דרום-מזרח סין: ביקור במחוז פוג'יאן – שיאמן, בנייני טולו ביונגדינג – כמו ביקור בפירמידות – ושמורת וו-יי שאן

תם סמסטר א. בדקנו מבחנים, היגשנו את הציונים ואז יצאנו, שמונה עשר "מומחים זרים" מאוניברסיטה בבייג'ינג, לטייל במחוז פוג'יאן [Fujian], בדרום מזרח סין. 18 נוסעים במניין 2.8 ביליון נסיעות ברחבי סין, הנספרות בחודש שבו חל ראש השנה הסיני. ינואר 2012.

שיאמן [Xiamen]

כשיוצאים מבייג'ינג בשעה חמש וחצי בבוקר בקור של מינוס 11 מעלות הנחיתה על האי שיאמאן במזג אוויר אביבי היא כמו מעטפת אהבה שהטבע משגר יחד עם מבנים לבנים, גגות אדומים, דשאים ירוקים, פריחת בוהיניה סגולה [zijing, "עץ הסחלב"], פיקוסים ענקיים ועצי קוקוס. ים, הו ים, בכל עבר. מי הטיפש שלא נשאר בה כל החורף?

מידע כללי: המקום הקרוב ביותר לאי טאיוואן – 280 ק"מ מהאובססיה. ניב מקומי: Fuking nan Hua, מיליון וחצי תושבים חיים כאן גם באוגוסט, כשהטמפרטורות מטפסות ל- 38 מעלות; הוכרז ב-1980 כאזור כלכלי מיוחד. אחת הערים המתוירות ביותר בסין. מאז שהנשיא הו ג'ינטאו נפש בה, בראש השנה לפני שנה, זרח כוכבה. מחיר דירה חדשה – 20,000 יואן למ"ר. נמל מפותח, מפעלים: דל, קודאק ועוד. רכבת מהירה לשנג'ן – 4 שעות נסיעה – תפעל בסוף השנה.

מנהרה

אתרים: התחלנו בסיור בקריית החינוך על חוף הים – 25 מוסדות חינוך מגן ועד קולג', 30 אלף תלמידים, תרומת סיני עשיר מסינגפור בשנות הארבעים במאה שעברה. הגבוה בבניינים נישא לגובה 13 קומות. אין מעלית. בריכה לבנים, בריכה קטנה יותר לבנות.

בניינים גבוהים

בריכה
זאת הבריכה הגדולה של הבנים, כן?

פוקדים את האנדרטה הנישאה לזכר הנדיב – 28 מטר. איך יצא? לוקחים 1949 שזה שנת כינון הרפובליקה העממית של סין על ידי המפלגה הקומוניסטית, פחות 1921 שזה שנת היווסדותה של המפלגה הקומוניסטית, ומקבלים החלטה אדריכלית.

אנדרטה

מזכיר לכם את אנדרטת הגיבורים בכיכר טיאנאנמן?

המשכנו בביקור בקמפוס החינני של אוניברסיטת שיאמן. המדריך הסיני אומר שהיא היפה ביותר בסין. אני אומרת: אין יפה יותר מאוניברסיטת בייג'ינג [=ביידה]. אז הנה פשרה בנוסח אמירה סינית: "אם אתם רוצים ללמוד, לכו לביידה; אם אתם רוצים להיות פקידי ממשלה בכירים, תלמדו באוניברסיטת צ'ינגחואה [מול ביידה]; אם אתם מחפשים רומנטיקה ואהבה, תלמדו בשיאמן". וזה כבר נשמע משכנע.

משם למקדש נאנפוטואו [[Nanputuo Si הבודהיסטי. פעיל, רוחש אנשים, ריחות, תפילות, נגינות, תנועה, שיפוץ, קישוטים, מנחות. הלו, איזו סין זו?

מקדש

נוסעים במהירות אל המזח כדי לשוט קרוב ככל האפשר לאי ג'ינמן [Jinmen] שבשליטת טאיוואן. המטרה: להחדיר בנו מסר לאומני – טאיוואן שלנו. יחד איתנו קבוצה גדולה של תלמידי בית ספר בטיול חינוכי דומה.

אי בטאיוואן
האי ג'ינמן בשליטת טאיוואן – חילופי מסרים בין שניים שהיו אחד

ילדים

למחרת שטנו 8 דקות במעבורת ציבורית לאי גולנג [Gulang Yu] [4 יואן]. אי ללא מכוניות. רחובות צרים וציוריים, מלונות בוטיק קטנים במבנים בסגנון קולוניאלי של סוף המאה ה-19, כנסייה לבנה בוהקת בסגנון ספרדי. את פסל קושינגה ראינו מרחוק, אבל על סלע אור השמש [Riguang Yan] המזדקר טיפסנו כקופים וריחפנו כציפורים. גם על המקום הזה נאמרת האמירה הגורפת שיש לסינים עבור מקומות שאסור להחמיץ: "לא ביקרת בשיאמן, אם לא טיפסת על סלע אור השמש". ממרומי המצוק גלשנו דרך עשרות ביתני מימכר מטופחים אל החוף החולי השָׁטֶנִי [חום בהיר, לא זהוב]. אנדרי מפולין משתרע בתנוחת I'm sexy and I know it. אווה מצלמת. גם כאן מוכרים מיץ פירות. אבטיח, מנגו, תפוחי עץ, משמשים – 10 יואן לכוס.

סלע אור השמש

 

סלע אור השמש במבט מהטיילת

נפלטים מהמעבורת חזרה למזח ונעים על כביש החוף הטבעתי שעליו התקיימה לפני שבוע ריצת מרתון כלל ארצית. מימין טיילת מטופחת, חוף נקי, פסלים, דולפינים, קליגרפיה בחול, פיקוסים, דקלים. כר למִראה [כמו מרעה] תיירים.

מזח

אוכל: מאכלי ים מגוונים בסגנון בישול סיני. לא שמעתם ממני מחמאה, אבל יש פוטנציאל. במו עיניי ראיתי את סילביו מוציא פרוסת לחם שהביא מבייג'ינג, לסבר את הפה והבטן.

מרשים במיוחד: גשר ימי באורך 8 ק"מ; החביבות של הילדים ושל התיירים הסיניים; קילומטרים של מכולות בנמל; תנופת הבנייה בעיר; שמש ושמים כחולים.

שיאמן
שיאמן במבט מהאי גולנג

 

לינה: פינקו אותנו במלון Lakeside במרכז העיר, בחדר מפואר בקומה ה- 23.

טל' 592-221888, www.xmairhotels.com.

תוכניות: למנף את הקרבה לטאיוואן, כמו שמינפו את הערים שנג'ן וגאונג'ו בזכות קרבתן להונגקונג. מחוז פוג'יאן לא מתכוון רק להשקיף על טאיוואן אלא גם ליבא מוחות וכשרונות בתחום תעשיית ההי-טק, והם יבואו.

http://www.chinadaily.com.cn/cndy/2012-01/13/content_14436087.htm.

אשר על כן, שם המחוז פוג'יאן, שפירושו: שמחת בנייה.

מזכיר לי: מדי פעם את פיניקס באריזונה, אפילו קצת את הוואי. אל תתנפלו עליי.

דוחה, מעצבן, מאכזב: ההתרחשות על ספינת השיט: גלים של לאומנות באוויר; הדיילים כורזים על מכירת פריטים חסרי טעם, מפתים ילדים. מרחב צפוף והומה; ללא הסברים; זה לא שיט, זה מפגן.

יונגדינג – בתי טולואו, בני חאקה והאזור הכפרי

מידע כללי על הדרך ועל יונדינג: כשלוש שעות נסיעה משיאמן, במרחק של למעלה מ-200 ק"מ, לכיוון צפון-מערב. האזור הכפרי של יונדינג, מיושב [גם] על ידי בני החאקה. חקלאות משגשגת פרושה על הגבעות ובבקעות. מטעי בננות, קני סוכר, גויאבות [אני שייכת לאוכליה], שיחי תה "גזוזים" ככדורים, ברכות דגים-צפרדעים-ברווזים [שנפגוש בארוחת צהריים], משבצות אורז. פסטורליה לסרטים. חקלאות עמלנית וידנית. בין מבנים אורבניים רגילים פזורים אלפי בנייני טולואו (Tulou) עגולים ומרובעים, יפים ומוזרים. כמו לפגוש פירמידות.

מבנה ייחודי

בית מחימר
בית חימר/אדמה מרובע עם פתח מלמעלה

כביסה

אם הרכב שלכם יכול לעצור בכל מקום, כדאי לבקר באופן אקראי במבנים שמחוץ לאתר הרשמי של הביקור. איש לא ימנע מכם להיכנס, אבל תרגישו קצת מציצנים וקצת-הרבה תיירים עשירונים, כי הם דלים עד מאוד.

כביסה

בתי טולואו – בתי חימר בני 100–320 שנה של בני החאקה שבחרו לבנות את מגדלי בבל שלהם עם היגיון שרידותי משכנע. הם נראים מבצרים מעודנים. הקירות החיצוניים, העגולים או הישרים, עשויים מעירוב של חימר, אורז דביק ופיסות עץ במבוק. צבעם אפרסק וסדקים בם לרוב. קוטרם יכול לעלות על 100 מטר, גובהם 10–12 מטר. בצידם הפנימי נבנו מעץ ארבע-חמש קומות הצמודות לכותל החיצוני. החלל המרכזי פתוח לשמיים. חלונות-צוהר קטנים בקירות החיצוניים של שתי הקומות העליונות בלבד, למנוע חדירת אויב – אדם ובהמה – ולספק אוויר לשוכניהן. בכל טולואו יכולים לגור עשרות משפחות [קרובי משפחה], מאות אנשים. בדרך כלל בניין כזה נושא את שם המשפחה של דייריו. קומת קרקע: שירותים, מטבחים; קומה שנייה: אפסון מזון ומחסנים; בקומות העליונות חדרי מגורים-שינה. כיום מצויים בקומה הראשונה גם חדרי מפגש עם כורסאות וטלוויזיה, וכמובן שולחנות וכסאות לאירוח מטיילים.

אנשים חיים כאן. לכו, לכו בכפר, לאורך הנחל. הוא יוביל אתכם קדימה, וכשתגיעו לקצה הוא יסמן לכם את הדרך חזרה לנקודת המוצא. סטו ממנו ימינה ושמאלה, בלי תכנון. תנו לעיניים המשתאות להוביל.

שירותים ומטבח
שירותים, ומטבח

מטבח

למפענחי תצ"א אמריקאיים נראו בנייני הטולואו כקני שיגור או הצפנה של נשק בלתי קונבנציונלי. כך מתפרשת תרבות זרה כל כך מגובה עיניים ממוכנות.

דמי כניסה לכפר חוקנג [Hukeng]: 90 יואן. כדאי לבקר בו כי מרוכזים בו הרבה מבנים, ובינתיים לא הכל ממוסחר ומשופץ, וכי שילמתם עבור הביקור ועבור החדירה לפרטיות חייהם של אלפי אנשים, וכי תמכתם ברווחתם. במעלה הנחל יש אכסנייה במבנה טולואו. קבלו צל"ש.

רשמים: שונה שווה אקזוטי, שווה צילום. אוסף תצלומי הכביסה המתייבשת שאני מצלמת בסין הכפיל את מספרו בכמה שעות. איך חיים כך עוד כיום?

נחרת בזיכרון: ילד רוחץ בדלי, תינוק במיטה מהאגדות מוקף הזנחה מפולשת, נכד מסייע לחתום כדי יין; שירותים של אין מצב, ערוגות ירקות, עלים ופרות מתייבשים בשלבים, טעם מופלא של פומלה, חרוטים של פרי הדר, אפרסמונים מיובשים מתוקים במידה, תה ותה, אוויר ועוד אוויר לנשימה.

בניית גג

ילד רוחץ בדלי

עריסת תינוק

כדי יין

מבנה

שיחה:

סינית: אני יכולה לגעת בשיער שלך?

אני: כן…

הסינית: כי אף פעם לא נגעתי בשיער צהוב. אמרו שהוא רך.

אני: אני חושבת שכל השערות הן אותו דבר [זה די מביך לתת למישהי לגעת בשיער, למרות שבטיול הראשון שלי בסין ב-1991 לא הפסיקו לגעת בשיער שלי, גם בלי לבקש רשות, ואני אמורה להתרגל לזה.]

מיותר: 1. העצירה ההכרחית בחנות ענק לממכר: קפה [הקפה שטועמים הוא בלתי בליע בעליל], תה, ממתקים, תכשיטים, צעצועים וקשקושים נוספים. אם נכנסת, לא תצאי מהחנות אלא בסוף מסלול מפותל וארוך ["מלכודת דרקון", אני אומרת לעצמי]; 2. הביקור בספא בדרך חזרה.

מעצבן: הביקור אצל בני החאקה מזמן למדריך ציטוט של משפט המיוחס למאו: "המיעוט צריך לנהוג בעקבות הרוב". איזו הבנה פעוטה בהלכות דמוקרטיה.

דוחה: ארוחת הערב [בופה. מי המציא את הצרה הזו] בספא. מגעיל במגוון טעמים ומנות.

דומה ושונה: הנה העושר והעוני כמו גלגל. נראה שבנוסח חופשי של טולסטוי – בפתיחה לספרו "אנה קרנינה" – כל המשפחות העשירות – דומות זו לזו בעולם, אך המשפחות העניות – רבות ושונות בסין, על פי דרכן.

לינה: תנופת בנייה מבטון של מבנים דמויי טולואו מעידה על הכנת מקומות לינה רבים באיזור יונדינג. חלקם כבר פועלים. סעו לשם.

ווּיי שאן [Wuyi Shan]

חמישים דקות טיסה משיאמן הקפיצו אותנו מעל הרים וגאיות אל צפון מערב מחוז פוג'יאן. מאביב מרנין אל מזג אוויר הררי, קר, לח וכבד-עננים, אל מצוקים אנכיים, נהרות מתונים, אל טיפוס בלתי נלאה ומַלְאֶה על אלפי מדרגות של פסגת המלך הגדול/הדגול ופסגת הסיור השמיימי, אל מפל מים, אל מעבר כמעט בלתי עביר בסדק מערה, אל שיט ראפטינג [לייט] על רפסודת במבוק למרגלות צוקים מתפרצים על נהר תשעת הפיתולים, אל יערות גשם, ואל מלון Yuan International Grand Hotel בכפר הנופש Du Jia qu.

הרים וגאיות

נהר

הרים וגאיות
נועם חברתם של המטפסים הסינים – גם הוא גורם לאהוב את הארץ*

ניידות: כפר הנופש שבו מרוכזים המלונות קרוב מאוד לכניסה לשמורה. בתוך השמורה נעים במיניבוסים מסודרים.

דמי כניסה: 210 יואן ליום; 325 יואן ליומיים עד שלושה. קחו שלושה.

טיפ למשיטים את רפסודת הבמבוק: הם עובדים קשה מאוד במשך 100 דקות. אספנו טיפ ונתנו לפני שהגענו לסיום השיט כי לא טוב שהאחראים עליהם יראו.

פחד: גבהים, בטיפוס תלול ומאומץ על מדרגות שנחצבו בקירות של מצוקים; מחסום עבירות.

נחרת בזיכרון: פסגת נערת הג'ייד – Yunufeng. נחשב לאייקון של השמורה.

מצוק

כיעור: כפר הנופש המכיל כ-300 בתי מלון, עשרות חנויות לממכר תה ופסלי עץ משוכפלים.

שקר גס: מלון Yuan International Grand Hotel לא מתקרב לחמישה כוכבים, לכל היותר שלושה. www.yhgj.cn.

קשה-קשה: המזרן במלון.

אוכל: מגוון פיטריות [זה טוב מאוד]; מגוון בשר פרא: חזירי בר, נחשים.

מרק נחש

מרק נחש

שיעור סינית: כפר: cun; מתחם מגורים גדול מכפר: xiang; עיירה: zhen; אזור:qu ; עיר: shi; פרובינציה: sheng.

מוגזם: קנקן תה בקצה מעלה המפל – 120 יואן.

פלא סיני: יש מי שעולים במעלה מאות המדרגות ומעשנים.

דיאלוג:

אני: כמה מדרגות עלינו?

המדריכה: בערך כאלף מדרגות למעלה ולמטה.

אני: כמה עלינו?

המדריכה: כ-800.

***

 

שאלות למחשבה: הטיפוס במדרגות מעביר את המחשבות שלי לטיולים בשבילי הנוף הישראלי. לא נוהג אצלנו המנהג לחצוב מדרגות על הרים ועל קירות צוקים. האם בסין זה נעוץ במניעים דתיים? האם מדובר בתרבות אחרת של השקעת מאמץ ושל שאפתנות? ייתכן שהטבע, שכל כך התאמץ בסין, משרה את יכולותיו האדירות על רוחם של בני האדם?