חורף ברפואה הסינית – רן פרנקל

הרפואה הסינית מונחית על פי העיקרון של ההתאמה בין האדם לטבע. הרפואה הסינית אומרת שכל פעילויות האדם – הפיזיות והמנטליות צריכות להיות להשתנות בהתאמה לחוקיות הטבע של הגדילה וההתמעטות, השינויים והתמורות היחסיים של היין והיאנג לאורך עונות השנה. כמו ששעות היום והלילה, הטמפ', האקלים משתנים לאורך ארבעת העונות כך גם האדם צריך לסגל את פעילותו המנטלית, שעות העבודה והמנוחה ולצרוך תזונה מתאימה לכל עונה ועונה.

 

הסימנית הסינית לחורף  – 冬 (דונג DONG) מסמלת קיפאון וסגירות. עונת החורף מאופיינת בהתמעטות שעות האור

והתארכות שעות החושך. במקומות בהם החורף יותר דומיננטי הטמפרטורות צונחות והאדמה קופאת.

הסימנית הסינית לחורף – דונג

 

בספר הרפואה הפנימית של הקיסר הצהוב, בפרק הדן בויסות הנפש על פי שינויי ארבעת העונות נכתב על עונת החורף –

"שלושת חודשי החורף הן מאופיינים בסגירות ואחסון. המים קופאים והאדמה נסדקת מהקור. צריך לשים לב לא להפריע לאנרגיית היאנג, ללכת לישון מוקדם בערב ולקום מאוחר בבוקר בהתאם לשעות השמש. הפעילות הפיזית צריכה להיות מועטה והתודעה צריכה להיות מוכוונת פנימה. כמו אדם ששומר על סוד או כאדם שהשיג את כל רצונותיו. צריכים להישמר מהקור ולהתחמם, אך להימנע מהזעה על מנת לא לאבד אנרגיית יאנג חיונית. זוהי המשמעות של הסתגלות לאנרגיית החורף וזהו העיקרון של שמירה על הבריאות ותמיכה בפעולות המזינות והמאחסנות של הגוף. כל פעולה בניגוד לכך תגרום לפגיעה בכליות ובעונה הבאה – באביב תהיה חולשה וקור של הגפיים עקב אספקה מועטה לצמיחה"

כך על פי קטע עתיק זה הרפואה הסינית אומרת שבעונת החורף הפעילות הפיזית צריכה להיות מועטה, שעות המנוחה צריכות להיות מרובות. הפעילות המנטלית צריכה להיות מכוונת פנימה ולא לעייף את הראש בחשיבה מרובה ובגירוי הרצונות. עונת החורף משמשת ברפואה הסינית להזנה וחיזוק הגוף – חיזוק האיברים הפנימיים והכליות בעיקרן, מערכת החיסון, הצִ'י והדם – על מנת שבתום החורף והתחלת האביב הגוף יהיה חזק וחיוני.

רוקח מכין פורמולת צמחים
רופא סיני לוקח דופק למטופלת כחלק מאבחנתו

 

 

גאו פאנג

בחורף יש סוג פורמולות מיוחדות שנקראות gao fang – פורמולות אלו לוקחים במשך חודשי החורף. ישנה אמרה אצל הסינים "אם בחורף תאכל גאו פנג – באביב הבא תוכל להרוג נמר". הרעיון הוא לנצל את חודשי החורף למנוחה, חיזוק, הזנה והבראה של הגוף על מנת שיהיה חזק בעונה הבאה. הפורמולה הזו מתאימה לאנשים חלשים ולמקרים כרוניים ומרכיביה נבחרים אישית למטופל. הפורמולה מתבססת על צמחים כמו קרן של צבי ושריון של צב שנחשבים למחזקים ומזינים מאוד את הכליות ומערכת החיסון. יחד איתם מוסיפים צמחים נוספים במינונים גבוהים בהתאם לאבחנת המטופל ובעיותיו השונות. הפורמולה מתבשלת לאורך זמן ארוך מאוד – בין 24 ל-48 שעות. הפורמולה הזו מאוד כבדה ולכן מתאימה לחודשי החורף בלבד. כאמור הפורמולה המיוחדת הזו משומשת לחיזוק ואיזון הגוף אצל אנשים מבוגרים ולטיפול במחלות כרוניות כמו מחלות אוטואימוניות, סרטן, נפריטיס, אסטמה, עיכול חלש, CFS, וסת מועטה, חוסר פוריות, R.A, לאנשים שמרגישים חלש.

בארץ פורמולות כאלו לא מקובלות עקב סיבות שונות כמו – כשרות הצמחים ודרך ההכנה ייחודית של הפורמולה שלא ניתן לבצע כאן. בנוסף פורמולה זו לא מתאימה לכולם משום מרכיביה ואופייה הכבד, אך רצוי מאוד וניתן להשתמש בצמחים מחזקים אחרים ולסגל את התזונה, את הפעילות ואת המנוחה לעונת החורף על מנת כן להתאים את הגוף והרוח לעונת החורף.

לכתבות ומאמרים נוספים של רן פרנקל

רן פרנקל Dipl.Ac.CH

מומחה ברפואה סינית, מתמחה בבעיות כאב, עיכול, השמנה ומטבוליזם, גיל המעבר, בעיות הורמונליות, ונוירולוגיה.

מטפל ב"מכבי טבעי" ובמרפאה פרטית בקרית אונו. במסגרת הטיפולים משלב דיקור, טוינא, צמחי מרפא סיניים ותזונה על פי הרפואה הסינית.

את השכלתו רכש במכללת "מזרח מערב", המרכז לרפואה סינית קלאסית בישראל ובהתמחות של שנה וחצי בבית חולים מוביל לרפואה סינית בעיר האנג-ג'ו שבסין ובקליניקות פרטיות לצידם של הרופאים המובילים בתחום הרפואה הסינית בסין.

רן דובר השפה הסינית ושומר על קשרים מקצועיים עם מרפאים סיניים ממדינות שונות בעולם, עמיתיו הסינים ומוריו אשר מעדכנים אותו על חידושים ומחקרים בתחום.

 

Tagged רן פרנקלPosted in סין - מאמרים, תרבות
עשינו מהפכה - כאן יכולה להיות המודעה שלך
אם לא תפרסם - איך יבואו

    צור קשר

    יש לכם משהו להגיד לנו? כיתבו לנו ונשמח לשמוע.