונזו ומשם חזרה לישראל דרך הונג קונג. האם יש צורך בחיסונים מיוחדים?
שלום,

על פי התיאור שלך אתה מבקר במקומות עירוניים לכן יש פחות צורך בחיסונים. עם זאת אני לא מגיעה מרקע רפואי ואין לי נתונים בנוגע לצד זה ולכן אני ממליצה לך לפנות אל אחד מהמרכזים שנותנים שירות זה. למשל מרפאות המטייל או המרכז בתל השומר.

בהצלחה והרבה בריאות,

נעמה דור

איזה מנהגים ונימוסים יש להקפיד עליהם בזמן ארוחה סינית?
הי,

נימוסי האכילה בזמן ארוחה רבים ושונים ממחוז למחוז, כפי שארוחת הסדר והמנהגים בה שונים מעדה לעדה.

הנה תיאור לא מסודר של כיצד אוכלים בסין והמנהגים הנלווים:

ארוחה סינית אוכלים ביחד, בדרך כלל מסביב לשולחן עגול, כך שניתן להגיע לכל המנות בקלות יחסית (ברוב המסעדות ואף בחלק מהבתים ישנו מן לוח זכוכית מסתובב, המונח על השולחן כך שניתן לסובב את המנות ולקבל גישה לכולן).

הארוחה הסינית, כידוע, מורכבת ממנות שונות ומגוונות המשלבות טעמים שונים, דרגות פריכות שונות, צבעים שונים, דרכי בישול שונות ומרק. המנות חתוכות לפיסות קטנות ואין כל צורך להשתמש בסכין לחיתוך. במידה ויש צורך להשתמש בסכין, תעשה זאת המלצרית במסעדה או בעלת הבית המארחת.

האורז, המנה החשובה, מוגשת לרוב……בסוף. כן, בסוף. אנחנו רגילים לאכול אוכל סיני במסעדות כאשר המנות מוגשות ביחד עם האורז, והאורז סופג את טעמי המנות השונות והופך לטעים יותר ויותר. בסין, האורז מוגש בסוף כדי לסגור את הארוחה ולהשביע. המזמין לארוחה בביתו או במסעדה יידחק באורחים לאכול יותר דגים, בשר ומהמנות האחרות כדי להראות כי הוא לא חוסך וממלא אותך באורז.

בזמן הארוחה נהוג שהמזמין נותן כבוד לאורחים ומחלק להם מן המנות שעל השולחן. ממש לוקח פיסת בשר נאה ושם בצלחת שלך ושל האורחים האחרים. הוא יכול למזוג מרק וכו'. המארח גם ידאג למזוג בירה או יין לכוסות האורחים ויבקש להרים כוסית עם כל אורח.

בזמן הארוחה לא בוררים מן הצלחות המרכזית. לוקחים חתיכה שעולה במקלות האכילה ולא מתחילים לבחוש בצלחת ולחפש חתיכה טובה יותר. לאכול בידיים לא בא בחשבון. כשחבר בה לבקר אותי בסין ואכלנו ביחד עם חברים סינים, נחרדתי כאשר לפתע הוא הושיט את ידו ושלף מהצלחת המרכזית חתיכת עוף.

מרק אוכלים בקולות יניקה. פעולה זאת, שהייתה גורמת לכל סבתא ישראלית התקפת לב במקום, נועדה לקרר את המרק כשהוא מגיע לפה ולהדגיש את טעמיו. כמו כן, את פינכת האורז מקרבים לפה, ובעזרת מקלות האכילה, מקפיצים את גושי האורז לתוכו.

לא משאירים אורז בצלחת, זה חוסר כבוד לעמל הרב שהושקע בגידולו.

לא תוקעים מקלות אכילה בתוך האורז בזמן הפסקה מהאכילה אלא מניחים אותם בצד הקערה. תקיעת המקלות מזכירה קטורת ששמים לפני המתים.

בזמן הארוחה, לא נהוג להוסיף תבלינים למנות, מלח, סויה וכו'. הוספת תבלינים הינה אמירה שהאוכל שעשה המארח אינו טעים ויש לתקן אותו.

בארוחה סינית לא מגישים קינוח. המתוק מוגש כחלק ממגוון המנות תוך כדי האוכל.

לבסוף והכי חשוב, ארוחה סינית, ביחד עם חברים סינים, איננה ארוחת אחר הצהריים שקטה בלונדון. בזמן הארוחה, מדברים, צוחקים, מספרים חוויות ובדיחות, שותים אלכוהול,שרים שירים, מפצחים גרעינים ואוכלים פירות בסוף. זוהי חוויה נהדרת מקרבת לבבות.

אלון

איפה נמצא האי פיינאנן?
הי
אני מניח שאת מתכוונת לאי חיינאן
hainan
אם כן, בדרום סין-ראי כאן
http://maps.google.com.hk/maps?rlz=1T4PRFB_enCN444CN444&q=hainan&gs_upl=0l0l0l2120lllllllllll0&um=1&ie=UTF-8&hl=en&sa=N&tab=wl
אלון

אלון שלום אני מתעניין בייבוא מוצרים ל… מסין, היכן מרוכזים אזורי הסחר (מפעלים,יצרנים) אני רוצה לדעת היכן לנחות תודה
הי,

על מנת לתת תשובה לכזאת שאלה יש לעשות מחקר קטן.

סין כולה היא מפעל אחד גדול שחלק גדול שלו מתרכז באיזור הדרום במחוז גואנג-דונג אבל גם במרכז המדינה וכו'. את צריכה לחפש באינטרנט היכן מתרכזים מוצרים לציפורניים, לאתר מפעלים וכתובות, לסמן אותם על המפה ולאחר שיהיה בידיך את כל המידע להחליט על כרטיס טיסה.

בהצלחה
אלון

אלון שלום, אני נוסעת לתקופה של חודש מאוקטובר עד נובמבר הייתי רוצה לדעת מה העונה בתקופה זו בסין ועל איזה אתרים היית ממליץ לי במיוחד ללכת כדי להרגיש את התרבות הסינית באופן הכי חזק שאפשר?
שלום,

מידע אודות מזג האויר תוכלי למצוא בדף הבא:

http://www.china.co.il/?CategoryID=636

מידע אודות מסלולי טיול מומלצים תוכלי למצוא בדף הבא:

http://www.china.co.il/?CategoryID=881&ArticleID=9769

מידע אודות עלויות הטיול בסין תוכלי למצוא בדף הבא:

http://www.china.co.il/?CategoryID=880&ArticleID=9768

בהצלחה,

צוות האתר

אלון שלום, ברצוני לברר בנוגע לביקור בטיבט. מה שמעניין אותי, אפילו עוד יותר להיות ולבקר שם :-), היא אפשרות לשהות באחד המנזרים ולהעביר שם זמן, תוך תרגול מדיטציות ו/או לימוד. יש לך הצעות/המלצות?
הי,

נשאלתי כמה פעמים באתר אודות לימודים דתיים בסין. הרעיון הכללי הוא שבניגוד להודו (שם ניתן לראות זרים החיים שנים במנזרים) או מדינות אחרות במזרח כמו יפן, קוריאה הממשלה הסינית לא מעודדת לימודי דת ללא בקרה לזרים בסין ובטח לא בטיבט. מנזר טיבטי לא ייסתכן בללמד זר כי מייד יוחשד בחתרנות נגד השלטון.

עם זאת, ישנם קורסים וכל מיני סוגים של טיולי לימוד מאורגנים שמשלבים הרצאות , מדיטציות וכו' על ידי נזירים טיבטים (שמדברים אנגלית אוקספורד ונבררו בקפידה). תוכל לברר סוג כזה של טיול כאן:

http://www.wisdom-study-abroad.com/tibet.html

בהצלחה

אלון

אלון שלום, רציתי לדעת את הדרך הכי זולה להגיע למקאו מהונג קונג וכמה זה עולה? תודה
הי,

מעבורת של שעה מהעיר. מחיר כ 20 דולר אמריקאי.

אלון

אלון שגיב, נעמה דור הבהרה
עשינו מהפכה - כאן יכולה להיות המודעה שלך
אם לא תפרסם - איך יבואו

צור קשר

יש לכם משהו להגיד לנו? כיתבו לנו ונשמח לשמוע.