דתות בסין

קטורת

אחת השאלות הראשונות שנתקלים בהם במפגשים עם מבקרים בסין היא השאלה על הדת.

שאלות שכיחות הן: האם הסינים דתיים? לאיזו דת הם שייכים? האם יש דת אחת בסין או מספר דתות מקבילות? האם קיים ממסד דתי בסין ואם כן מי עומד בראשו?

במאמרים הבאים אנסה לסקור בקצרה את מאפייני הדת בסין ולספק תשובות לחלק מאותן סוגיות.

בבסיסה של הדת הסינית מצויים ארבע שיטות תרבותיות פילוסופיות פולחניות שיש רבים שרואים בהן ארבע דתות נפרדות:

  • הדאואיזם: פילוסופיה מיסטית שמקורה במאה החמישית לפנה"ס. במרכז האמונה הדאואיסטית נמצא העיקרון של התמזגות הפרט בצורה הרמונית עם העולם סביבו. דאו פירושו דרך ודאואיזם למעשה היא הנסיון לקיים ולחיות בצורה אמיתית וטבעית עם עצמך ועם סביבתך.
  • קונפציאניזם: פילוסופיה חברתית מוסרית שמשמשת כאדן תרבותי ערכי של החברה הסינית עד היום. השיטה נקראת על שם מייסדה קונפיציוס (551 – 479 לפנה"ס). השיטה מטיפה ליציבות חברתית, צייתנות וקבלת עול.
  • הבודהיזם: דת שמקורה בצפון הודו וחדרה לסין במאות הראשונות לספירה. הבודהיזם היא דת אוניברסאלית שמטיפה לשחרור והתנתקות מהבלי העולם הזה, וקיום רוחני מנותק מהזמן ומהגשמיות.

הדת העממית: הדת הרביעית והקדומה ביותר היא הדת העממית שמקורה בראשית צמיחת הציוויליזציה הסינית לפני יותר מ 4000 שנה. בדת העממית פולחנים ואמונות שונות חלקן כלל סינית וחלקן מקומיות בטבען. במרכזה של הדת נמצא "פולחן האבות" בו הסינים מקריבים קורבנות לאבותיהם המתים מתוך אמונה שלאלו יש כוח להשפיע על המציאות בהווה. הדת העממית אינה נפרדת משאר הדתות הקיימות אלא מתמזגת איתן ויוצרת אינטגרציה רעיונית פילוסופית ופולחנית.
באופן כללי קשה לדבר על הדתות בסין כמשהו מוגדר ונפרד בניגוד לעולם המערבי שייצר הגדרה ברורה ומדייקת לדת (יהדות, נצרות, אסלאם) ואפילו לתתי דתות (רפורמים, אורתודוקסים, קתולים, פרוטסטנטים, שיעים וסונים). בסין על אף ההבדלים המהותיים בין השיטות השונות אין הפרדה אמיתית בניהן והן מתמזגות זו לזו הן מבחינה רעיונית (באופן חלקי) ובמיוחד בצורה הפרקטית בה הסיני מקיים את הפולחן הדתי.

בדתות הסיניות קיים היעדר מוחלט של חוקים וציווים דתיים.

הדתות הסיניות נותנות חופש פעולה למאמינים והן וולונטריות לגמרי ומשוחררות מציוויים של עשה ואל תעשה ביחס בין האדם לאלים.

אדם חופשי לבחור את האל (או האלים) שאותם הוא רוצה לעבוד וגם לקבוע את העיתוי ואפילו את הדרך בה יקיים את הפולחן.

הדת הסינית נעדרת ממסד דתי (למעט הקיסר התקופה העתיקה ששימש ככהן הגדול של הדת הסינית וייצג את האלוהות בעולם).

הסיבות לכך מגוונות, בינהן העיקרון הבסיסי שהדת בסין היא עניין פרטי וולונטרי ולא כפוי. סיבה נוספת (ואולי העיקרית) היא השלטון המרכזי בסין שלא נתן (ולא נותן גם היום) לשום גורם כוח אלטרנטיבי לצמוח ולסכן את מונופול השליטה שלו.

במאמר הבא אסקור את הקונפוציוניזם ואנסה להסביר מדוע ואיך שיטה פילוסופית הפכה לפולחן ולסוג מסוים (שונה מאוד מההגדרה המערבית) של דת.

Tagged דוד גלילPosted in סין - מאמרים
עשינו מהפכה - כאן יכולה להיות המודעה שלך
אם לא תפרסם - איך יבואו

    צור קשר

    יש לכם משהו להגיד לנו? כיתבו לנו ונשמח לשמוע.