הדת בסין – מפגש ראשון אם משהו אחר

מקומי מתפלל

מטיילים רבים לסין כמו אנשים רבים המתעניינים בסין ובתרבותה שואלים אותנו מהי הדת בסין? האם הם בודהיסטים או שמא הם קונפוציאנים או דאואיסטים? גם זה נכון, יש בודהיסטים בסין ויש גם קונפוציאנים ואדם יכול להיות גם זה וגם זה אם תחפוץ נפשו.

ראשית יש לזכור כי דת אינה מתקבלת בברכה במדינה קומוניסטית, אבל בסין ישנו קומוניזם סיני ולא הקומוניזם של הגוש המזרחי ובשנים האחרונות לדת יש מרחב פעולה נוח יותר (לראיה הוא היחס הטוב ושיתוף הפעולה אליו זוכים הארגונים היהודים בסין).

הדת הרווחת בסין היא הדת הסינית המסורתית, שהיא סדרה של אמונות, מסורות ומנהגים אשר מקורן עממי, אופייני לתרבות חקלאית והנובעות מאיזור בעל פיזור גאוגרפי רחב אשר התנקזו למערכת מנהגים אשר תקפה עד היום. למעשה הסינים עצמם לא יצביעו על מנהגים אלו ויאמרו זו היא דתנו, מנהגים אלו טמועים בתוך התרבות הסינית ואין להם שם מאחד ומכאן הטעות שלא להבחין בהם כדת. המנהגים הייחודים לדת הסינית אינם בודהיסטים או אחרים אלה מאפיינים את הסינים ואת המדינות אשר חוו השפעה תרבותית סינית במשך מאות ואלפי שנים (יפן, קוריאה ויאטנם)

אין כתבי קודש לדת הסינית והביזוריות בה גדולה, אין בה כוהני דת (יש ואין…) אך יש בה מזבחות, מקדשים וחגים. מכיוון שהדתות במזרח אסיה סובלניות ואדם יכול להחזיק במספר אמונות נוח לסינים לחגוג גם 'חגים סינים' במקדשים בודהיסטים למשל.

בודהיסט

האלים של הדת הסינית היו ממונים לתפקידי אלוהות על ידי הקיסר הסיני, הליך 'המינוי' כלל מכתב בקשה מטעם ציבור מאמינים למנות את אחד מאליליהם ובכוחו של הקיסר היה להענות או לסרב לבקשה. ולאותם אלים היה מוקם מקדש או שהם היו מצורפים למקדש קיים. לכול עיר היה 'מקדש העיר' ובו היה ניצב האל הראשי לעיר (או כפר זה). המקדש היה יכול להכיל אלים נוספים אם היה בכך צורך. בכל מסעדה סינית תמצאו מזבח קטן המוקדש לאל הממון או לגואן יו שהוא פטרון בעלי העסקים. מכיוון שלאורך אלפי שנים התגוררו הסינים יחדיו עם דתות שונות, ברגע שהיה לאל סיני מזבח, היה קל לצרפו גם לפנטאון האלים הבודהיסטים או הדאואיסטים בבחינת לא יעזור לא יזיק.

החגים המרכזיים שחוגגים הסינים אינם בודהיסטים או אחרים אלא חגים סינים אשר הם הייצוג החזק ביותר לדת הסינית.

חג האביב- החג החשוב ביותר לסינים (מעין ליל הסדר עבורינו) נחגג בסוף החורף ובראש השנה הסיני על פי הלוח הסיני (כל מי ששהה בסין במהלך החג חושב שהשתגעתי, בחוץ מינוס שש ומחר מינוס 10 ורק היום התחיל לרדת שלג! אבל ככה זה…סוף החורף). החג החקלאי במקורו מסמל עבור הסיני המודרני את הקשר המשפחתי ובתמיכת הממשלה הסינית יוצאים הסינים לחופש של מעל לשבוע וזו ההזדמנות לעשרות מיליונים של סינים לשוב לבתיהם ממקומות העבודה המרוחקים שלהם, ממוסדות הלימוד שלהם ושבים לביתם. המרחקים העצומים ועלויות הנסיעה מאפשרים לסינים רבים להתראות עם משפחתם הקרובה פעם בשנה ולמשך החג בלבד.

ממראה חיצוני נראה כי הרחובות בערים התרוקנו ומי שנותר בעיר עסוק בניסוי שיגור רקטות (זיקוקים למעשה…) אבל בחג יש יותר מכך. המשפחה הסינית מתאחדת יחדיו והשמחה רבה, עורכים ניקיון רציני בבית (טיטוא המזל הרע) ויורים זיקוקים, הערבים מלווים בארוחות חגיגיות (הרבה דגים) וירי זיקוקים. לכל אורך החג ישנם סממנים רבים לשגשוג כלכלי שאליו מצפים בשנה הבאה, הברכה המסורתית היא 'אברכך כי תתעשר' (בסינית זה נשמע יותר טוב) אפילו הדג אותו אוכלים נובע ממשחק מילים סיני בין דג ושגשוג כלכלי שנשמעים די דומה. חלק מהמנהגים בחג הם חלוקת המעטפות האדומות (דמי כיס סינים) אשר במקרים מסויימים יכולות להכיל עשרות אלפי שקלים. החלוקה היא שהגדול מעניק לקטן העשיר מעניק לעני, הבוס מעניק לעובדים (משכורות 13 רבותיי!). על המעטפות תופיע לרוב הסימנית הסינית FU 福 שמשמעותה מזל טוב. על דלתות בתים רבים תהיה הסימנית תלויה וראשה מטה ורגליה מעלה, למה? שוב משחק מילים בסינית, המילה הפוך והמילה הגיע נשמעות זהות בסינית, לפיכך המזל תלוי הפוך משמעו הגעת המזל. מעניין לא?

ביום השני למשל נהוג כי הנשים הולכות לבקר את הוריהן (הכלה בסין עוברת למשפחת החתן. החג ייחגג בצורה מסורתית עם הוריו). היום האחרון לחג, היום החמישה עשר הוא 'חג הפנסים' בתרגום קליל לעברית (אין קשר בין החג לקונגפו ופנס בעין) בו נהוג לתלות בחזית הבית מנורות סיניות אדומות. ולירות הרבה זיקוקים. למה כל כך הרבה זיקוקים? למה מנורות אדומות? אדום וזיקוקים ידועים כאמצעים בדוקים להרתיע את 'הנייאן' שהיא מפלצת מסורתית אשר נהגה להופיע בראש השנה ואוכלת מכל הבא ליד, כולל אנשים נשים וטף. לשמחתינו המפלצת כבר לא נפוצה יותר בסין.

חג מעניין אחר הוא חג טיטוא הקברים הנחגג לאחרונה באזור תחילת חודש אפריל. החג נחוג כבר למעלה מאלפיים שנה ומקורו במסורת תרבותית סינית חזקה מאד והיא פולחן אבות (מסורת שקבלה חיזוק רציני מאד מקונפוציוס- שהיה מהוגי הדעות החשובים ביותר בסין, עד היום לאחר 2000 ומשהו שנים אחריו). במהלך החג יוצאים הסינים לקברי אבותיהם ועורכים טקסים לרווחת אבותיהם בעולם שמעבר (לעיתים קבורים באזורים משפחתיים – אחוזות קבר אם יכולים להרשות לעצמם – דוגמא מעולה לכך היא בית הקברות הסיני במנילה בפיליפינים. קברים של 2 קומות עם חמישה חדרים, אבל המטבח לרוב קטן). תפילות, ניקוי הכפרים, התגודדויות משפחתיות והרבה שרפה של מצרכים שעשויים לשמש את המתים בעולם הבא: כסף רוחות (שטרות 'כסף' ללא ערך בעולמנו אנו- כמו כסף מונופול) בגדים מנייר, בתים מנייר, מכוניות מנייר וכיוב' מוצרים מנייר. על פי האמונה הסינית הרווחה של המתים בעולם הבא תלויה בצאצאים בעולם הזה, ללא תמיכתינו יסבלו המתים ממחסור ולא תיוותר להם הברירה אלא לנדוד לעולמנו הזה על מנת להזכיר לנו את מחויבותינו… אחת הדוגמאות הידועות לצרכי המתים בעולם הבא הם חיילי הטרה קוטה אשר מלווים את הקיסר לעולם הבא וישמשו אותו בעולם הבא.

חג דומה לזה הוא חג הרוחות שעיקרו היא רווחת הרוחות והוא חג שמקובל גם בקרב הבודהיסטים ונחוג בסביבות אוגוסט. למה פעמיים? ראשית למה לא? שיהיה להם טוב שם למטה (או למעלה) ובכל אופן, על פי לוח הסיני, בתאריכים שבהם חל חג הרוחות, דלתות העולם הזה והעולם הבא נפתחות וניתן לעבור בין העולמות (מי שישן היום בלילה עם אור דולק, אז זה לא אני המצאתי את זה!) ועל מנת למנוע מהרוחות לעבור לעולמנו ולחולל בו מהומות יש לרצותן במקומן. ואילו חג טיטוא הקברים קשור לתאריך מותו של עוזרו הנאמן של הדוכס וון. על העוזר מסופר כי כאשר הודח זמנית הדוכס והיה עליו להסתתר סבלו הדוכס ומלויו מרעב ואילו העוזר הנאמן היה מפתיע את הדוכס מידי יום במרק טעים. ממש לא היה ברור מהיכן הוא משיג מרק בשר בעיתות רעב. מאוחר יותר למד הדוכס כי עוזרו היה מכין את המרק מבשר שהיה מסיר מירכו שלו. העוזר זכה להערכה רבה, לשנייה לא חשבו לאשפז אותו או להתייעץ עם רופא מומחה, פעם ידעו איך ללקק…

חגים נוספים הם חג סירות הדרקון אשר ידוע במיוחד בססגוניותו בהונג קונג (שהיא בכלל ידועה בססגוניותה), חג אמצע הסתיו אשר נחגג באמצע הסתיו. גם הוא חג חקלאי הקשור לפולחן הלבנה והוא גם חג הקציר ולכן חג חקלאי. בחג זה אוכלים הסינים עוגות ירח (זוכרים, פולחן ירח….) שהם עוגות קטנות אישיות הממולאות לרוב בדברים שלא חשבתם שתתקלו בהם בתוך עוגה לפני שנגסתם בעוגה זו.

Tagged עדי טלמורPosted in סין - מאמרים
עשינו מהפכה - כאן יכולה להיות המודעה שלך
אם לא תפרסם - איך יבואו

    צור קשר

    יש לכם משהו להגיד לנו? כיתבו לנו ונשמח לשמוע.