עץ המשי, מאת ג'אנג שיאנליאנג, הוצאת ספרים עם עובד

ספר
עץ המשי

 

הספר מורכב מ-3 נובלות קצרות: “עץ המשי", “מעינות מרים” ו-”סיורו של רועה”.

מקור ההשראה לסיפורים, כמו גם למרבית ספריו של ג'יאנג ,היא 23 השנים בהן בילה במחנות לחינוך מחדש.ספרו "לחיות את המוות" הוא הראשון שקראתי. הספר הזכיר לי במידה רבה את סופר השואה פרימו לוי. בסיפוריו מתחקה ג'אנג אחר הישרדותו של האדם בתנאים בלתי אפשריים.

הנובלה הראשונה היא המרכזית ועל שמה קרוי הספר. ג’אנג יונגלין גיבור הסיפור נשלח למחנות "חינוך מחדש". תחושת הרעב והמחסור והעבודה הקשה מלווים את הספר מתחילתו ועד סופו אבל ג'אנג מצליח למצוא נחמה בדברים הקטנים שיש בחייו: חופש יחסי, ספר ("הקפיטל" של מרקס) ואישה מקומית בשם "עץ המשי". אלו הם נקודות האור היחידות בחייו ודרכם הוא לומד על עצמו ועל, תאמינו או לא, אהבת החיים. הסיפור השני מספר על נהג משאית שיוצר לו יש מאין משפחה. הסיפור השלישי מפגיש את הגיבור, רועה כפרי, עם אביו שחי בחו"ל כשהמפגש בינהם מחדד לרועה את תחושת המלאות שבחייו הפשוטים. דרך שלוש הדמויות אנו נחשפים אל עולמו הפנימי של הסופר. הספר כתוב בצורה פשוטה להפליא. אין בו תיאורים נשפכים, אכזריות או סיפור אהבה סוחף. יחד עם זאת הוא חודר עמוק, אל מעמקי הנפש אנושית, אל דילמות שבמיוחד אנחנו מסוגלים לזהות ולהבין.

ג'אנג שיאנליאנג (Zhang Xianliang)

אחד הסופרים הסינים החשובים ביותר בדורנו. הוא נולד בשנת 1936 בעיר נאנג'ינג למשפחה של מעמד בינוני. אביו היה פקיד במשטר הלאומני ואיש עסקים מצליח. כבר בגיל 13 החל ג'אנג לכתוב ושיריו אף פורסמו. בשנת 1952 נעצר אבי באשמת ריגול, הוא מת זמן קצר לאחר מכאן בכלא. ג'אנג עבר לבייג'ינג, הצטרף לאגודה סודית בשם"7 אחים" וסולק מבית הספר. הוא פרסם שיר "שיר של הרוח הגדולה" שזכה לאהדה רבה. היה זה השיר כמו גם עברו המעמדי שהיקנה לו את "הזכות" לבלות את מרבית זמנו בבתי כלא ובמחנות לחינוך מחדש במחוז הנחשל נינגשיה (צפון מערב סין). רק בשנת 1979 לאחר 20 שנים בבתי כלא זכה ג'אנג לרהבליטציה. עם שחרורו הצטרף ג'אנג לאגודת הסופרים והחל לפרסם את סיפוריו.

Tagged עידן איילPosted in סין - מאמרים
עשינו מהפכה - כאן יכולה להיות המודעה שלך
אם לא תפרסם - איך יבואו

    צור קשר

    יש לכם משהו להגיד לנו? כיתבו לנו ונשמח לשמוע.