להבין את סין א' – שדה האורז – טל רשף

 

שד'ה אורז
שדה אורז בסין

 

קשה להבין את סין, קשה להבין את הדרך בה חושב ופועל הסיני, וברגע בו אתה בטוח שהבנת אתה מגלה שיש עוד הרבה לפענח.כשאני מעניק ייעוץ לחברות ישראליות לגבי עסקים בסין הנושא הזה חוזר ועולה שוב ושוב. מדוע יכול איש העסקים שלפניך להשתתק באמצע משא ומתן ולהשאיר אותך מול חלל של שתיקה? מדוע מגישים הסינים כרטיס ביקרו בשתי ידיים? למה המשא ומתן בסין כל כך ממושך ומורכב? ומדוע חשוב בו כל כך הקשר האישי שמאחורי עשיית עסקים? ויש עוד.

ישנם מקרים רבים בהם הישראלי המבקר בסין או עושה בה עסקים מתקשה להבין את ההתנהלות של האנשים שמולו. קשה להבין את סין.

תרבויות ועסקים הם נושא מורכב. כדי להבין את איש העסקים צריך להכיר את תרבותו, וכדי להבין תרבות צריך להבין את מה שעומד מאחוריה, את מה שמתוכו היא צמחה ומה שהשפיע על התפתחותה.

בוא ננסה לעשות כאן מעשה פשטני ולתת קוים מנחים על מנת להבין את סין. שוב, אני מדגיש, זה פשטני כי לא ניתן לסכם מקורות של תרבות בסדרת כתבות, אבל בכל זאת זה יכול לתת כלי ראשוני של היכרות והבנה, וכמו שאמר רבי עקיבא: 'וכל השאר פירוש הוא, צא ולמד'.

בכתבה הזאת הראשונה נתחיל מהמקור הוותיק ביותר, שדה האורז.

המקום הראשון בו מתעצבת אישיותה של תרבות הוא המקום בו היא מייצרת את המזון שלה, תרבות של דייגים אינה דומה לתרבות של בוקרים, ותרבות של ציידים שונה מזאת של מגדלי תבואה.

המקום בו עם מגדל במשך שנים את מזונו הוא המקום שאליו שינויי מצב רוח או חילופי אקלים לא ימנעו אותו מלבוא, כי חייבים להביא מזון הביתה, ולפיכך הוא תמיד ישהה בו.

המקום בו עם מגדל את מזונו הוא המקום בו מבלים אנשיו את מרבית זמנם, לאורך שנים השגת המזון הייתה תהליך ארוך, ממושך ומאומץ, אנשים בילו בתעסוקה זאת למעלה מ-10 שעות בכל יום לאורך כל השנה כבר מילדותם.

ברור עד כמה המרחב הזה עיצב את דמותו של העם. שם נוצרו הרגלי מחשבה ופעולה שלו, הרגלים שאותם הביא איתו מאוחר יותר כאשר יצר אמנות, סדרי שלטון, מבנה משפחתי או כל מרכיב אחר של התרבות.

כאמור המרחב העיקרי שבו נוצרה התרבות הסינית הראשונית הוא שדה האורז. בואו נראה כיצד מתנהלת בו הפעילות.

אורז גדל בבוץ, בשטח של מים עומדים. על מנת להכין שדה אורז יש צורך קודם כל להכשיר שטח אדמה מפולס, שטח אדמה ישיר לחלוטין על מנת שהמים יעמדו במקומם ויתפרסו על פני כל שטח השדה. על השטח גם להיות תחום על מנת שלא ישטפו המים החוצה ממנו, יש צורך להגביה את קצותיו לכלל טראסה אטומה למים שאין בה ולו סדק אחד, חור או בקיע. אל השדה צריך להוביל מים ממקור מים ולשם כל יש צורך להכשיר תעלת השקיה ארוכה בעלת שיפוע מדויק שגם היא בנויה כך שמימיה לא ידלפו כלל.

אנחנו מתחילים לראות את ההקפדה על הפרטים שמכתיבה העבודה בשדה האורז.

השלב הבא הוא העבודה עצמה בשדה, יש צורך לתחח אותו ולשתול בו ולקצור אותו, ואת העבודות הללו צריך לעשות לרוחב השדה במתואם. בשדות צרים שבצידי הרים מספיקים כמה אנשים מועטים לעשות זאת, הם מסתדרים בשורה, הולכים יחד במתואם כשהם כפופים, ושותלים בשורות מדויקות, הם גם יפעלו יחד בתיאום בבוא זמן הקציר. הדיוק חשוב כאן, הדיוק והתיאום חשובים עוד יותר כאשר מדובר בשדה באזורי מישור, שהם מרבית אזורי גידול האורז בסין העתיקה. באזורי מישור השדה רחב הרבה יותר ודורש עובדים רבים יותר על מנת לעבד אותו, והעבודה בו יכולה להיעשות על ידי בני משפחה מורחבת וגדולה או אף על ידי תיאום בין בני כל הכפר. זה דורש פיתוח של יכולות תיאום וארגון עבודה של אנשים רבים יחד, זה דורש הכפפה עצמית למרותו של האחראי על כך במשפחה או בכפר, זה דורש ויתור של כל יחיד ויחיד על חופש הפעולה שלו למען הקבוצה הגדולה שאליה הוא שייך.

מה שתואר כאן אינו מעשה חד פעמי של מחנה קיץ, זאת שיגרה שמלווה את אנשי סין עוד מאז שתורבת האורז לראשונה לפני אלפי שנים, והוא מלווה אותם מאז: מיליוני אנשים מבצעים את הפעילות שתיארתי כאן יום יום, שנה שנה לאורך כל המרחב הענק שבין היאנג-צה לנהר הצהוב. לארוך אלפי שנים מתעצבת דמותו של העם הסיני בפעילות הזאת.

זה שמגיע היום לעשות עסקים בסין בגורדי השחקים של גואנזו או שנחאי פוגש אנשים שלאורך אלפי שנים חונכו להיות שקדנים, דייקנים וממושמעים, לאורך אלפי שנים הם תורגלו יום יום במשמעת, בפעילות מתואמת בקבוצה, בשיתוף פעולה מאורגן. בבוא הזמן, כאשר הם החלו לפתח את התרבות שלהם, ליצור שירה וקליגרפיה, פילוסופיה וסדרי ממשל, הם עשו זאת בעזרת הרגלי החשיבה והפעילות שהם הביאו איתם מהשדה.

לא כל דבר המתרחש בסין נובע מתרבות שדה האורז, גורמים נוספים מתערבים לאורך ההיסטוריה ומעצבים את דמותו ומחשבתו של איש סין, ועל כך נרחיב את הדיבור בכתבות הבאות.

Tagged טל רשףPosted in סין - מאמרים
עשינו מהפכה - כאן יכולה להיות המודעה שלך
אם לא תפרסם - איך יבואו

    צור קשר

    יש לכם משהו להגיד לנו? כיתבו לנו ונשמח לשמוע.