אוניברסיטה בינלאומית בשנגחאי

רציתי לדעת האם בשנגאי ישנה אוניברסיטה בינלאומית שסטודנטים ישראלים יכולים ללמוד בה?
שלום,

אין בסין אוניברסיטה בינלאומית [נראה לך, בסין?!] אבל יש באוניברסיטות שונות תוכניות לימודים, בעיקר לתואר שני ושלישי, הנלמדות בשפה האנגלית, בצד דרישה ללמוד את השפה הסינית [ברמת מתחילים-ביניים].

צריך להיכנס לאתרים של האוניברסיטות ולחפש מה הן מציעות באנגלית.

חריצות היא שם המשחק בלימודים בסין, והיא מתחילה בעבודת החיפוש ההתחלתית.

בהצלחה, שושן

שלום רונן האם הסינים אוהבים קפה? האם יש בתי קפה בסין שאינם אינטרנט קפה? איך הם מסתדרים עם החלב? יש סנדוויצ'ים, עוגות בתי קפה שאפשר לבלות בהם כשנגיע לסין. תודה.
שלום רב,

תרבות הקפה נכנסת לאיטה לסין, אך היא עדיין אינה מפותחת. הסינים תמיד יעדיפו תה. מספר רשתות מערביות אשר כבר נכנסו לשוק הסיני: “starbucks” ו- “good wood”, אותן ניתן למצוא בערים מתקדמות יותר. בכפרים ובערים קטנות לא שותים קפה, אך במקומות קצת יותר מפותחים ומודרניים ישנם מעטים שכן שותים. בתי קפה ישנם בעיקר בערים בהם קיימת אוכלוסייה של זרים.

אינני יודע כיצד מערכת העיכול הסינית מתמודדת עם חלב, אבל יצא לחלב שם של משקה בריא מאוד, והורים רבים מקפידים לתת לילדיהם לשתות כוס חלב בבוקר. סנדוויצ'ים ועוגות ניתן למצוא במאפיות, וגם בבתי קפה מערביים. גם בסופרמרקטים קל למצוא קפה נמס להכנה עצמית, וסוגי עוגות שונות, אך קצת מוזרות לחיך המערבית.

בתאבון ולרוויה!

שלום רונן, בעוד כשבוע וחצי אני טס לשיאמן שבסין לרגל עסקים, אני טס ממש על עיוור אין לי שום אינפורמציה על המקום. אשמח לקבל ממך עזרה!
אסי שלום רב,

שיאמן היא עיר קטנה ויפהפייה במחוז פוג'יאן, אשר שוכנת על חופה המזרחי של סין, אל מול טייוואן. ביליתי בעיר תקופה של חצי שנה, והתאהבתי במקום.

הניב הסיני המדובר במחוז פוג'יאן הוא "מינאן", אבל ריבוי של מערבים בעיר, כמו גם המוני סינים מרחבי סין אשר מגיעים לשיאמן למטרת עבודה, הופכים את המנדרינית לשכיחה מאוד. העיר היא מערבית מאוד, עם הרבה מקומות בילוי מערבים אשר הופכים אותה לנוחה מאוד לתיירים זרים. בשיאמן הנמל הרביעי בגודלו בסין, ומרביתם של הזרים שם עוסקים בייבוא/ייצוא.

מזג האוויר הוא טרופי, לרוב נעים מאוד אך באותה מידה גם בלתי יציב. יום שמש אביבי יכול תוך 5 דקות להפוך לסערת גשמים עזה. בקיץ המקום מתאפיין גם בסופות מונסונים. מבחינת מזון וקולינריה, יש למקום הרבה מה להציע. מאכלי הים נחשבים למצוינים, מרק בוטנים אדום וחביתת צדפות גם נחשבים למאכלים מקומיים מומלצים.

צמוד לשיאמן, מרחק של 10 דקות במעבורת ניתן להגיע לאי הקטן "גולאנג-יו", אשר ניחן בארכיטקטורה עשירה, אשר מתירה את חתמם של הפורטוגזים, הבריטים וההולנדים במהלך ההיסטוריה. על האי אין מכוניות, והוא מקום קטן ונחמד להעביר בו כמה ימים. חשוב לציין, שעלות המחייה בשיאמן קצת יותר יקרה מהממוצע בסין, אך בהחלט אפשר לגור שם במחיר סביר.

להלן שני אתרים מומלצים אשר יכולים לספק לך מידע רב על העיר:

אתר ידידותי ומצוין, נבנה ע"י מעריצה של העיר, וכולל חומר רב וחיוני:

http://www.amoymagic.com/main.htm

מדריך עדכני לנעשה בשיאמן כולל בתוכו גם פורום פעיל של הזרים בעיר, שם תוכל להתעניין לגבי שאלות ספציפיות, חיפוש דירה ומחירים:

http://www.xiamenguide.com/

שלום רונן, ברצוני ללמוד סינית ורציתי לדעת האם רמת האנגלית של המורה יכולה להקשות על הבנת החומר. עוד רציתי לדעת האם בתור דובר אנגלית כשפה שניה אוכל למצוא עבודה בלימוד השפה?…
שלום רב,

רמת האנגלית של המורה בהחלט משפיעה על לימוד השפה. לפעמים ישנם מורים שדוברים אנגלית קלוקלת, ומתקשים מאוד לענות על שאלות ולפרט בהסברים. לפני תחילת הסמסטר, מציעות רוב האוניברסיטאות "שבוע ארגונים", במהלכו אתה יכול לעבור בין כיתות ולבחור כיתה אשר רמתה, תלמידיה ומוריה יהיו מתאימים עבורך. בהחלט חשוב לא להתפשר על רמת האנגלית של המורה המלמד/ת. בסופו של דבר, אנחנו ישראלים ואנחנו מוצאים דרכים להסתדר.

לגבי עבודה בלימוד אנגלית. בערים בהם אוכלוסיית הזרים ביחס לתושבים גדולה, יהיה קשה יותר למצוא עבודה. אין הרבה ערים כאלו, אולי רק בייג'ינג, שנחאי וערים עשירות אחרות. בשאר המקומות קל יחסית למצוא עבודה בתור מורה. רובם הגדול של הישראלים והזרים אשר גרים בסין עובדים בהוראת אנגלית, על אף שרמת האנגלית שלהם לעיתים קרובות נמוכה. קל יותר למצוא עבודת הוראה בגני ילדים, שם יש פחות דגש על מורים אשר אנגלית היא שפת אימם.

הייתי רוצה לדעת אם ישנה אפשרות ללימודים אקדמיים בסין בשפה האנגלית, כגון פסיכולוגיה ווטרינריה. והאם התארים הסיניים מוכרים בארץ?
תכניות הלימוד בשפה האנגלית בסין מוגבלות מאוד, וכוללות בעיקר תכניות במשפטים ובמנהל עסקים. במובן הזה אין מדובר בהונגריה. יתר התכניות בסינית

תרצה

יש לי ויזה לשלושה חודשים לסין ואני טסה בעוד כחודש. באיזשהו שלב בטיול ארצה להתחיל לימודים (ברמה בינוני). האם בית הספר\ אוניברסיטה בו אבחר ללמוד יוכלו לסדר לי ויזת סטודנט?
השאלה:
שלום! יש לי ויזה לשלושה חודשים לסין ואני טסה בעוד כחודש. באיזשהו שלב בטיול ארצה להתחיל לימודים (ברמה בינוני). האם בית הספר\ אוניברסיטה בו אבחר ללמוד יוכלו לסדר לי ויזת סטודנט (כשאני כבר בסין עצמה)? תודה:-).

המשך השאלה:
היי אלון!

קודם כל – תודה רבה על תשובתך המפורטת:-)

שנית: ידוע לך כמה עולה טיסה מסין (שנגחאי) להונג קונג?

שלישית: אם אני מחזיקה בידי ויזה של שלושה חודשים ניתן להאריך בתום שלושת החודשים?? בטוח? חשבתי ששלושה חודשים רצוף זהו המקסימום.

דבר אחרון: אין זה אפשרי שמוסד הלימודים שארשם אליו פשוט יאריך את הויזה שלי לפי הצורך?

דרך אגב: אני עדיין בארץ כך שאולי אוכל לשנות עוד את סוג הויזה ולהירשם למוסד כלשהו מראש

תודה!

התשובה:
שלום וברוכה הבאה לסין,
לשאלתך, חוק הויזות מרבה להשתנות בכל מספר חודשים, נכון לעכשיו מי שמחזיק בויזת תייר (כמו שלך אני מאמין) יכול לשהות בסין את פרק הזמן שהוקצה, שלושה חודשים לכל היותר, ומעבר לכך ניתן להעריך את הויזה פעמיים, כחודש כל פעם. במידה ואת מחליטה להשאר וללמוד בסין יהיה עליך לשנות את סוג הויזה שלך לויזת סטודנט, מוסד הלימודים בו תחברי ללמוד יכול לספק לך ויזה, לשם כך היה עליך לצאת מסין ולהגיש בקשה ללימודים דרך האוניבריטה בה תבחרי ללמוד. את פרק זמן ההמתנה ניתן להעביר בהונג-קונג, ואם את קצרה בכסף תוכלי בתאום מראש לישון בשובה ישראל, זהו בית מדרש יהודי דתי בהונג קונג, טלפון 852-28516300.

אני מקווה שהצלחתי לענות ולפתור חלק מהבעיות שאת עתידה להתקל בהם.
תשמרי על עצמך.

הרשויות בסין רוצות לדעת בדיוק מה את עושה בסין ככה שאם באת לטייל עליך היה להחזיק ויזת טיולים

אם באת למטרת לימודים אז המוסד שתבחרי בו היה אחראי עליך בתוקפת שהותך בסין, בגדול לא ניתן

לטייל עם ויזת סטודנט משום שעליך להופיע בכיתה מדיי פעם ויש דגש על כך מצד צוות המורים.

בכל מקרה אם נכנסת עם וויזת טייל תוכלי להחליף לוויזת סטודנט רק בתנאי שתצאי מסין, את יכולה להירשם ללימודים גם עם וויזת טייל אך זה אומר שאת אחראית על עצמך מכאן שהמוסד לא יתעסק אם אשרת השהייה שלך.

מסובך? כן אני יודע אבל זה החוק…

בהצלחה…

אלון ארז

שלום, אנו בראשית הדרך להקמת מייזם בסין. בשלב זה מאוד מהותי עבורי לברר מה הן עלויות המחייה למשפחה עם ילדים בגילאי בית ספר, ברמת חיים טובה למדי ? באם ניתן לסייע לי עם גליון תחשיב / כל מידע בנושא זה אשמח
שלום,

אין ביכולתי לתת לך תשובה חד משמעית, מכיוון שהרבה נתונים חסרים לי במשוואה. מגורים בעיר "ענייה" יהיו הרבה יותר זולים ממגורים בעיר "עשירה". מבחינת תחבורה, האם אתם מסתמכים על רכב פרטי? מוניות? אוטובוסים? האם אתם מחפשים בתי ספר פרטיים לילדיכם? להלן הערכה גסה של הוצאות מחייה ממוצעות:

מגורים: דירת 3 חדרי שינה, גדולה, חדשה, מרוהטת, ובשכונה טובה: 400$ – 500$ לחודש, בערים גדולות. שכר הדירה בערים בסדר גודל בינוני יהיה נמוך יותר, ובערים כמו בייג'ינג ושנחאי הוא עלול להיות כפול.
חשבונות (חשמל גז מים), ועד בית, אינטרנט: 100$ לחודש.

מזון: גם אם אתם נוהגים לאכול הרבה בחוץ, 250$ יהיו מעל ומעבר להוצאות מזון חודשיות.

תחבורה: לא חד משמעי.

לגבי שכר לימוד בבית ספר פרטי לילדיך, אינני יכול לתת נתונים מדוייקים. הערכה גסה: 500$ לסמסטר עבור כל ילד.

הוצאות שוטפות: לא חד משמעי.

בכל מקרה, הייתי ממליץ לך לערוך מחקר באינטרנט. בהרבה מאוד ערים, פתחו הזרים המקומיים פורומים ברשת, בהם הם מתעדכנים על הנעשה בעיר, מחליפים שאלות, משכירים דירות, מוצאים מורים לסינית וכדומה. בפורום מקומי מסוג זה תוכל לקבל נתונים הרבה יותר מדוייקים.

בהצלחה!

שלום, אני בן 22 לאחר השירות הצבאי. אין לי כל רקע בשפה או התרבות הסינית. אני מעוניין לנסוע ללימודי סינית (מנדרינית) בסין.
השאלה:
שלום, אני בן 22 לאחר השירות הצבאי. אין לי כל רקע בשפה או התרבות הסינית. אני מעוניין לנסוע ללימודי סינית (מנדרינית) בסין. קראתי כתבות רבות באתר בנושא הלימודים בסין. בדקתי אפשרות לימוד באוניברסיטה (NINGBO UNIVESITY) שם יש תוכנית לילומדי סינית, אך אני לא יודע בוודאות לגבי טיבה. אין לי קיבעון על עיר מסויימת ללימודים, אך לפי מה משקראתי משאלות ותשובות הבנתי שערים פופולריות ללימוד הן: Kunming ,Qingdao, Dalian, בייג'ין, שיאן, נאנג'ין אודה אם תוכלו לחוות את דעתכם ולהפנות אותי לאוניברסיטואות או מוסדות מומלצים, כמו גם למקד את החיפוש שלי … תודה מראש

התשובה:
שלום,

בכל עיר גדולה בסין יש אוניברסיטות ומכונים ללימוד סינית עבור זרים.

אישית אני ממליצה על לימודים בבייג'ינג או בשנחאי, כלומר בערים גדולות ומרכזיות, שבהן תקבל תחושה חזקה של מקום עם ויבראציות סוערות. אין בהן רגע דל.

כמו כן בהן יש שפע של הזדמנויות לחבור למקומיים ולזרים המחפשים שותפים לשוניים או חברים לחוויה הלא קלה.

כיוון שלא למדת באוניברסיטה בחוג ללימודי אסיה, אני ממליצה לך ללמוד במוסד פרטי המתאים את ההוראה לצורכי הלומדים בכיתות קטנות. הלימודים באוניברסיטה הם הרבה יותר נוקשים. גם שיטות הלימוד בהן לא מתאימות במיוחד לסטודנטים עם הרגלי לימוד מערביים. המלצה אישית: ללמוד באזור אודאוקו [wudaokou] בבייג'ינג. אם תבחר בכיוון זה, אוכל לעזור לך אישית בתהליך.

בהצלחה, שושן

שלום, אני מורה בבית-ספר יסודי כ-20 שנה רציתי לשאול האם הוראת העברית נדרשת בסין? איך מורה יכולה להגיעה וללמד בסין ? אם בכלל.
שלום,

אני מבינה את הרצון שלך ללמד עברית את הסטודנטים הסינים המוצלחים ולחיות בסין.

זה צירוף מרגש.

הוראת עברית בסין מתבצעת כאן באופן רשמי במספר אוניברסיטות, כפי שכתבתי על כך

בפוסט "זו עברית בשבילם בסין"http://cafe.mouse.co.il/post/1556070/

כל הסטודנטים הם תלמידים לתואר ראשון או שני.

המשרות של "מומחים זרים" באוניברסיטת בייג'ינג, באוניברסיטה לשפות זרות

ובאוניברסיטה בשאנגחאי מאוישות על יד עובדים קבועים, שעובדים בסין כבר כמה שנים

[ומתקשים לחזור הביתה :-)]. כדי ללמד באוניברסיטת בייג'ינג הכרחי כיום להיות

בעל/ת תואר שלישי, דובר/ת עברית ילידי/ת, ועם רקורד אקדמי של פרסומים ועבודה

באוניברסיטה בישראל.

לגבי תלמידים בכיתות נמוכות: הקהילה היהודית קטנה יחסית בסין, אבל יש כמה בתי

ספר יהודיים דתיים של חב"ד. מובן שמלמדים בהם גם עברית. את יכולה לפנות אליהם

ישירות דרך האתר של Chabad Beijing או חב"ד בערים אחרות בסין. כתבי אליהם

באנגלית. כדי ללמד במסגרתם לא הכרחי להיות "אחת משלהם".

מקווה שעזרתי, שושן