שנחאי (שאנגחאי) Shanghai

שנחאי (שאנגחאי) Shanghai

שנחאי היא נמל טבעי בעיקול הנהר הואנג־פו, (114 ק"מ עד לשפכוֹ בדלתא של הנהר הענקי היַאנגצֶה). כבר בסוף המאה ה־13 שימש הנמל לסחר עם יפאן, בעיקר במשי ובתֵה. אז גם הפך המקום למרכז של סחר חופים, שכן ספינות מן הצפון לא הוּרשו לרדת דרומה ממנו ולהיפך. התקפות מצד פירטים יפאניים אילצו את תושבי העיר לבצרהּ בתחילת המאה ה־16 (החומה נהרסה בתחילת המאה ה־20).

התפתחותה המהירה של שנחאי באה בעקבות התבוסה הסינית במלחמת האופיום הראשונה ב־1842 עם בריטניה. הסכם נַאנקין (נאנג'ינג) אִפשר פתיחת חמישה נמלים לסוחרי המערב: שנחאי, קנטון, נינג-בו, פ'וג'ו ואמוי (שייא־מן). הסוחרים המערביים ומשפחותיהם, שעסקו בעיקר בסחר משי, תה ואופיום, התיישבו בהן ויסדו שם את תחומי החסות (CONCESSIONS) של המעצמות השונות.

לאחר מכן, אחרי ניצחון יפן על סין, קיבלה גם יפן זכויות אקסטריטוריאליות בשנחאי. ערוץ סוג'ו בשנחאי הפריד בין האזור הבריטי לאזור הצרפתי, שמעבר לו השתרעה העיר הסינית העתיקה (צ'יינטאון). צפונה לערוץ סוג'ו, בהונקיו, היה האזור האמריקני, שהשתלב מאוחר יותר (1836) עם האזור הבריטי כדי ליצור את המושבה הבין־לאומית, שבה ישבו גם רוב יהודי שנחאי, שמילאו תפקיד חשוב בחיי הכלכלה של העיר.

בסוף המאה ה־19 החל פיתוח מואץ בשנחאי. עם שיפור תשתית הכבישים, הותקנה תאורת גז ונעשה ניסיון לפתח רשת רכבות, שנתקל בהתנגדות בעלי קרקעות סיניים (שהיו רשאים לבוא ולבקר את קברי האבות גם כאשר מכרו אדמה לזרים), בניית גושי משרדים ומגורים ומעבר לתעשייה מתקדמת יותר.

ב־8 בדצמבר 1941, מיד לאחר הפצצת פרל הארבור, הפציצו היפנים גם את ספינת המערכה הבריטית "פטרל" במעגן בהואנג־פו והשתלטו על שנחאי, שבה החזיקו עד ל־1945. את האזרחים הזרים החזיקו במחנות מעצר, אך עם זאת לא פגעו באלפי הפליטים היהודים מגרמניה, שמצאו שם מקלט.

מלחמת העולם שׂמה קץ לשנחאי הקוסמופוליטית. ועם השתלטות הקומוניסטים עזבו החברות הזרות את העיר; מרביתן להונג קונג, אם כי אחת מהן, חברת אלומיניום שוויצרית, שׂרדה עד 1960.

כיום, עם המדיניות הכלכלית החדשה, שנחאי תופסת שוב מקום של כבוד בסין החדשה. תושביה, כאחוז אחד מתושבי הארץ כולה, אחראים לִכרבע מהכנסות המדינה ולשישית מהתוצר הלאומי. תכניות הפיתוח לשנחאי הן שאפתניות: הנמל הועבר מאזור הנהר אל הים הפתוח ועל ידי כך יצרו את אחד מהנמלים הגדולים בעולם. בשנחאי של היום יש פינוי אזורים שלמים ובנייתם מחדש, בניית גשרים ומנהרות מעל לנהר הְוָאנְג־פּוּ ומתחתיו – האחרון מביניהם גשר תלוי, גשר יאנג־פּוּ, שאורך חלקו המרכזי בלבד 7,652 מטר, בהשוואה לגשר נאן־פּוּ הישן יותר, שאורכו הכללי 8,846 מטר. אזור פּוּדונג, ממול לטיילת (באנד) הפך לאזור מסחר ובנקים בין־לאומיים, שהסמל הבולט שלו הוא מגדל הטלוויזיה "פנינת המזרח", הגדול ביותר בדרום־מזרח אסיה. פינות של ירוק וגנים הופיעו במקום שהיה אפרורי ומדכא. שנחאי שינתה את פניה לגמרי. ירידים בינלאומיים, חנויות מותגים ובתי קפה.

שנחאי (שאנגחאי) Shanghai
שנחאי (שאנגחאי) Shanghai
Posted in טיולים, סין - מאמרים
עשינו מהפכה - כאן יכולה להיות המודעה שלך
אם לא תפרסם - איך יבואו

    צור קשר

    יש לכם משהו להגיד לנו? כיתבו לנו ונשמח לשמוע.